Polska grozi blokadą porozumienia handlowego CETA

Opublikowano: 08.09.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 580

Jak zabezpieczyć interesy inwestorów w porozumieniach handlowych? To pytanie staje się coraz drażliwszą kwestią w polityce UE. “The Financial Times” komentuje próby zablokowania przez Polskę części umowy handlowej między UE i Kanadą.

Warszawa wyraziła zaniepokojenie mechanizmem rozstrzygania sporów między rządami i ponadpaństwowymi przedsiębiorstwami przewidzianym w umowie gospodarczo-handlowej między UE a Kanadą — pisze “The Financial Times”.

Przypomnijmy: podpisane w październiku ubiegłego roku wszechstronne porozumienie handlowe między UE i Kanadą (znane jako CETA) jest analogiem Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), które było przedmiotem rozmów między USA za rządów Baracka Obamy i kierownictwem Unii Europejskiej. Przeciwko zawieraniu tego typu umów występowali poszczególni przedstawiciele wspólnoty europejskiej, a także małego i średniego biznesu.

W odróżnieniu od TTIP, którego wejście w życie zahamowała administracja Donalda Trumpa, CETA praktycznie weszła w życie. 21 września ma ruszyć wstępna realizacja porozumienie między Kanadą i UE.

W przeddzień tego wydarzenia Warszawa oświadczyła, że nie podoba jej się zapis umowy, który głosi, że spory będą rozstrzygane przez kolegium złożone z pięciu sędziów wskazanych przez UE, pięciu przez Kanadę i pięciu niezależnych.

Strona polska jest zaniepokojona: taki zapis może doprowadzić do tego, że sprawy dotyczące interesów Polski będą rozstrzygane bez udziału polskiego sędziego — pisze FT. Polacy domagają się tego, by w skład takich kolegiów wchodzili przedstawiciele każdego z 28 państw wchodzących w skład UE. Porozumienie CETA w jego obecnym kształcie doprowadzi do „fundamentalnej nierówności” — podkreślili polscy urzędnicy w liście do unijnej komisarz ds. handlu Cecili Malmström.

Jeśli prośba Polski „nie zostanie właściwie” odebrana, polskiej premier Beacie Szydło nie będzie zalecane „akceptowanie handlowych i inwestycyjnych umów” między Unią Europejską i państwami członkowskimi UE.

FT przypomina, że pretensje do CETA ma nie tylko Polska. W ubiegłym roku, w przeddzień zatwierdzenia porozumienia, proces był „praktycznie zablokowany” przez belgijskie regiony — francuskojęzyczną Walonię i Region Stołeczny Brukseli.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.