Polska gospodarka padnie jak mucha

Opublikowano: 15.11.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2675

To nie jedyne badanie, które pokazuje, że rezultaty różnej maści lockdownów będą dla gospodarki opłakane, a w szczególności dla sektora małych i średnich firm. A takich jest większość.

Trzy miesiące – to maksymalny okres, który, jak deklaruje 17 proc. małych i średnich firm, przedsiębiorstwo takie jest w stanie przetrwać, informuje portal bankier.pl. Cztery proc. jest zdania, że padną najdalej za miesiąc, siedem, że dwa miesiące, to wszystko, na co ich stać. Co piąta firma jest zdania, że utrzyma się na powierzchni do pół roku, a 15 proc. jest przekonanych, że przeżyje ponad sześć miesięcy. 12 proc. szczęściarzy uważa, że nie grozi im plajta, ale z drugiej strony 25 proc. nie wie, jak będzie wyglądała ich przyszłość w biznesie.

Inaczej rzecz ujmując, prawie połowa małych i średnich firm upadnie za pół roku lub wcześniej, posyłając na bruk jednoosobowych właścicieli, ale też pozbawiając pracy i utrzymania pracowników, jeśli tacy są zatrudniani. Skutki gospodarcze będą oczywiście opłakane, ale warto też zwrócić uwagę na skutki społeczne tak szeroko zakrojonego upadku tego sektora gospodarki. 31 proc. pytanych firm nie posiada żadnych oszczędności, a 41 proc. ma „niewielkie oszczędności”. Jedynie 17 proc. jest zdania, że ma spore oszczędności.

Pesymizm króluje w transporcie i usługach, a niepokój ekspertów wywołuje fakt, że aż 25 proc. ankietowanych deklaruje, że nie wie, jak będzie wyglądała ich przyszłość, co oznacza, że boją się budować jakieś plany, ale też może. Co trzeci przedsiębiorca jest zdania, że najgorsze ma za sobą, ale tyle samo twierdzi, że nie da sobie rady bez pomocy państwa.

Jedno jest pewne: skutki pandemii i rozwiązań, stosowanych przez państwo przyniesie skutki podobne do trzęsienia ziemi, które uderza przede wszystkim w ludzi pracy najemnej. Ostatnio wprowadzone zmiany w zasadach udzielania pomocy w ramach „tarcz antykryzysowych” nie uzależniają już wsparcia do zachowania miejsc pracy. Bez zmiany zasad rządzących gospodarką, sytuacja pracowników będzie się tylko pogarszać.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Remigiusz 15.11.2020 11:32

    Czy nie o to chodziło żeby większość padła i była zadłużona i na łasce banksterów ? Oczywiście długi będą z czasem umarzane tylko pod jakimi warunkami ? A) bydło się wyszczepi.B) wprowadzamy wirtualny pieniądz . C) inne propozycje…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.