Polska będzie szukać złota

Opublikowano: 01.12.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 568

W przyszłym roku ma odbyć się pierwszy rejs rozpoznawczy mający na celu zbadanie części dna Atlantyku. Oczekuje się, że powierzchnia jest bogata w geologiczne zasoby – możliwe, że nawet w złoto.

Na początku października wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek poinformował, że Polska wynegocjowała kontrakt z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego przy ONZ ws. rozpoznania złóż na ryfcie śródatlantyckim. Odpowiednia umowa może zostać podpisana jeszcze w tym roku. Według Jędryska pozostało tylko dopracowanie szczegółów, a praktycznie wszystko jest już gotowe.

Złoża metali na „polskim” obszarze Atlantyku znajdują się na głębokości od ok. 1400 do ok. 2800 metrów. Koncesja będzie ważna przez 5 lat z możliwością przedłużenia.

Samo dotarcie i eksploatacja będą kosztowne i czasochłonne (może minąć 10 lat, zanim rozpocznie się wydobycie), ale zdaniem Jędryska warte ryzyka. Koszty są ogromne, ale zysk może wynieść nawet 200 miliardów dolarów.

Oprócz tego planowane jest zajęcie się na poważnie „podwodną działką” Polski na Pacyfiku (pow. 75 km kwadratowych, strefa Clarion Clipperton, 3 tys. km na zachód od Meksyku), której Polska jest współwłaścicielem od 1987 roku.

Jędrysek podkreśla, że Polska jak mało kto może pochwalić się bogactwem zasobów surowcowych: 80% europejskich złóż węgla kamiennego, 100% węgla koksującego i 20% zasobów węgla brunatnego. Oprócz tego ropa, gaz, w tym łupkowy, siarka, sól potasowa, wody — termalne, lecznicze, mineralne.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. kozik 01.12.2017 15:27

    Ech… Mamy srebro(a jak chcesz kupić sztabki, to płać 23%VAT!, a na złoto 0%!!!), mamy rudy metali ziem rzadkich na Suwalszczyźnie, a tu proszę! Coś a’la EJ1: inwestycja chłonna jak gąbka, w której sporo może wsiąknąć, zanim coś pocieknie.

  2. pigwus 01.12.2017 16:01

    Oby nie było jak z gazem łupkowym, wielki szum, dzielenie skóry na niedźwiedziu i w końcu mizerota. Co do koncesji to jest na 5 lat, ewentualne wydobycie za minimum 10 lat przy fachowości naszych rządzących, a przedłużenie koncesji według mnie jest jakoś mało wiarygodne.

  3. Szwęda 01.12.2017 18:17

    A srebro to nie łaska wymienić? Z tego co pamiętam mamy (czy jeszcze polskie?) potężne złoża srebra, na terenie Rzeczpospolitej oczywiście.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.