Polska będzie od dzisiaj sprowadzała gaz z Litwy?

Opublikowano: 02.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2009

Polska 1 maja uruchomiła wraz z Litwą gazociąg GIPL. O polsko-litewskim połączeniu gazowym poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Polska ma połączenie gazowe z Litwą. „1 maja zgodnie z zapowiedziami, został uruchomiony polsko-litewski gazociąg GIPL. Zgodnie z planem od dzisiaj gaz z Litwy płynie do Polski” – potwierdziła na „Twitterze” minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

O uruchomieniu polsko-litewskiego połączenia gazowego poinformował także na swojej stronie operator litewskiej części gazociągu Amber Grid. „Uniezależniliśmy się od dostaw rosyjskiego gazu jako pierwszy kraj UE spośród państw będących odbiorcami Gazpromu. Jest to wynik wielu lat konsekwentnej polityki energetycznej i podjętych w odpowiednim czasie decyzji infrastrukturalnych” – podkreślił litewski minister energetyki Dainius Kreivys.

„Jest to kamień milowy w historii rozwoju niezależności energetycznej między Litwą a Polską, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa dostaw gazu. Mając możliwość importu i eksportu gazu poprzez interkonektor GIPL, Litwa i Polska zwiększyły nie tylko własne bezpieczeństwo energetyczne, ale także bezpieczeństwo energetyczne państw bałtyckich i Finlandii jako regionu, co jest szczególnie ważne w obecnych warunkach geopolitycznych. Niezawodna infrastruktura umożliwiająca nieprzerwaną wymianę energii jest kluczowym elementem rozwoju gospodarczego regionu” – przekazał Nemunas Biknius, Prezes Zarządu Amber Grid.

Internauci nie zostawiają na Annie Moskwie suchej nitki. „Przecież tu chodzi o gaz dla Litwy, Łotwy i Estonii, które nie były podłączone do systemów europejskich. My nie dostaniemy stamtąd gazu, raczej będziemy go w tamtą stronę tłoczyć. Co za kłamliwa propaganda. Litwa nie ma swoich złóż gazu” – napisał jeden z użytkowników „Twittera”.

„Ile wynosi cena gazu kupowanego od Niemców i z Litwy?” – zapytał sarkastycznie inny internauta.

Autorstwo: Dariusz Kloch
Źródło: MediaNarodowe.com

19

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.