Polska armia się budzi

Opublikowano: 19.09.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 652

Polska armia nasiliła akcję aktualizowania spisów pojazdów, które mogą być przejęte w ramach powszechnej mobilizacji. Jak informuje RMF FM, w związku z tym, niektórzy powinni spodziewać się kontaktu z wojskowych komend uzupełnień lub władz samorządowych. Wezwań mogą się także spodziewać rezerwiści.

W przypadku samochodów chodzi o osoby, których pojazdy mają dawne przydziały mobilizacyjne. Muszą się one liczyć z telefonem od WKU, czy dany pojazd wciąż mają i w jakim jest stanie.

W związku z uzupełnianiem spisów, z kontaktem – tym razem samorządów – muszą się liczyć również właściciele samochodów osobowych z napędem na cztery koła. Władze mogą wydać decyzję o nałożeniu na te pojazdy obowiązku mobilizacyjnego.

RMF FM przypomina, że zgodnie z ustawą, właściciele takich samochodów muszą być gotowi na wezwanie sprawdzające maksymalnie trzy razy w roku na 48 godzin. Możliwe jest też wezwanie na tygodniowe ćwiczenia, które odbywają się raz w roku.

Co ważne, właściciele są zobowiązani do utrzymywania pojazdów w takim stanie technicznym, w jakim została wydana decyzja o obowiązku mobilizacyjnym. Nie wolno im dokonywać żadnych zmian i przeróbek.

Za korzystanie z takich samochodów armia płaci właścicielowi, odpowiada też za uszkodzenia pojazdów.

Na kontakt od WKU powinni się również przygotować rezerwiści. Jak już informowaliśmy, w ubiegłym tygodniu rozpoczęły się pierwsze w powojennej Polsce ćwiczenia rezerwistów „Wzmocnienie 14”.

Pierwsze zajęcia odbywają się w Szkole Policji w Słupsku, brali w nich udział ci, którzy od WKU dostali przydział mobilizacyjny do policji. Jednak podobne ćwiczenia mają zostać przeprowadzone w całym kraju.

W programie ćwiczeń znajduje się „musztra i ceremoniał policyjny” oraz „stosowanie siły fizycznej i środków technicznych w interwencjach policyjnych”, a także pokazy dotyczące broni palnej. Najważniejszy jest jednak punkt poświęcony działaniom policji „w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz roli policji w osiąganiu wyższych stanów gotowości obronnej państwa”.

Z kolei od 24 września do 3 października potrwają potężne manewry „Anakonda-14”. To największe, cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP o połączonym charakterze, prowadzone w układzie międzynarodowym. Na wszystkich rodzajach poligonów ćwiczyć będzie blisko 12 500 żołnierzy, w tym 750 z państw sojuszniczych (Czech, Estonii, Holandii, Kanady, Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych).

Polscy żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej ćwiczą również na Ukrainie. Na poligonie w Jaworowie, niedaleko Lwowa, odbywają się manewry Rapid Trident 14.

W ćwiczeniu wojsk NATO uczestniczy 35 polskich żołnierzy, wraz z żołnierzami m.in. USA, Rumunii, Mołdawii, Bułgarii, Hiszpanii, Estonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy i Norwegii.

Autor: plk
Na podstawie: rmf24.pl
Źródło: Niezależna.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. niewolnik 19.09.2014 13:46

  Podobno tak samo było w 1939.
  Jak by co, to ciekawe gdzie teraz ucieknie nasz rząd i dowództwo?

 2. skrzypkima 19.09.2014 15:07

  @niewolnik Do Rumunii nie, bo ci są tak samo zagrożeni jak my atakiem z Naddniestrza. Tym razem chyba do Berlina, co?

 3. Wytagen 20.09.2014 00:08

  Autor szuka sensacji z kapelusza. Trzeba było widzieć jaki cyrk był rozgrywany w wojsku 11 września 2001r. Teraz w czasie działań na ukrainie jest zwykły marazm i brak ruchów.Ćwiczenie “Anakonda” jest regularne co 2-3 lata. Na ukrainie też ćwiczyli dwa lata temu ale jakoś nie dało się tego podciągnąć pod ogólną mobilizację do wojny. Więc proszę…

 4. hashi 20.09.2014 15:53

  Obecnie zdolnych do walki w tym kraju jest niecałe 10 tys żołnierzy spośród wszystkich 70 tys bo większość to oficerowie i administracja. W czasie ataku 1939 zmobilizowaliśmy 900 tys żołnierzy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.