Polska Agencja Kosmiczna po II czytaniu projektu ustawy

Opublikowano: 14.07.2014 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 379

Żadnych poprawek nie zgłoszono w II czytaniu w Sejmie projektu ustawy o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA. Wszystkie kluby opowiedziały się w piątek za przyjęciem projektu, który trafi pod głosowanie całego Sejmu na następnym posiedzeniu.

W czasie wystąpień przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych oświadczyli, że powołanie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA od Polish Space Agency) jest bardzo potrzebne, a poselski projekt powinien wejść w życie jak najszybciej. Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska zapewniła o poparciu rządu dla tej idei.

Głównym zadaniem Agencji ma być koordynacja przedsięwzięć związanych z sektorem kosmicznym i uczestnictwem Polski w europejskiej agencji ESA. W uzasadnieniu wskazano, że do Europejskiej Agencji Kosmicznej Polska płaci ok. 60 mln euro rocznie składki, natomiast polski sektor kosmiczny, mimo potencjału i chęci, w minimalnym stopniu uczestniczy w programach ESA. Dlatego Agencja ma się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego.

POLSA ma koordynować działania sektora, które dziś są rozproszone pomiędzy różne instytucje i resorty, identyfikować ciekawe i ważne zastosowania, tworzyć własne laboratoria, usprawniać dzielenie się wiedzą itp. Wnioskodawcy oszacowali koszty funkcjonowania Agencji na 5-10 mln zł rocznie.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. jakiskretyn 14.07.2014 12:49

  “POLSA ma koordynować działania sektora, które dziś są rozproszone pomiędzy różne instytucje i resorty, identyfikować ciekawe i ważne zastosowania, tworzyć własne laboratoria, usprawniać dzielenie się wiedzą itp. Wnioskodawcy oszacowali koszty funkcjonowania Agencji na 5-10 mln zł rocznie.”
  “Koordynować”, “identyfikować”, “usprawniać dzielenie się wiedzą” – czyli nie robiąc nic konkretnego przejadać pieniądze.
  Może za te 60 mln spłaćmy choćby ułamek odsetek od zadłużenia?

 2. bro 14.07.2014 14:27

  @jakis kretyn
  agencja ma tylko przejadać co się jeszcze da – zadłużenie nie interesuje nikogo, to problem następnego Rządu

 3. jj44 14.07.2014 15:55

  “Polska Agencja Kosmiczna” i nie wiem czy śmiać się czy płakać. Bareja w grobie się przewraca.

 4. agama 14.07.2014 19:35

  Niech się za drogi lepiej wezmą

 5. pablitto 15.07.2014 11:06

  co tak narzekacie? 😉 – a myślicie, że ile rocznie ciągnie już od lat np. taki twór jak “polski atom” – czy jak nazywa się ta pralka pieniędzy ??? Śmiem twierdzić, że więcej niż te drobne 5-10 mln, skoro sam prezes zarabia(ł) (oficjalnie) mizerne ~60 000 zł/mies (0,72 mln rocznie) – a gdzie reszta świty, jakaś “siedziba”, kasa na przekonywanie nas, za nasze pieniądze, że przestarzały projekt elektrowni jądrowej o małej mocy (za to za kilkadziesiąt miliardów (!) Euro) “uratuje” energetycznie Polske … ;’)))

  ehh, chciałbym zasiąść na moment (zanim zaczną się podejrzenia i śledztwa o “niegospodarność” ;)) choć na jakimś z@dóp&arskim stołku w tej POLSA 😉

  PS. ale co do technologii to prawda – jest tu sporo potencjalnych talentów z branży kosmicznej, zresztą jak w każdym kraju zapewne – “kto pierwszy ten lepszy” (?)

 6. mgmg 17.07.2014 18:52

  Usilnie potrzebują agencji co ich wysle w kosmos chorniąc przed złością ludzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.