Polscy żołnierze zajęli czeską kaplicę

Opublikowano: 11.06.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 222

Na polsko-czeskiej granicy przy potoku Trója polscy żołnierze ustawili punkt kontrolny, zakazując czeskim obywatelom wstępu do pobliskiej kaplicy. Czeski minister spraw zagranicznych Jan Hamáček powiedział, że Polacy mają najwyraźniej nieco inny pogląd na otwarcie granic.

Jak podaje RMF FM, polscy żołnierze pojawili się na terenie Czech pod koniec maja. W okolicy opolskiej wsi Pielgrzymów po polskiej stronie, a po czeskiej Pelhřimovy znajduje się zabytkowa kaplica, do której Polacy nie dopuszczają ani turystów, ani pracowników. Na miejsce nie został wpuszczony nawet ekspert, który 28 maja miał tam sprawować nadzór budowlany podczas remontu.

Kiedy rozkazuje ci żołnierz z pistoletem maszynowym w mundurze zagranicznej armii, to jest to okropne doświadczenie. Nie pozwolili mi podejść bliżej, niż na dziesięć metrów. Dlaczego polska armia decyduje, gdzie mogę chodzić na terytorium Czech, a gdzie nie? – pytał aktywista Ivo Dokoupil w rozmowie z „Denikiem”, cytowany przez RMF FM.

„Strona polska nie skonsultowała się z nami swoich zamiarów i decyzji” – powiedział burmistrz gminy Slezské Rudoltice Mojmír Pargač.

W związku z zaistniałą sytuacją czescy urzędnicy interweniowali w Warszawie. Hana Mala z działu prasowego czeskiego MSW powiedziała, że „po stronie polskiej było nieporozumienie” i kaplica jest już dostępna dla zwiedzających. „Denik” twierdzi jednak, że polskie wojsko dalej tam stacjonuje.
Polski MON komentuje

„Żołnierze Wojska Polskiego realizują na granicach wsparcie Straży Granicznej. Lokalizacja posterunku była wynikiem nieporozumienia, a nie działaniem celowym i została niezwłocznie skorygowana. Nie jest natomiast prawdą jakoby polscy żołnierze zabronili robienia zdjęć kapliczki, poprosili natomiast o niefotografowanie samego posterunku” – napisało Ministerstwo Obrony Narodowej w odpowiedzi na pytania czeskiego dziennikarza Filipa Harzera.

Na podstawie: RMF24.pl
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 8, średnia ocena: 3,25 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Czuję się dużo lepiej wiedząc z jakim zapałem nasza niezwyciężona armia broni Matki Boskiej. Bo Matka! Jest tylko jedna!

Stanlley
Użytkownik

Tu jest komentarz i rozwinięcie całej sprawy :
https://www.youtube.com/watch?v=6z1ELupXAV0

generalnie poprostu dramat – czy teraz protestować przeciw przemocy polskiej armii jak już mleko się rozlało? Co za tumany…. przypominają Czechom Zaolzie by tylko nam nie pomogli…