Polscy uczniowie najsłabsi w teście umiejętności cyfrowych

Opublikowano: 05.12.2023 | Kategorie: Edukacja, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2467

Polscy uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych wypadli najgorzej na tle rówieśników z Czech, Słowacji i Węgier w teście umiejętności cyfrowych IT Fitness Test 2023. Sprawdzian miał na celu sprawdzenie praktycznych umiejętności z zakresu obsługi nowych technologii oraz cyberbezpieczeństwa.

Sprawdzenie umiejętności cyfrowych polskich uczniów rząd już w kwietniu zeszłego roku. Miało to być spowodowane niskim miejscem Polski w rankingu postępu cyfrowego EU DESI. Wynik ten budził zastrzeżenia również Najwyżej Izby Kontroli. Wyniki tegorocznej edycji testu IT Fitness Test nie są jednak optymistyczne. Wzięło w nim udział łącznie 22 178 uczniów, nauczycieli i rodziców.

Pytania obejmowały pięć zagadnień: internet, bezpieczeństwo i systemy komputerowe, cyfrowe narzędzia współpracy i sieci społecznościowe, narzędzia biurowe oraz rozwiązywanie złożonych problemów. Najlepszy wynik polscy uczniowie osiągali w kategorii „internet”, natomiast najsłabiej w „narzędzia biurowe”. Spadek względem zeszłego roku odnotowano natomiast w kategorii „cyberbezpieczeństwo”.

Na poniedziałkowej konferencji prezes Związku Cyfrowa Polska poinformował, że polscy uczniowie wypadli najgorzej na tle rówieśników z państw regionu, nie podał jednak szczegółowych danych na ten temat. Wyniki testu mają być opisane w szczegółowym raporcie eksperckim, na którego podstawie mają zostać przygotowane wytyczne dla ministerstw oraz szkół, których wdrożenie ma podnieść poziom znajomości kompetencji cyfrowych polskich uczniów.

Na podstawie: CyberDefence24
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. kufel10 05.12.2023 13:31

  Znajdą zatrudnienie przy łopacie albo w niemieckim magazynie.

 2. emigrant001 05.12.2023 14:47

  to raczej dobrze:) a na pewno lepsze niż istnienie tylko w internecie:) są lepsze zajęcia:)

 3. Denisrozrabiaka 05.12.2023 16:53

  “Wynik ten budził zastrzeżenia również Najwyżej Izby Kontrol” – ta instytucja bierze kasę i nic z odkryć afer nie wynika

 4. Dobroca 05.12.2023 19:02

  Gratulacje dla polskich uczniów. W Was nadzieja, że nie dacie się dostatecznie zindoktrynować i scyborgować (ratuj, profesorze Miodku!). W Was nadzieja, że kiedyś wyświetlicie polskiej mniejszości narodowej w Polsce fakty dotyczące śmierci gen. Sikorskiego, katastrofy okęckiej (w mediach znanej jako smoleńska) itd.
  Uczcie się polskich pieśni patriotycznych i śpiewajcie je, krzewcie polską kulturę, sztukę teatr, kino, na cyfrowej inwigilacji świat się nie kończy, są jeszcze takie wartości jak człowiek i dary natury, życie, dzieci itd. No i – zapewne żałośnie, jak zwykle zabrzmię – jest jeszcze takie coś, jak Polska. Przez wieki niecyfrowa, dawała okupantom radę.
  Słowackim uczniom się nie dziwię, tam covidiański zamordyzm sięgnął zenitu, wychodzi, że i inny także.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.