Polscy rolnicy mogą stracić miliony euro

Opublikowano: 02.10.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 630

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje zabrać 157 milionów euro – około 650 mln złotych – z budżetu programu rolnośrodowiskowego – alarmuje organizacja ekologiczna WWF Polska.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje zabrać 157 mln Euro (ok. 650 mln zł) z budżetu programu rolnośrodowiskowego na lata 2007-2013. Środki mają być przesunięte na wspieranie gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (tzw. Obszary ONW). Projekt takiej uchwały został przedstawiony Komitetowi Monitorującemu PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich) do przegłosowania w trybie korespondencji elektronicznej. Propozycja zmiany została negatywnie oceniona przez Ministra Środowiska, nie powstrzymuje to jednak działań Ministerstwa Rolnictwa.

“Przypomnijmy, że program rolnośrodowiskowy jest instrumentem finansowym UE mającym na celu zachęcanie rolników do stosowania praktyk rolniczych przyjaznych dla środowiska prowadzących do ekologicznej produkcji” – mówi Anna Sosnowska z WWF Polska. “Celem programu jest zapewnienie integracji rozwoju gospodarki rolnej z ochroną środowiska. Środki z programu rolnośrodowiskowego przyczyniają się do prowadzenia przez rolników gospodarstw w sposób zrównoważony, ograniczający negatywny wpływ na środowisko do minimum.”

Obecnie środki z programu rolnośrodowiskowego na lata 2007-2013 nie zostały jeszcze wykorzystane. Nie jest to jednak dobry argument dla planowanego przesunięcia, gdyż np. w 2013 roku Ministerstwo Rolnictwa samo ograniczało dostęp do niektórych pakietów tego programu, uzasadniając to brakiem środków (informacja o braku środków pojawiła się m.in. w piśmie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Marszałka Sejmu RP, z dnia 26 marca 2013 r. stanowiącego komentarz do dezyderatu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 lutego 2013 roku). Tym razem Ministerstwo Rolnictwa zaproponowało przesunięcie środków w obecnym programie (PROW 2007-2013), by zwrócić je w programie następnym (PROW 2014-2020). Jednak zapis dotyczący PROW 2014-2020 nie pojawił się na razie. Ponadto nie pojawiły się żadne dodatkowe czynniki uzasadniające tak duże przesunięcie środków na wsparcie ONW.

W rezultacie Polska może stracić szansę na wsparcie rolników w zakresie działań na rzecz ochrony środowiska i rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości. Będzie to miało negatywne odzwierciedlenie w ilości zanieczyszczeń pochodzenia rolniczego, które trafiają z pól nawet do Bałtyku, powodując eutrofizację naszego morza. O jej skutkach Polacy mogą się przekonać sami w okresie letnim, kiedy dochodzi do zakwitów sinic. Jednocześnie nie zmniejszy się stosowanie dużej ilości nawozów sztucznych, które są szkodliwe dla wielu gatunków zwierząt, będących często sprzymierzeńcami rolników.

Przesunięcie takiej puli środków na działania pro-środowiskowe w rolnictwie byłoby do zaakceptowania, gdyby środki te zostały przeznaczone na realizację tych samych działań w ramach nowego Programu rolno-środowiskowego na lata 2014-2020. Te środki finansowe powinny wspierać działania z zakresu ochrony wód przed spływami nawozów z pól, tj. na pakiety “rolnictwo zrównoważone”, “ochrona gleb i wód” oraz na działanie “Rolnictwo ekologiczne”. Ten rodzaj działań i tak już został znacznie osłabiony przez Ministerstwo Rolnictwa w PROW 2014-2020 w porównaniu do poprzedniego PROW 2007-2013, m.in zrezygnowano z pakietu “strefy buforowe” i “oczka wodne”.

Fundacja WWF Polska apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz do Komitetu Monitorującego PROW o zagwarantowanie odpowiednich przesunięć środków na działania pro-środowiskowe w rolnictwie w ramach nowego Programu rolnośrodowiskowego na lata 2014-2020.

Źródło: WWF.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. balcer 02.10.2015 23:09

    Widzieliście kiedyś mapkę z ilością nawozów wysiewanych na hektar? O ile pamiętam, to w Holandii jest ich ze 4x więcej niż w Polsce … i dlatgo zawsze mam wrażenie, że nasze owoce i warzywa są jakieś smaczniejsze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.