Państwa UE mogą przeprowadzić referenda ws. CETA

Opublikowano: 21.02.2017 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 0

Prawie połowa państw UE może przeprowadzić referenda w sprawie zatwierdzenia umowy handlowej UE z Kanadą (CETA) – pisze brukselski portal informacyjny “EurActiv”.

Niedawno Parlament Europejski ratyfikował CETA: za opowiedziało się 408 posłów, przeciwko — 254, a 33 wstrzymało się od głosu. Tymczasem pod petycją wzywającą Parlament Europejski do rezygnacji z ratyfikacji umowy handlowo-gospodarczej między UE i Kanadą podpisało się 3,5 mln obywateli UE.

„Wyniki badania parlamentarnego pokazują, że prawo krajowe nadal pozwala na przeprowadzenie referendów w sprawie CETA w Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Danii, Francji, Grecji, Irlandii, Holandii, Polsce, Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz na Litwie i Słowacji” — pisze portal. Dwustronną umowę handlowo-gospodarczą UE i Kanada podpisały 30 października 2016 roku. Dokument częściowo wejdzie w życie po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski. Ostateczne wdrożenie wymaga jego ratyfikacji przez wszystkie państwa UE za wyjątkiem Malty.

Podpisanie CETA było zaplanowane kilka dni wcześniej, lecz trzy francuskojęzyczne podmioty federacji belgijskiej z Walonią na czele zablokowały ten proces. Po rozmowach regiony dały belgijskiemu rządowi mandat na podpisanie umowy w zamian za spełnienie szeregu wymogów dotyczących CETA. Szef walońskiego rządu Paul Magnette oznajmił, że parlament regionu nie ratyfikuje CETA, dopóki nie zostaną spełnione wszystkie postawione warunki.

Podpisanie umowy blokowały żądania belgijskich regionów dotyczące środków ochrony interesów europejskich rolników i rozstrzygnięcie sporów w sądzie arbitrażowym. CETA przewiduje, że każda osoba prawna będzie mogła złożyć w sądzie arbitrażowym pozew przeciwko rządowi jednego z państw członkowskich UE, jeśli uzna, że jego polityka wyrządza spółce szkody finansowe. Zdaniem belgijskich posłów frankofońskich umowa CETA w jej początkowej postaci odzwierciedlała wyłącznie interesy korporacji ponadnarodowych dążących do osłabienia kontroli i środków regulacji w Europie.

Kiedy CETA ostatecznie wejdzie w życie, zostanie zniesionych około 98% taryf, które są obecnie stosowane w handlu między UE i Kanadą. Bruksela spodziewa się, że implementacja porozumienia zwiększy obrót handlowy między stronami o 12 mld euro w skali roku.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o