Polityka, biznes i archeologia

Opublikowano: 16.04.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 641

Epopeja Zahi Hawassa trwa nadal. Były egipski minister starożytności w żaden sposób nie chce zniknąć z horyzontu bez rozgłosu. W Egipcie trwa śledztwo w tej sprawie, ale jego szczegóły są bardzo niejasne. Wg niesprawdzonych pogłosek jako świadka w sprawie Hawassa, przesłuchano byłą prezydentową Egiptu, Suzanne Mubarak, ale biuro prokuratora odmawia potwierdzenia tej informacji.

Hawass jest oskarżony o defraudację funduszy publicznych i kradzież egipskich zabytków kultury w czasie, kiedy był ministrem starożytności. Świadkami w tej sprawie jest wielu archeologów, którzy w przeszłości wpadli w konflikt z Hawassem.

Hawass odpowiada, że wszelkie profity i prezenty jakie uzyskał w związku z organizowanymi przez siebie na całym świecie wystawami, przekazał na szpital dzieci chorych na raka w Manial w Kairze, a także do innych instytucji pomagającym egipskim dzieciom, firmowanym przez byłego prezydenta Mubaraka lub jego rodzinę.

Jednym z głównych oskarżeń przeciwko Hawassowi, jest zorganizowanie przez niego wystawy (wraz z American Geographical Society) rzadkich egipskich zabytków poza granicami Egiptu, co jest sprzeczne z egipskim prawem. W 2003 roku, Zahi Hawass umożliwił przesłanie 143 zabytkowych artefaktów z Muzeum Egipskiego do Waszyngtonu, które nigdy nie zostały zwrócone i znajdują się tam do dziś.

Opracowanie: Chris Miekina
Na podstawie: english.ahram.org.eg
Źródło: Nowa Atlantyda


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. id 16.04.2012 11:41

    Hawass draniu, powiedz lepiej coscie tam wykopali z kolesiami pod Sfinksem!

  2. devilan1410 16.04.2012 12:34

    wejście do dolnej piramidy zapewne…

  3. senseimarcel 16.04.2012 17:39

    W końcu może pozbędą się tego szkodnika.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.