Politycznie niepoprawny przegląd prasy – 62

Opublikowano: 22.02.2014 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 656

AFGANISTAN

Rzecznik Pentagonu oznajmił, że 65 więźniów bazy USA w Bagram, wypuszczonych właśnie na wolność przez rząd w Kabulu, nie znajduje się obecnie na celowniku Amerykanów. Dodał jednak, że siły USA mogą zacząć na nich polować, jeśli znów staną do walki przeciw nim („Yahoo News”).

Taliban wezwał Afganów by wypędzili amerykańskie wojska z kraju, tak samo jak 25 lat temu wypędzili sowieckie, stwierdził, że USA są obecnie w takiej samej sytuacji jak wtedy ZSRR i że tak samo próbują uciec z zachowaniem „twarzy” („Daily Times”).

Obama wciąż straszy Karzaja całkowitym wycofaniem sił USA, jeśli nie podpisze umowy SOFA (Status of Forces Agreement), jednak taka perspektywa może być poważnym problemem dla CIA i jej dronów, gdyż pozbawiła by ją baz i lotnisk, a także utrudniła kontakty z agentami na terenach plemiennych sąsiedniego Pakistanu i wybieranie „celów” zabójstw kierowanych tamże. CIA zapewnia, że ma plan awaryjny przeniesienia bezzałogowców do niesprecyzowanego postradzieckiego kraju na północ od Afganistanu, nie rozwiąże to jednak problemu z infiltracją Pakistanu („Anti War”).

Rząd obiecuje zmienić proponowaną poprawkę kodeksu karnego dotyczącą ścigania sprawców przemocy domowej wobec kobiet, a mającą na celu wprowadzenie zakazu przesłuchiwania krewnych sprawców, co w praktyce bardzo utrudniło by udowodnienie ich winy („Al Jazeera”).

AFRYKA

Rząd Etiopii (Abisynii) czyści z rodzimej roślinności wielkie obszary gruntów w dolinie rzeki Omo, znajdującej się na liście dziedzictwa światowego UNESCO i przymusowo wysiedla pół miliona miejscowych rolników i hodowców bydła, by ustanowić tam plantacje trzciny cukrowej. Planuje też budowę zapór na płynącej doliną rzece Gibe, głównym dopływie jeziora Turkana w sąsiedniej Kenii, co może doprowadzić do drastycznego spadku jego poziomu wody („Yahoo News”).

AMERYKAŃSKIE PODSŁUCHY, REWELACJE SNOWDENA

W odpowiedzi na rewelacje ujawnione przez Snowdena o NSA (National Security Agency) i GCHQ (Government Communication Headquarters) podsłuchujących rozmowy Angeli Merkel i o punkcie nasłuchowym brytyjskiego MI6 na dachu ambasady Wlk Brytanii w Berlinie, Pani Kanclerz zaproponowała stworzenie europejskiej agencji do zwalczanie szpiegowania przez te „służby” („The Independent”).

CHINY

W ciągu ostatnich lat poborowi stali się wyżsi i szerszy niż dawniej, co stwarza problemy z przestrzenią w czołgach i pojazdach opancerzonych, zaprojektowanych 30 lat temu. Władze wojskowe planują dokonanie zmian w rozmiarach uzbrojenia, w oparciu o wyniki 28 pomiarów rozmiarów ciała rekrutów. Chińska armia, licząca 2,3 mln żołnierzy jest najliczniejsza w świecie, a budżet wojskowy Pekinu jest największy po USA („Herald Sun”).

EGIPT

Skrajna organizacja islamistyczna Ansar Bajt al-Makdis, aktywna na Synaju, nakazała zachodnim turystom opuszczenie Egiptu i ostrzegła, że ci którzy pozostaną po 20-m lutego staną się celem ataków terrorystycznych. Grozi to pogłębieniem zamętu i konfliktu wewnętrznego w Egipcie i katastrofą gospodarczą dla kraju, w którym z turystyki pochodzi 10% dochodu narodowego („Trust”).

IRAN

Oddano do użytku nową elektrownię wiatrową, o mocy 120 MW, w miejscowości Takestan w prowincji Qazwin. Planowane są dwie dalsze, w prowincjach Khorasan i Sistan-Baluczystan. Wszystkie 3 dostarczą 350 MW energii. Iran chciałby stać się regionalnym dostawcą elektryczności dla krajów sąsiednich („Iranian”).

Iran ma jeden z najpowolniejszych Internetów na świecie, ze średnią prędkością transmisji 2,1 Mbs, częściowo z powodu ścisłej kontroli rządu nad dostępem do sieci. Najszybszą sieć ma Hong Kong (72 Mbs). USA są na 31 miejscu z 21 Mbs. Nowy rząd prezydenta Rouhaniego obiecuje złagodzenie ograniczeń i 10-krotne zwiększenie szybkości do roku 2015. Do sieci podłączona jest połowa irańskich domostw („Washington Post”).

Iran zapowiada rychłe wprowadzenie do użytku radaru kosmicznego Sepher (Niebo), zdolnego do śledzenia satelitów do wysokości 3000 km. Ministerstwo Obrony twierdzi, że podobne radary o zasięgu do 700 km już są produkowane („Fars News”).

Iran negocjuje z Rosją kontrakt na budowę drugiego reaktora atomowego w Buszer, za który chce zapłacić barterowymi dostawami pół miliona baryłek nafty dziennie. Teheran jest też zainteresowany kupnem, na podobnych zasadach, rosyjskiego ciężkiego sprzętu przewozowego, drogowego i kolejowego („Ynet News”).

Raport, opracowany w USA przez neutralną politycznie organizację Iran Project ostrzega, że uchwalenie nowych sankcji na Iran, proponowanych przez pro-izraelskie „jastrzębie” w Kongresie i Senacie co najmniej skomplikuje, a prawdopodobnie storpeduje możliwość zawarcia ugody z Teheranem i prawie na pewno doprowadzi do wojny („The News”).

– Co być może jest właśnie wymarzonym celem „sponsorów” tych „jastrzębi”

Szef chińskiej delegacji na właśnie rozpoczętą w Wiedniu nową rundę negocjacji 5+1 z Iranem, na temat jego programu atomowego, zapowiedział że Chiny sprzeciwią się wszelkim próbom zastraszania czy nacisków, mogącym podkopać atmosferę rozmów („Xinhua”).

Pierwsza decyzja prezydenta Rouhaniego po objęciu stanowiska nie dotyczyła programu atomowego, czy negocjacji z Zachodem, ale ratowania wysychającego słonego jeziora Urmia, które w ciągu ostatnich lat skurczyło się o 80% (patrz Przegląd 61). Powołał w tym celu zespół ekspertów, do którego zaproszono też naukowców z USA, Rosji i Belgii („Yahoo News”).

KANADA

Mieszkający w Kanadzie agent Mossadu, członek podróżującej ze sfałszowanymi paszportami krajów zachodnich ekipy morderców, która zabiła w Dubaju jednego z przywódców Hamasu, Mahmuda al-Mabhuha, otrzymał od rządu nowe nazwisko i nowy paszport („Ha’aretz”).

– Czyli gdy ich terroryści zabić kogoś z naszych to ŹLE!!!, gdy „nasi terroryści” zabić kogoś to DOBRZE. Szczególnie gdy mordują „wybrańcy”.

KAZACHSTAN

Aresztowano 30 demonstrantek, noszących koronkowe majtki na głowach i krzyczących „Wolność dla majtek!”. Demonstracja była odpowiedzią na decyzję Komisji Euroazjatyckiej zarządzającej unią celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu, która wprowadza od 1 lipca 2014 r., zakaz sprzedaży bielizny osobistej zawierającej mniej niż 6% bawełny. Jeśli wejdzie on w życie, w krajach członkowskich zniknie ze sklepów 90% damskiej bielizny („The Independent”).

PAKISTAN

Odnalazł się Karim Khan, przeciwnik amerykańskich bombardowań z dronów. Wyrzucono go związanego, z opaską na oczach, z furgonetki, na przedmieściu Islamabadu. Został porwany 3 dni wcześniej przez 20 uzbrojonych mężczyzn, niektórych w policyjnych mundurach, przesłuchany na temat swej działalności i pobity. Po śmierci brata i syna w ataku z bezzałogowca, Karim Khan ośmielił się pozwać do sądu byłego szefa agentury CIA w Pakistanie i pakistański rząd, za współudział w morderstwie. Tuż przed porwaniem wybierał się do Europy, by zeznawać przed Parlamentem Europejskim na temat ataków z dronów („Newsweek”).

Plany rozmów pokojowych i rozejmu pomiędzy pakistańskim Talibanem (TTP) a rządem w Islamabadzie legły w gruzach, po egzekucji 23 pakistańskich pograniczników schwytanych przez Talibów. Zostali zamordowani na rozkaz dowódcy jednego z odłamów TTP, przeciwnego rokowaniom, prawdopodobnie rozmyślnie („Anti War”).

Zamaskowani bojownicy uprowadzili 6-osobowy zespół szczepiący przeciw polio – lekarza, 2 pracowników Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i 3 ochroniarzy. Ponad 40 pracowników służby zdrowia szczepiących dzieci i policji zostało zamordowanych przez Islamistów, którzy twierdzą, że kampania szczepień jest przykrywką dla wywiadu, a szczepionki powodują bezpłodność i są elementem zachodniego spisku, mającego na celu wytrzebienie muzułmanów. Liczba przypadków polio (paraliżu dziecięcego) wzrosła z 58 w 2012 r. do 91 w 2013, w odróżnieniu od sąsiednich Indii, gdzie akcja szczepień doprowadziła do wyeliminowania tej choroby („Google”).

PALESTYNA I IZRAEL

Izraelski system laserowej obrony przeciwrakietowej, Iron Beam (Żelazny Promień) jest prawie gotowy i tak zaawansowany, że pracująca nad nim firma Rafael planuje zaprezentować go na nadchodzących pokazach lotniczych w Singapurze. Iron Beam używa laserów do niszczenia rakiet krótkiego zasięgu, dronów, a nawet pocisków moździerzowych, wykrywanych przez finansowany przez USA system Iron Dome (Żelazna Kopuła) („Washington Times”).

Rany odniesione przez 2 palestyńskich piłkarzy, postrzelonych w zeszłym miesiącu przez izraelskich żołnierzy uniemożliwią im dalszą karierę sportową, nie wiadomo czy będą mogli nawet chodzić. Gdy wracali z treningu, żołnierze otwarli do nich ogień w pobliżu punktu kontrolnego, bez żadnej prowokacji, następnie poszczuli na nich psy, a wreszcie rannych pobili. 19-letni Dżauhar Naser Dżauhar dostał 11 kul, 7 w jedną stopę, 3 w drugą i 1 w rękę. 17-letniego Adama Abd al-Raoufa Halabiję postrzelono w obie stopy. Przewodniczący Palestyńskiego Związku Piłki Nożnej domaga się ukarania Izraela, przez wyrzucenie go z FIFA, do której, jak twierdzi, nie powinien należeć rasistowski kraj, lekceważący prawo międzynarodowe („Ma’an News”).

Przy okazji wizyty prezydenta Peru Ollanta Humala w Al Kuds (Jerozolimie) premier Netanjahu oskarżył Iran o prowadzenie działalności wywrotowej na całym świecie, także w Ameryce Południowej i wezwał do „wstrzymania irańskiej agresji i irańskiego programu atomowego” („Jerusalem Post”).

– Nieśmiertelny Szwejk umiał każdą dyskusję sprowadzać na leczenie nosacizny u szczeniąt, P. Premier go z tym Iranem naśladuje. Jak przecież powszechnie wiadomo to właśnie uzbrojony po zęby Iran jest najbardziej agresywnym krajem Bliskiego Wschodu, wciąż prowadzi wojny i okupuje cudze terytoria).

Dwóch bandytów na motocyklu zastrzeliło w biały dzień, na ruchliwej ulicy w Tel Awiwie, „znanego policji” kierowcę samochodu. Od początku lutego w mieście wybuchły 3 samochody-pułapki, skierowane przeciw osobom ze świata przestępczego, dwie z nich ze skutkiem śmiertelnym. Wszystkie te incydenty nie są związane z palestyńskim ruchem oporu, ale są skutkiem wojen terytorialnych między grupami przestępczymi. Policja wyjawiła, że użyte materiały wybuchowe pochodziły z magazynów armii („Reuters”).

Pacific Alliance – konsorcjum handlowe 4 najszybciej rozwijających się krajów Ameryki Łacińskiej – Czile, Kolumbii, Meksyku i Peru, nadał Izraelowi status obserwatora. Ułatwi mu to dywersyfikację partnerów handlowych i ułatwi eksport do krajów członkowskich konsorcjum („Yahoo News”).

– Które jak na razie nie uczestniczą w akcji BDS (Bojkot, Wycofanie Inwestycji, Sankcje).

Izrael używa zezwoleń na wyjazd na leczenie do izraelskich szpitali i na okupowany Zachodni Brzeg do zmuszania chorych mieszkańców Gazy do kolaboracji z jego wywiadem. Izraelskie agencje szpiegowskie oferują zezwolenia na wyjazd i leczenie zdesperowanym ludziom, którym nie mogą pomóc zrujnowane przez izraelskie bombardowania i blokadę szpitale w Gazie, jeśli zgodzą się szpiegować dla Izraela. Na Zachodnim Brzegu Szin Bet używa innej taktyki – zdobywania informacji przez zastraszanie i manipulowanie aresztowanych pod różnymi pretekstami palestyńskich dzieci („Al Jazeera”).

Rząd Izraela zmienił zasady udzielania rządowej pomocy społecznościom lokalnym, tak by umożliwić wciągnięcie kolejnych 35 nielegalnych „osiedli” na listę uprzywilejowanych kandydatów do rządowych subwencji. Jest to złamanie obietnicy złożonej Stanom Zjednoczonym, zobowiązującej Izrael do nie udzielania pomocy finansowej zachęcającej żydów do przenoszenia się do „osiedli” (Ha’aretz”).

– Nie zaszkodzi mu to zbytnio, USA to przecież taki dobry i pobłażliwy dla niego „wujaszek”.

Podczas wizyty w Izraelu było gubernator stanu Arkansas, Mike Huckabee, jeden z czołowych kandydatów do nominacji prezydenckiej przez Partię Republikańską, powiedział że negocjacje palestyńsko-izraelskie są skazane na niepowodzenie, gdyż “Palestyńczycy nie chcą pokoju… nie chcą uznać Izraela za “państwo Żydów”” i że akcja BDS (Bojkot, Wycofanie Inwestycji, Sankcje) jest „głupia i antysemicka”. Huckabee, fanatyczny chrześcijanin, podróżuje do Izraela od 41 lat, przewodzi chrześcijańskim pielgrzymkom i krytykuje środki antykoncepcyjne („Ha’aretz”).

Netanjahu dosiadł swego ulubionego konika podczas wizyty w szpitalu polowym na okupowanych wzgórzach Golan, leczącym ofiary konfliktu w Syrii, wygłaszając diatrybę na temat irańskiego programu atomowego. Oskarżył też Iran o podsycanie tamtejszej wojny domowej („Ynet News”).

Zanosi się na pogorszenie stosunków Izraela z USA, gdyż, jak twierdzi izraelska prasa, Waszyngton chce stanowczo zażądać częściowego zamrożenia „akcji osiedleńczej”, co zawsze budzi gniew i oburzenie izraelskiego rządu. Częściowego, gdyż ma dotyczyć tylko odizolowanych „osiedli” głęboko na terenie Zachodniego Brzegu („Anti War”).

– Sądząc z historii takich żądań, spłyną one po „wybrańcach” jak po przysłowiowej gęsi woda, a nawet jeśli coś takiego obiecają, to i tak nie dotrzymają (patrz wyżej).

Wyciekł pożegnalny raport specjalnego sprawozdawcy ONZ DS Palestyny, Richarda Falka, którego kadencja dobiegnie wkrótce końca, bardzo krytyczny wobec Izraela, zarzucający mu apartheid, łamanie Konwencji Genewskich i dokonywanie czystek etnicznych, oraz zalecający poparcie przez ONZ akcji BDS. Falk, który jest żydem, jest nagminnie krytykowany i oskarżany o anty-semityzm przez oficjeli USA i Kanady („Times of Israel”).

SYRIA

Arabia Saudyjska zaopatrzy syryjskich „rebeliantów” w chińskie przenośne rakiety przeciwlotnicze, dla, jak to ujęli saudyjscy oficjele, „zapewnienia równowagi sił”. Tymczasem grupy rebelianckie, także te popierane przez Zachód, zapowiedziały że będą ich używać także przeciw cywilnym samolotom pasażerskim, które są dla nich „legalnym celem ataków” („Anti War”).

Arabia Saudyjska, po nieudanej próbie wciągnięcia USA do wojny w Syrii, nakłania Ligę Arabską do wystąpienia w ONZ o zezwolenie na zaatakowanie reżymu Assada przez koalicję USA, Francji i niektórych krajów arabskich, we współpracy z Izraelem i za saudyjskie pieniądze („Globalresearch”).

Przywódca libańskiego Hezbollahu, Szejk Sajjed Hasan Nasrallah wezwał kraje arabskie do zaprzestania mieszania się w syryjską wojnę domową i obiecał, że jeśli zostawią Syrię w spokoju, Hezbollah także się stamtąd wycofa („Reuters”).

Islamistyczni „rebelianci” kontrolujący wschodnie tereny Syrii wydali rozporządzenie nakazujące kobietom noszenie islamskiego stroju, pod groźbą ostrych kar. Organizacja Obrony Praw Człowieka (HWR – Human Rights Watch) donosi, że islamistyczne grupy rebelianckie wymuszają ścisłe przestrzeganie swej interpretacji praw Szarii i wprowadzają dyskryminację kobiet na zdobytych terenach („Reuters”).

ŚRODOWISKO

Sekretarz Stanu USA John Kerry podczas odwiedzin w Indonezji powiedział, że ocieplenie globalne jest dla ludzkości groźniejsze niż bronie masowego rażenia, skrytykował „klimatycznych sceptyków” w Kongresie i koncerny naftowo-węglowe oraz zapowiedział nadanie przez amerykańską dyplomację najwyższego priorytetu zwalczaniu globalnego ocieplenia. Tuż przed jego wizytą USA i Chiny – odpowiedzialne za większość światowych emisji – wydały łączne oświadczenie stwierdzające że oba kraje uzgodniły kroki mające na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych („Al Jazeera”, „The Hill”).

USA

Obywatelka Malezji, Rahinah Ibrahim, doktorantka Uniwersytetu Sanford, przez 9 lat nie mogła powrócić do USA celem ukończenia studiów, gdyż znalazła się na liście osób, których nie wolno wpuścić na pokłady samolotów. Podczas próby powrotu do Stanów została skuta kajdankami, ściągnięta z wózka inwalidzkiego, pozbawiona lekarstw i potraktowana poniżająco przez policję. Wytoczyła rządowi USA proces, bezskutecznie, gdyż jej adwokatom odmówiono dostępu do utajnionych dokumentów. Gdy je wreszcie z rozkazu sędziego ujawniono, okazało się, że znalazła się na „czarnej liście”, gdyż agent FBI postawił „ptaszka” w niewłaściwej kratce. Problemem jest nie sama pomyłka, ale 9 lat odmów jej poprawienia przez „służby” i ukrywanie jej za klauzulą „tajności” („Firstlook”).

– Toksyczne połączenie profilowania etnicznego z paranoją „bezpieczeństwa” i bezmyślną biurokracją.

Amerykanie zawsze umywają ręce gdy wojska USA wycofają się z kraju, na który napadły. Tymczasem moralna odpowiedzialność Stanów Zjednoczonych za to co po sobie zostawiają nie powinna kończyć się z tym momentem. Jednak wszystkie amerykańskie interwencje zagraniczne pozostawiły za sobą śmierć i chaos, od Wietnamu i Laosu, gdzie po 40 latach amerykańskie bomby i miny wciąż zabijają ludzi, do Iraku, gdzie toczą się krwawe starcia sekciarskie i rosną wpływy Islamizmu i Al-Kaidy („FFF”).

Stan Nowy Meksyk wkrótce dołączy do 5 innych stanów, w których uchwalono rezolucje, sławiące Izrael za „dobroczynne” związki z USA, potwierdzające biblijne i boskie prawo żydów do Palestyny i do pełnej kontroli nad „Judeą, Samarią i Wschodnią Jerozolimą” (terenami okupowanymi). Wszystkie te uchwały powstały z inicjatywy i pod naciskiem Organizacji Syjonistów Ameryki (ZOA – Zionist Organization of America) („Mondo Weiss”).

Polityczny historyk John Judis opublikował książkę „Genesis: Truman, American Jews, and the Origins of the Arab/Israeli Conflict”, w której dowodzi, że pro-izraelskie grupy nacisku w USA są, i od 1948 r. tj. od prezydentury Trumana zawsze były, główną i największą przeszkodą do osiągnięcia pokojowego rozwiązania w Palestynie („Times of Israel”).

– Wiadome siły dadzą na pewno odpór antysemickiemu paszkwilowi. Judis jest co prawda żydem, ale to nie problem, zrobią z niego „self-hater’a”.

Amerykańskie interwencje na Bliskim Wschodzie najmocniej popierają chrześcijańscy fundamentaliści, którzy traktują je jako drogę do spełnienia proroctw biblijnych. Ich wpływy są również bardzo silne w armii USA gdzie wciąż rosną. Żołnierze o podobnych poglądach omijają różnymi sposobami obowiązujące zakazy, nawracając lub/i prześladując kolegów-ateistów i „niewiernych” w podbijanych krajach. Cieszą się w tym poparciem licznych „chrześcijańskich” oficerów. Istnieją podejrzenia, że uznany za bohatera narodowego Pat Tillman, który był zadeklarowanym ateistą, nie poległ od pomyłkowego ostrzelania przez własną stronę, ale został zamordowany przez „wierzących” kolegów („The American Conservative”).

Grupa amerykańskiej armii DS Wojny Asymetrycznej w otwarła zbudowaną na 120 ha kosztem 96 mln USD wierną makietę miasta, przeznaczoną do szkolenia żołnierzy w zwalczaniu terrorystów („The Telegraph”).

Ponad 80 osób zmarło w ostatnich tygodniach po zastrzyknięciu śmiercionośnej mieszanki heroiny z syntetycznym opiatem fentanylem („Press TV”).

Lider większości republikańskiej w Kongresie, Eric Cantor, wygłosił w Izbie przemówienie nt. Holokaustu i swej wizyty w Auschwitz, które jednak szybko zeszło na pochwały amerykańskiego interwencjonizmu i wezwań do nałożenia nowych sankcji na Iran, celem powstrzymania „złych i nienawistnych Irańczyków”, bo ich program atomowy „jest najbardziej destabilizującym momentem w dziejach świata” („Anti War”).

– Co, biorąc pod uwagę pochodzenie P. Cantora, nie powinno nikogo dziwić.

Megan Rice, 84-letnia zakonnica, która w proteście przeciw broni atomowej wtargnęła na teren ośrodka atomowego Y-12 w Oak Ridge i wymalowała tam na murze antywojenne graffiti, została skazana na 35 miesięcy więzienia na podstawie Sabotage Act (Prawa o Sabotażu) („Anti War”).

– Dla porównania – por. William Calley za masakrę 500 cywili w My Lai w Wietnamie dostał 3 lata aresztu domowego, dowódca krążownika USS Vincennes za zestrzelenie irańskiego samolotu pasażerskiego i zabicie 290 pasażerów otrzymał order Legion of Merit, sierżantowi Frankowi Wuterichowi za masakrę 24 cywili w Haditha w Iraku pojechano po żołdzie i udzielono nagany.

Budżet budowy nowych myśliwców „stealth” F-35 został przekroczony o 163 mld USD. Cały projekt jest opóźniony o 7 lat, a zakup i obsługa planowanej liczby tych samolotów przez amerykańską armię kosztował by 1,2 biliona (US tryliona) USD. Mimo to, mimo cięć budżetowych i mimo że technologia dronów i charakter wojen toczonych przez USA pozbawiły sensu budowę i zakup tego typu samolotów, nie zanosi się na porzucenie projektu, gdyż budujący F-35 koncern Lockheed Martin ma wielkie wpływy w Kongresie i zatrudnia setki pracowników i kontraktowców w wielu stanach. Tak więc, F-35 jest w istocie tylko ogromnym wypasem z pieniędzy podatników dla tej firmy („Contrary Perspective”).

Amerykańska fregata USS Taylor, wysłana na Morze Czarne w celu ochrony bezpieczeństwa Olimpiady Zimowej w Soczi, wpadła na mieliznę w tureckim porcie Samsun („Yahoo News”).

Amerykański żołnierz, odsiadujący dożywocie za zgwałcenie i zamordowanie 14-letniej dziewczynki w Iraku i za zastrzelenie jej rodziców i siostry, powiesił się w swej celi („Reuters”).

96 legislatorów podpisało list do przywódców Kongresu, w którym domagają się zaproszenia premiera Izraela, Netanjahu, do wygłoszenia przemowy do połączonej sesji obu izb w marcu, gdy przyjedzie do Stanów na konferencję AIPACu (America-Israel Public Affairs Committee). Gdy wygłaszał przy podobnej okazji 50 min. przemówienie w 2011 r., legislatorzy powstali 29 razy by nagrodzić go huczną owacją, średnio co 2 min (zobacz komiczny remiks na You Tube), o wiele częściej niż podczas przemówienia prezydenta Obamy („Lobe Log”).

Nowojorski sędzia William Martini oddalił skargę przeciw inwigilacji muzułmańskich szkół przez nowojorską policję. Jak wykazały tajne dokumenty, ujawnione przez agencję Associated Press, policja próbowała infiltrować szkoły dla dziewcząt w Newark – średnią i podstawową. Sędzia umotywował swą decyzję niską szkodliwością inwigilacji i szlachetnym celem – „poszukiwaniem terrorystów” („Empty Wheel”).

– Szczególnie aktywnych w szkołach dla muzułmańskich nastolatek. Widać za odfajkowanie takiej walki z terroryzmem łatwo jest o wypas z publicznej kieszeni.

WIELKA BRYTANIA

Wracająca z Rosji Jesselyn Radack, prawniczka Edwarda Snowdena, została zatrzymana i agresywnie przesłuchana na londyńskim lotnisku Heathrow. Dano jej też do zrozumienia, że mogła zostać umieszczona na Liście Osób do Zatrzymania (Inhibited Persons List) stworzonej przez amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego dla osób wymagających szczególnej uwagi. Jest to tylko jeden z wielu przypadków specjalnego traktowania przez „służby” osób związanych ze Edwardem Snowdenem i Julianem Assangem („Truthout”).

Autor: Herstoryk
Dla “Wolnych Mediów”

BIBLIOGRAFIA

1. Afganistan
http://news.yahoo.com/us-released-afghan-prisoners-could-targeted-203647333–politics.html
http://www.dailytimes.com.pk/region/16-Feb-2014/twenty-five-years-after-soviet-exit-taliban-says-us-will-meet-same-fate
http://news.antiwar.com/2014/02/16/cia-fears-afghan-pullout-would-stall-their-drone-war/
http://www.aljazeera.com/news/southasia/2014/02/afghan-government-rewrite-anti-women-law-201421715352793228.html

2. Afryka
http://news.yahoo.com/ethiopia-clears-swathes-land-displacing-thousands-hrw-193943378.html

3. Amerykańskie podsłuchy, rewelacje Snowdena
http://www.independent.co.uk/news/world/europe/angela-merkel-proposes-european-network-to-beat-nsa-spying-9132388.html?printService=print

4. Chiny
http://www.heraldsun.com.au/news/breaking-news/taller-chinese-soldiers-cramping-in-tanks/story-fni0xqll-1226831092704

5. Egipt
http://www.trust.org/item/20140218145636-0phg7/?source=hpbreaking

6. Iran
http://iranian.com/posts/view/post/28432
http://www.washingtonpost.com/world/middle_east/internet-improvements-in-store-for-iran/2014/02/13/b3d730fe-8ea4-11e3-878e-d76656564a01_story.html
http://english.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13921127000752
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4489374,00.html
http://www.thenews.com.pk/article-138276-Report-undermines-US-Iran-sanctions-push
http://news.xinhuanet.com/english/china/2014-02/19/c_133125510.htm
http://news.yahoo.com/saving-dying-lake-priority-iranian-leader-121926568.html

7. Kanada
http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/1.574388

8. Kazachstan
http://www.independent.co.uk/news/world/asia/kazakhstan-lacy-underwear-ban-sees-dozens-of-women-arrested-in-street-protest-9136570.html?printService=print

9. Pakistan
http://newsweekpakistan.com/drone-activist-kareem-khan-freed/
http://news.antiwar.com/2014/02/17/executions-kill-pakistan-taliban-peace-talks/
http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5hrTuFxWAZWtqTRQ2ci8Rm73ooc4A?docId=f97cb091-b377-4601-ae90-0d9cf5051328

10. Palestyna
http://www.washingtontimes.com/news/2014/feb/14/israel-reveals-laser-shield-technology-star-wars-p/
http://www.maannews.net/eng/ViewDetails.aspx?ID=673479
http://www.jpost.com/Diplomacy-and-Politics/Netanyahu-Iran-engaged-in-subversive-activities-in-Latin-America-world-341660
http://www.reuters.com/article/2014/02/15/us-israel-crime-idUSBREA1E0S220140215
http://news.yahoo.com/israel-accepted-pacific-alliance-observer-state-194801829.html
http://www.aljazeera.com/indepth/features/2014/02/spotlight-shines-palestinian-collaborators-201421611151157762.html
http://www.haaretz.com/misc/article-print-page/.premium-1.574590
http://www.haaretz.com/misc/article-print-page/.premium-1.574749
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4489821,00.html
http://news.antiwar.com/2014/02/19/israeli-army-radio-us-to-demand-partial-settlement-freeze/
http://www.timesofisrael.com/uns-falk-accuses-israel-of-ethnic-cleansing/

11. Syria
http://news.antiwar.com/2014/02/14/saudis-give-syrian-rebels-anti-aircraft-missiles/
http://www.globalresearch.ca/saudi-regime-working-to-lure-the-arab-league-into-attacking-syria/5369258
http://www.reuters.com/article/2014/02/16/us-syria-crisis-hezbollah-lebanon-idUSBREA1F0US20140216
http://www.reuters.com/article/2014/02/19/us-syria-crisis-islamists-dress-idUSBREA1I1OX20140219

12. Środowisko
http://www.aljazeera.com/news/asia-pacific/2014/02/kerry-indonesia-discuss-climate-change-201421615828444704.html
http://thehill.com/blogs/e2-wire/e2-wire/198527-kerry-climate-change-equal-to-threat-of-terrorism

13. USA
https://firstlook.org/theintercept/2014/02/14/ongoing-abuse-state-secrets-privilege/
http://fff.org/explore-freedom/article/the-lethal-legacy-of-u-s-foreign/
http://mondoweiss.net/2014/02/supporting-israeli-control.html
http://www.timesofisrael.com/the-pro-israel-lobby-an-obstacle-to-peace-since-1948/
http://www.theamericanconservative.com/articles/old-testament-army/
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/northamerica/usa/10634411/US-army-builds-fake-city-to-shoot-at-during-training.html
http://www.presstv.com/detail/2014/02/18/351167/killer-heroin-spreading-across-the-us/
http://news.antiwar.com/2014/02/17/citing-hitler-and-iran-cantor-presses-for-more-interventionism/
http://news.antiwar.com/2014/02/18/84-year-old-nun-sentenced-to-35-months-in-prison-for-protest-break-in/
http://contraryperspective.com/2014/02/18/the-f-35-fighter-program-america-going-down-in-flames/
http://news.yahoo.com/us-naval-ship-runs-aground-black-sea-pentagon-200547722–oly.html
http://www.reuters.com/article/2014/02/19/us-usa-iraq-soldier-suicide-idUSBREA1I03V20140219
http://www.lobelog.com/congressional-leadership-pressed-to-invite-bibi-to-another-joint-session/
http://www.emptywheel.net/2014/02/20/judge-william-martini-endorses-hunting-for-terrorists-in-muslim-girls-schools/

14. Wielka Brytania
http://truth-out.org/news/item/21964-attorney-for-edward-snowden-interrogated-at-uk-airport-placed-on-inhibited-persons-list


TAGI: , , , , , , , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.