Politycznie niepoprawny przegląd prasy – 40

Opublikowano: 23.07.2013 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 655

AFGANISTAN

Kongres USA ostro krytykuje prezydenta Obamę i Pentagon za decyzję o zakupie 86 rosyjskich helikopterów MI-17 dla afgańskiej armii. Helikoptery kupiono za pośrednictwem firmy Rosoboronexport, która zaopatruje w broń rząd Assada. Pentagon obszedł uchwalony w 2013. kongresowy zakaz handlowania z tą firmą przez wpisanie transakcji do budżetu za rok 2012. Reprezentanci nazwali to „aroganckim unikiem” wobec woli Kongresu („Washington Post”).

Zgodnie z rządowym raportem, praktyka spalania toksycznych odpadów w otwartym dole w amerykańskiej bazie Camp Leatherneck, zamiast w zbudowanej kosztem 11,5 mln USD spalarni, może zagrozić zdrowiu 13,5 tysiąca Marines i cywili, którzy tam stacjonują. Podobne praktyki w przeszłości, zarówno w Iraku jak i Afganistanie, zrujnowały zdrowie wielu żołnierzy, prowadząc w skrajnych przypadkach nawet do ich śmierci i są nazywane przez ich rodziny Agentem Orange tego pokolenia. Prezydent Obama podpisał ustawę o sporządzeniu listy takich żołnierzy, celem przebadania schorzeń wywołanych toksycznym dymem („NBCNews”).

– Zdrowiem „tubylców”, wędzonych w amerykańskich toksynach, którym rodzą się kalekie dzieci, Imperium zbytnio się nie przejmuje. Dostali przecież „demokrację”!

AMERYKAŃSKIE PODSŁUCHY I EDWARD SNOWDEN

Amerykańscy oficjele, z prezydentem na czele ostrzegają Rosję, że udzielenie azylu Edwardowi Snowdenowi poważnie zagrozi wzajemnym stosunkom. W rozmowie telefonicznej z Putinem, Obama zażądał natychmiastowego aresztowania uciekiniera i wydania go USA. Moskwa jest w kropce, gdyż z jednej strony nie chce antagonizować Ameryki, z drugiej nie może sobie pozwolić na otwartą spolegliwość („Anti War”).

Podczas spotkania z przedstawicielami organizacji ochrony praw człowieka Snowden oskarżył USA o „historycznie bezprecedensową agresywność” wobec niego, celem zastraszenia przyszłych potencjalnych demaskatorów i powtórzył że podjął decyzję ujawnienia inwigilacji przez PRISM z pobudek moralnych („The Guardian”).

Stany Zjednoczone ostrzegły kraje Ameryki Łacińskiej, które zaoferowały Snowdenowi azyl, że udzielenie mu schronienia będzie miało dla nich „długotrwałe konsekwencje” („The Hill”).

Edward Snowden jest w posiadaniu szczegółowych planów działania NSA (National Security Agency), których ujawnienia pozwoliło by zarówno na unikanie, jak i powielanie jej praktyk wywiadowczych. Snowden kategorycznie stwierdził, że nie ma jak na razie zamiaru ich publikować. Dziennikarz “Guardiana”, Glenn Greenwald, który publikuje na jego łamach demaskacje Snowdena powiedział jednak, że ich ujawnienie nie zaszkodzi Ameryce, a jedynie jej rządowi („Boston Globe”).

Amerykańskie służby unikają kłopotów przy śledzeniu ludzi przez posiadane przez nich GPSy, co wymaga nakazu sądu, przy pomocy nowego urządzenia zwanego StingRay, sprzedawanego również pod nazwami Triggerfish, IMSI Catcher, Cell-site Simulator or Digital Analyzer. Jest to wysokiej klasy przenośne urządzenie elektroniczne, które udaje odbiornik/nadajnik telefonii komórkowej i pozwala na przechwycenie danych wszystkich połączeń telefonów na obszarze który do niego należy. StingRay są powszechnie używane przez FBI i policję do śledzenia obywateli, bez potrzeby nakazu sądowego („Global Research”).

Niemieckie partie opozycyjne ostro skrytykowały rozmowy rządu z USA o przestrzeganiu prywatności obywateli Niemiec, nazywając je „placebo” i „działalnością pozorowaną”. Ocena reakcji niemieckiego rządu na szpiegowanie obywateli może stać się ważnym punktem w nadchodzących wyborach federalnych („Deutsche Welle”).

Mimo że komisja parlamentarna Bundestagu bardzo chciałaby wiedzieć co rząd tak naprawdę wie o szpiegowaniu przez NSA niemieckich obywateli oraz czy udaremniono dzięki nim jakieś ataki terrorystyczne i ile, ma niewielkie możliwości zdobycia tych informacji. Komisja przesłuchała co prawda Ministra Spraw Wewnętrznych, Hansa-Petera Friedricha, który po powrocie z Waszyngtonu usprawiedliwiał szpiclowanie „wojną z terroryzmem”, ale odpowiedzi są utajnione. Media donoszą, że niemiecka „służba”, BND wielokrotnie domagała się od USA dostępu do danych NSA o porwanych przez Amerykanów obywatelach Niemiec, musiała zatem o szpiclowaniu wiedzieć („Deutsche Welle”).

Opublikowane przez Snowdena informacje ujawniają, że służby USA, Wlk Brytanii i innych anglosaskich sojuszników Ameryki na szeroką skalę zakładają podsłuchy na kablach światłowodowych, przez które przechodzi przytłaczająca część komunikacji internetowej i rozmów telefonicznych, zarówno na dnie oceanu, jak i na lądzie. Szczególnie aktywny jest wywiad angielski, gdyż większość transatlantyckich łączy przechodzi przez terytorium Wilk Brytanii („The Atlantic”).

Były prezydent USA, Jimmy Carter, podobno oznajmił, że popiera Snowdena i że ujawnienie gigantycznego programu inwigilacji przez służby jest korzystne dla Ameryki. Stwierdził też, że demokracja w Stanach Zjednoczonych przestała funkcjonować. Wypowiedzi te, wygłoszone za zamkniętymi drzwiami podczas konferencji Atlantic Bridge, zostały całkowicie przemilczane przez amerykańskie media („Huffington Post”).

National Security Agency (NSA) przyznała, że sieć jej inwigilacji jest o wiele szersza niż ujawniono poprzednio. Jej wicedyrektor zdawkowo stwierdził, że analizuje ona kontakty podejrzanych o terroryzm do głębokości trzech, a nie dwóch stopni separacji. Czyli komunikację pomiędzy podejrzanym i inną osobą, komunikację tej innej osoby z osobą trzecią i komunikację osoby trzeciej z osobą numer 4. Oznacza to w praktyce, że prawie cała społeczność używająca Internetu jest poddana inwigilacji, gdyż, jak odkrył Uniwersytet w Mediolanie, użytkownicy sieci są statystycznie odlegli 4,74 stopni separacji od kogokolwiek innego („The Atlantic Wire”).

AUSTRALIA

Wkrótce w centralnym Queenslandzie rozpoczną się trwające 3 tygodnie wielkie ćwiczenia wojskowe, w których weźmie udział 20 tys żołnierzy USA i 8000 Australijczyków. Setki amerykańskich komandosów wylądują na spadochronach w Zatoce Shoalwater po bezpośrednim przelocie z Alaski („ABC News”).

– Najwierniejszy pudel USA na półkuli południowej musi trochę pojazgotać w chórze z brytanem, w stronę Chin.

CHINY

Elektrownia wodna Sziluodu, na dopływie Jangcy, Dżinsza, rozpoczęła produkcję prądu. Jest 3 największa na świecie, po chińskiej Three Gorges i brazylijskiej Itaipu. Jej docelowa moc to 13,86 GW („Xinhua”).

FILIPINY

Stany Zjednoczone negocjują z Manilą umowę, która pozwoli im na stacjonowanie zwiększonej ilości wyposażenia wojskowego i żołnierzy na terenie Filipin, w sposób pozwalający na uniknięcie kontrowersyjnego otwartego powrotu do dawnych baz wojskowych. W wolnej strefie ekonomicznej na terenie dawnej bazy Subic Bay jest coraz więcej amerykańskich firm obsługujących okręty wojenne USA („New York Times”).

IRAK

Raport Światowej Organizacji Zdrowia przy ONZ (WHO) na temat wad wrodzonych noworodków w Iraku, już uprzednio krytykowany za kilkakrotne opóźnienie publikacji stał się celem nowych zarzutów. WHO przeprowadziła szeroko zakrojone i szczegółowe badania, używając 10 800 rodzin jako grupę reprezentacyjną, jednak nie zamieści w raporcie żadnych konkluzji ani na temat związku wad wrodzonych z używaną przez USA amunicją ze zubożonym uranem, ani ze skażeniem ołowiem i rtęcią w wyniku działań wojennych. Naukowcy i lekarze oskarżają WHO o stronniczość i uleganie wpływom politycznym („AntiWar”).

IRAN

Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie zaprzeczyło, jakoby w pobliżu Teheranu budowano nową, ściśle tajną, podziemną instalację do wzbogacania uranu. Informację na ten temat ogłosiła irańska grupa opozycyjna MKO (Mudjahedin e-Kalq) („Jerusalem Post”).

– MOK jest skompromitowana w Iranie udziałem w wojnie z Irakiem po stronie Saddama oraz współpracą z Mossadem w mordowaniu irańskich naukowców i znajduje się na liście organizacji terrorystycznych Unii Europejskiej.

Izrael obawia się, że bardziej przyjazne nastawienie umiarkowanego prezydenta-elekta Hassana Rouhaniego do Zachodu może złagodzić naciski na Iran. Jednak w licznych konsultacjach z doradcami premiera Netanjahu amerykańscy oficjele zapewnili, że nie poluzują amerykańskich sankcji, wprost przeciwnie, zostaną one zaostrzone, gdyż USA oczekuje od Iranu dowodów na „zmianę nastawienia” („Ha’aretz”).

– Ta „zmiana nastawienia” to oczywiście posłuszne podłożenie się dyktatom Izraela, USA i ich „sojuszników”.

Rosja i Chiny zablokowały potępienie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ Iranu, za testy rakiet balistycznych, o co zabiegał ambasador Australii w ONZ. Podczas manewrów wojskowych w zeszłym roku Iran wystrzelił rakiety Szahab 1 i 3, Zelzal, Fateh 110, Tondar oraz rakiety ziemia-woda Khalidż Fars. Według USA testy te były pogwałceniem sankcji. Chińsko-rosyjskie weto oznacza, że ONZ nie może zaostrzyć sankcji na Iran. Przedstawiciel USA wyraził głębokie rozczarowanie z tego powodu („Reuters”).

– Bezczelni ci Irańczycy! Testują swoje własne rakiety podczas obronnych ćwiczeń wojskowych na własnym terytorium!!!

Po nowym potrząsaniu szabelką w stronę Iranu przez Izrael, emerytowani dyplomaci USA wezwali prezydenta Obamę, w liście podpisanym przez 29 byłych ambasadorów i ekspertów, do nawiązania dialogu dyplomatycznego z Teheranem przez ofertę złagodzenia sankcji, zamiast gróźb („Daily Times”).

– Mogą sobie wzywać, wiadomo czyje przeważy.

LIBAN

Rzecznik sił pokojowych ONZ UNIFIL na granicy z Izraelem potępił izraelską armię za prowokacyjne przekroczenie „Błękitnej Linii” i naruszenie suwerenności Libanu. Jest to już drugi taki incydent w tym miesiącu, po porwaniu przez izraelskich żołnierzy 2 tyg. temu 2 pasterzy po libańskiej stronie granicy. Liban zapowiada skargę w Radzie Bezpieczeństwa („The Daily Star”).

Libańscy oficjele ujawnili, że CIA ostrzegła libańskie służby o planowanych przez komórki Al-Kaidy atakach na Hezbollah. Przekazana informacja zawierała szczegółowe informacje o ich położeniu, o zapasach materiałów wybuchowych i zapisy rozmów telefonicznych z numerami w krajach Zatoki Perskiej. Hezbollah zaostrzyła kontrolę bezpieczeństwa, a libańska armia i policja zaczęły aresztować podejrzanych, często obywateli innych krajów arabskich („Mc Clatchy”).

PAKISTAN

W posiadłości Ibn Ladena w Abottabad znaleziono współczesne, nakręcone przy pomocy elektronicznych mediów filmy pornograficzne. Ponieważ nie było tam łącza Internetowego, pornografia musiała być dostarczona przez kurierów na paluszkach pamięci USB (pen drives). Nie wiadomo, do kogo należała i czy to sam przywódca Al-Kaidy umilał sobie czas jej oglądaniem („Foreign Policy”).

PALESTYNA I IZRAEL

Aresztowano młodego „osadnika”, który wymalował na własnym samochodzie „Masakrować żydów” i pociął nożem opony po czym oskarżył Palestyńczyków o atak „cenowy” (price tag). Podczas przesłuchania przyznał się do prowokacji i został tymczasowo zatrzymany („Ynet News”).

W odpowiedzi na falę oburzenia po aresztowaniu przez izraelskich żołnierzy 5-letniego dzieciaka, IDF stwierdziła, że zagroził on „porządkowi publicznemu”, że rzucanie kamieniami może stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzi, i że dzieciaka formalnie nie aresztowano („Gulf News”).

Żydowscy „osadnicy” zniszczyli ponad 1000 drzew oliwnych i migdałowców należących do Palestyńczyków ze wsi Awarta na okupowanym Zachodnim Brzegu. Na terenach okupowanych hodowla oliwek i migdałów jest źródłem utrzymania dla 80 tys Palestyńczyków. W zeszłym roku „osadnicy” wycięli lub uszkodzili 7500 drzew, w 2013, tylko w czerwcu, tylko w okolicy Nablus, ich ofiarą padło dalsze 2500. Izraelscy żołnierze nagminnie uniemożliwiają palestyńskim właścicielom obronę ich sadów i szykanują, lub aresztują ekipy TV próbujące filmować ich niszczenie. Rzecznik PLO nazywa żydowski wandalizm terroryzmem mającym na celu grabienie wciąż więcej palestyńskiej ziemi („The National”).

Netanjahu zapowiedział, że podejmie akcję by zapobiec zdobyciu broni atomowej przez Iran, i że nie pozwoli na dostarczanie „niebezpiecznego uzbrojenia” Hezbollahi. Odmówił też potwierdzenia lub zaprzeczenia, że Izrael zbombardował skład rosyjskich rakiet Jakhont w Latakii w Syrii („Times of Israel”).

Szef Sztabu IDF, gen. Benny Gantz wezwał do szukania oszczędności, gdyż w nadchodzących latach armia stoi w obliczu deficytu w wys. 20 mld szekli („Jerusalem Post”).

– Nie będzie tak źle, pieniądze się wyciśnie. Z amerykańskich podatników.

Mimo izraelskich ostrzeżeń, kraje arabskie przygotowują rezolucję, potępiającą Izrael za posiadanie broni atomowej, na doroczną konferencję krajów sygnatariuszy NPT. Tego typu rezolucje były regularnie co rok przedstawiane na konferencji i zawsze utrącane wąską większością głosów przez sojuszników Izraela („Times of Israel”).

Rząd Izraela zareagował „szokiem i oburzeniem” na uchwalone przez Unię Europejską zalecenia zabraniające popierania i współpracy z kimkolwiek związanym z izraelskim „osadnictwem” na terenach okupowanych przez Izrael. Netanjahu zażądał ich wycofania. Izraelscy oficjele utrzymują, że zalecenia są „przeszkodą dla pokoju”, a prawicowi posłowie do Knesetu nazwali ją rasistowską, „niefortunną pomyłką”, nielegalną, jednostronną akcją i zapowiedzieli przyspieszenie budowy „osiedli” w odpowiedzi („Anti War”, „Jerusalem Post”).

Zalecenia EU ustalają, że zawieranie jakichkolwiek przyszłych umów z Izraelem będzie możliwe jedynie jeśli uzna on oficjalnie, że Zachodni Brzeg, Wschodnia Al-Kuds (Jerozolima) i Wzgórza Golan są terenami okupowanymi. W odpowiedzi Netanjahu oznajmił, że Izrael nie zaakceptuje żadnego zagranicznego dyktatu w sprawie jego granic i że nie pozwoli by ktokolwiek skrzywdził tysiące żydów mieszkających w Judei i Samarii (syjonistyczne nazwy Zachodniego Brzegu), Jerozolimie i Golan. Wezwał też Unię do zajęcia się bardziej pilnymi problemami, np zakończeniem wojny domowej w Syrii i zastopowaniem irańskiego programu atomowego („Ha’aretz”).

– No cóż, słowo „hucpa” wywodzi się z hebrajskiego poprzez jidysz!

SYRIA

Izraelskie samoloty dokonały ataku na skład rosyjskich rakiet Jakont w Latakii z tureckiej bazy wojskowej. Ujawnienie, że Turcja udzieliła pomocy Izraelowi w ataku na państwo arabskie może stać się dla niej poważnym ambarasem na Bliskim Wschodzie, jeśli zostanie to potwierdzone. Ankara kategorycznie zaprzeczyła doniesieniom, Izrael odmówił komentarza („Russia Today”, „Al Manar”).

Przed atakiem na rakiety ziemia-woda w Latakii Izrael upewnił się, że w składzie nie ma Rosjan. Informację o dostawie rosyjskich rakiet przekazał Izraelowi za pośrednictwem USA wysoki dowódca rebeliantów, który zawiadomił attache wojskowego USA w Ankarze, że Assad planuje dać te rakiety Hezbollahowi. Chodzą też pogłoski, że skład został zniszczony przez rakiety z jednego z izraelskich podwodnych „Delfinów”, a nie z samolotów („Ynet News”).

Po zamordowaniu przez Islamistów wysokiego dowódcy Armii Wolnej Syrii (FSA) wypowiedziała ona oficjalnie wojnę związanej z Al-Kaidą dżihadskiej grupie Dżabhat Al-Nasra. Rozpad syryjskiej „opozycji” ułatwi Assadowi walkę z rebelią („Anti War”).

Odłam pakistańskiego Talibanu (TTP – Tehreek-e Taliban Pakistan) oznajmił, że rozpoczął organizowanie bazy w Syrii dla swych bojowników („Anti War”).

Mimo zapewnień Obamy, że amerykańska broń będzie dostarczana syryjskim rebeliantom tylko pod warunkiem, że nie trafi w „niepowołane ręce”, doniesienia z Syrii świadczą, że zarówno pro-rządowe milicje jak i dżihadyści posiadają uzbrojenie Made in USA. Nie wiadomo, czy zostało ono zdobyte, ukradzione, czy kupione na czarnym rynku w sąsiednich sprzymierzonych ze Stanami Zjednoczonymi krajach („The Washington Times”).

Członkowie organizacji prawników zatrudnionych w administracji USA, Lawyers Group, ostrzegają, że dostarczanie broni syryjskim rebeliantom narusza prawo międzynarodowe i daje Assadowi prawo do odwetu przeciw Amerykanom. Tłumaczy to prawdopodobnie decyzję Obamy użycia CIA do szmuglowania uzbrojenia do Syrii („Anti War”, „Wall Street Journal”).

„Jastrzębie” amerykańskiej polityki agitujący za interwencją w Syrii i mianując Assada nowym „potworem”, którego należy obalić nie umieją jak się zdaje uczyć się od historii. Nie wyciągnęli żadnej lekcji z inwazji na Irak, którą równie gorąco popierali. Obalenie Saddama Husajna i okupacja przez 160 tys amerykańskich żołnierzy zakończyły się rozłamem kraju na sekciarsko-plemienne dzielnice i oddaniem władzy reżymowi sprzymierzonemu z Iranem i co najmniej niechętnemu Ameryce. Jest prawie pewne, że interwencja w Syrii zakończy się podobnym wynikiem („Anti War”).

Podczas przesłuchań w Senackiej Komisji Sił Zbrojnych Przewodniczący Zjednoczonych Szefów Sztabów USA, gen Martin Dempsey, potwierdził, że Stany Zjednoczone rozważają atak na Syrię, i że Pentagon przedstawił prezydentowi kilka opcji „szybkich uderzeń”. Gdy wyraził jednak obawę, że amerykańska interwencja czasami pogarsza sytuację, został ostro skrytykowany przez wpływowego „jastrzębia”, senatora McCaina („Anti War”).

USA

Raport angielskiej organizacji Reprieve, na temat przymusowego karmienia głodujących więźniów Guantanamo stwierdza, że powoduje ono wymiotowanie krwią, kaszel, złamania żeber, wymioty i utratę wagi. Ujawniony mediom przez przeciek podręcznik procedury przymusowego karmienia w Guantanamo traktuje je jak „walkę” i narzuca konfrontacyjne nastawienie. Przymusowe karmienie jest sprzeczne z przyjętymi przez Światowy Związek Medyczny zasadami etyki lekarskiej. 86 z 166 więźniów zostało oczyszczonych z zarzutów i powinno dawno by wypuszczonych („Anti War”).

Najbardziej aktywny w zacieśnianiu amerykańskich sankcji na Iran i Syrię jest Departament Skarbu USA, a szczególnie jego Biuro Kontroli Aktywów Finansowych (Office of Financial Assets Control – OFAC), którego dyrektorem jest Adam Szubin. Wraz z szefem departamentu, Davidem Cohenem jest oskarżany o współpracę z izraelską grupą nacisku (lobby) AIPAC w formułowaniu i zacieśnianiu prawodawstwa mającego na celu zdusić gospodarkę Iranu. Obaj panowie publicznie szczycą się zwalczaniem „terrorystów”, do których widocznie zaliczają całą ludność prześladowanych krajów („Al Manar”).

Jak się okazuje, Yassin Aref, skazany w 2007 r. na 15 lat więzienia za wspomaganie terroryzmu, pomoc w zakupie broni masowego rażenia, pranie pieniędzy i popieranie organizacji terrorystycznej za granicą, jest prawdopodobnie niewinny, trafił do więzienia w wyniku pomieszania nazwisk, prowokacji FBI, politycznych nacisków i utajnienia przez służby rzekomych dowodów winy, dostarczonych wyłącznie prokuraturze a ukrytych przed obroną („FireDogLake”).

– Metody użyte do aresztowania i skazania Yassina nie ustępują stalinowskim. Wkrótce opublikuję historię tej sprawy. Watch this space!

Mianowana przez prezydenta Obamę na ambasadora USA w ONZ Samantha Powers usiłuje, przez głoszenie skrajnego poparcia dla Izraela, zatrzeć pamięć nieostrożnych wypowiedzi w 2002. Proponowała wtedy wysłanie potężnych sił interwencyjnych do Palestyny, zaprzestanie finansowania izraelskiej armii i zmianę kursu USA wobec Izraela, nawet gdyby rozgniewało to silne pro-izraelskie grupy nacisku oraz wspomniała o poważnym łamaniu praw człowieka przez Izrael, które porównała do wypadków w Ruandzie. Teraz, podczas przesłuchań kwalifikacyjnych w Senacie, była bardzo ostro wypytywana o te opinie. W odpowiedzi obiecała zawsze stać po stronie Izraela i niezmordowanie go bronić, skrytykowała Zgromadzenie Ogólne ONZ i Komisję Praw Człowieka za wielokrotne uchwalanie rezolucji krytykujących Izrael, obiecała starać się o włączenie go do Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz energicznie sprzeciwiać się wszelkim wysiłkom Palestyńczyków o zwiększenie ich reprezentacji w ONZ. Nawrócenie Powers zaczęło się już kilka lat temu, gdy zaczęła intensywnie umizgać się do swego największego krytyka, bardzo wpływowego rabina, Shmuleya Boteacha („The Daily Beast”).

BIBLIOGRAFIA

1.Afganistan
http://articles.washingtonpost.com/2013-07-12/world/40533068_1_rosoboronexport-afghanistan-sanctions
http://usnews.nbcnews.com/_news/2013/07/11/19401375-toxic-trash-threatens-marines-in-afghanistan-government-report-shows?lite

2. Amerykańskie podsłuchy, Edward Snowden, państwo policyjne
http://news.antiwar.com/2013/07/12/us-warns-russia-against-giving-snowden-asylum/
http://www.guardian.co.uk/world/2013/jul/12/edward-snowden-accuses-us-illegal-campaign
http://thehill.com/blogs/defcon-hill/policy-and-strategy/310783-snowden-creates-new-headaches-distractions-for-white-house
http://www.globalresearch.ca/new-hi-tech-police-surveillance-the-stingray-cell-phone-spying-device/5331165
http://www.boston.com/news/world/latin-america/2013/07/14/greenwald-snowden-docs-contain-nsa-blueprint/kHTNwWpq2NF3xwys4hBsIL/story.html
http://www.dw.de/harsh-criticism-follows-us-german-talks-on-nsa/a-16949734
http://www.theatlantic.com/international/archive/2013/07/the-creepy-longstanding-practice-of-undersea-cable-tapping/277855/
http://www.huffingtonpost.com/2013/07/18/jimmy-carter-edward-snowden_n_3616930.html
http://www.theatlanticwire.com/politics/2013/07/nsa-admits-it-analyzes-more-peoples-data-previously-revealed/67287/

3. Australia
http://www.abc.net.au/news/2013-07-16/us-australian-troops-build-for-joint-exercise-in-central-qld/4822964

4. Chiny
http://news.xinhuanet.com/english/china/2013-07/15/c_125012352.htm

5. Filipiny
http://www.nytimes.com/2013/07/13/world/asia/us-negotiates-expanded-military-role-in-philippines.html

6. Irak
http://original.antiwar.com/Sudeshna_Chowdhury/2013/07/17/whos-iraq-birth-defect-study-omits-causation/

7. Iran
http://www.jpost.com/Iranian-Threat/News/Iran-denies-dissidents-nuclear-site-allegation-319655
http://news.antiwar.com/2013/07/14/us-promises-israel-new-iranian-president-will-be-met-with-hostility/
http://www.reuters.com/article/2013/07/15/us-iran-sanctions-un-idUSBRE96E0Y620130715
http://www.dailytimes.com.pk/default.asp?page=20137\16\story_16-7-2013_pg4_10

8. Liban
http://www.dailystar.com.lb/News/Local-News/2013/Jul-13/223517-unifil-blasts-israel-after-troops-cross-blue-line.ashx
http://www.mcclatchydc.com/2013/07/15/196755/lebanese-officials-say-cia-warned.html

9. Niemcy
http://www.dw.de/itching-to-ask-what-does-merkel-know-about-nsa-surveillance/a-16957061

10. Pakistan
http://blog.foreignpolicy.com/posts/2011/05/13/bin_ladens_porn_has_been_found

11 . Palestyna i Izrael
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4404163,00.html
http://gulfnews.com/news/region/palestinian-territories/israeli-army-palestinian-5-endangered-public-1.1208650
http://www.thenational.ae/news/world/middle-east/palestinians-say-destruction-of-olive-groves-is-an-israeli-terror-campaign
http://www.timesofisrael.com/netanyahu-pledges-to-thwart-iran-before-its-too-late/
http://www.jpost.com/Defense/Gantz-IDF-in-20-billion-deficit-I-dont-recall-a-time-like-this-319896
http://www.timesofisrael.com/arabs-ready-anti-israel-resolution-over-nukes/
http://news.antiwar.com/2013/07/16/eu-bans-cooperation-with-settlements-fueling-israeli-ire/
http://www.jpost.com/Diplomacy-and-Politics/Deputy-FM-EU-directive-on-West-Bank-settlements-is-worrying-319966
http://news.antiwar.com/2013/07/17/netanyahu-demands-eu-postpone-new-anti-settlement-guidelines/
http://www.haaretz.com/misc/article-print-page/.premium-1.536125
http://www.haaretz.com/misc/article-print-page/.premium-1.536136

12. Syria
http://rt.com/news/israel-strike-syria-turkey-089/
http://www.almanar.com.lb/english/adetails.php?eid=101880&cid=31&fromval=1&frid=31&seccatid=91&s1=1
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4405511,00.html
http://news.antiwar.com/2013/07/12/rebel-fsa-declares-war-on-syrian-al-qaeda/
http://news.antiwar.com/2013/07/12/pakistani-taliban-setting-up-base-in-syria/
http://communities.washingtontimes.com/neighborhood/john-glaser-intelligence-foreign-policy-world/2013/jul/12/syria-us-arms-go-pro-assad-militias-and-jihadists/
http://antiwar.com/blog/2013/07/15/obama-lawyers-said-arming-syrian-rebels-would-be-illegal-prompt-war/
http://antiwar.com/blog/2013/07/17/the-real-lesson-of-iraq-the-us-cant-shape-post-assad-syria/
http://news.antiwar.com/2013/07/18/us-mulls-attacking-syria/

13. USA
http://original.antiwar.com/jared-metzker/2013/07/12/report-gives-graphic-details-of-guantanamo-force-feeding/
http://www.almanar.com.lb/english/adetails.php?fromval=1&cid=41&frid=41&eid=101627
http://dissenter.firedoglake.com/2013/07/15/new-evidence-suggests-muslim-convicted-of-terrorism-charges-was-falsely-identified-as-al-qaeda-agent/
http://thehill.com/blogs/global-affairs/un-treaties/311669-obamas-un-pick-strives-to-put-israel-concerns-to-rest-
http://www.thedailybeast.com/articles/2013/07/17/u-s-to-push-for-israeli-seat-on-u-n-security-council.html
http://www.motherjones.com/kevin-drum/2013/07/chart-day-military-spending-historic-highs


TAGI: , , , , , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Gylhyrst 23.07.2013 10:36

  wycinanie drzew przez Izrael przypomina to, co robiono podczas akcji Wisła – palenie wiosek + wycinanie sadów = nie ma do czego wracać, potrzeba lat na odbudowę/odrośnięcie.

 2. agama 23.07.2013 14:07
 3. cetes 23.07.2013 20:02

  @ Gylhyrst

  Na przełomie lat ’60 i ’70 ub. w. kilka razy byłem w Bieszczadach na wędrówkach.

  Ślady po spalonych wsiach widziałem, ale nigdzie nie spotkałem śladów po wyciętych sadach.
  Wręcz przeciwnie; nawet zarośnięte zgliszcza gospodarstw można było zlokalizować po istniejących sadach. Niektóre drzewa owocowe, szczególnie czereśnie, były tak potężne, że do objęcia ich potrzeba było 2-3 ludzi.
  Takie drzewa nie wyrosły by z samosiejek po wysiedleniu miejscowej ludności.

 4. awkward 24.07.2013 09:47

  Dziękuję za przegląd.

  Postawa amerykanów względem Izraela i ich bezwarunkowa, wręcz bezmyślna obrona (wstawiennictwo za), jest miejscami wręcz komiczna. Jest to tak niepoważne i wystawia tak fatalne świadectwo USA, iż sądzę, że każdy poważny, myślący człowiek odczuwa co najmniej niesmak. Pan McCain i jego “opinie” są w mojej ocenie niemerytorycznym nieporozumieniem. Ten człowiek niczego ani nikogo nie reprezentuje – mam wrażenie, że rola jego i jemu podobnych “mapetów” sprowadza się do wygłaszania i powtarzania napisanych mu na kartce (facet nie potrafi samodzielnie odebrać maila, co wyszło przy okazji wyborów prezydenckich w 2008 r.) przez jego “władców”. “Wykonawca poleceń” – tak można tego typu ludzi podsumować. Co najgorsze – Ci ludzie są obecni w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Jest to sytuacja tragiczna i dramatyczna dla przeważającej ilości ludzi i państw na naszej Pięknej Planecie.

  Poczynania Izraela są skandaliczne, karygodne i wymagają natychmiastowej interwencji międzynarodowej. Ignorowanie jego zbrodni na narodzie Palestyńskim jest zbrodnią porównywalnej rangi.

  I jeszcze cytat dotyczący Yassin Aref’a:
  – “(..) utajnienia przez służby rzekomych dowodów winy, dostarczonych wyłącznie prokuraturze a ukrytych przed obroną (..)”
  Czy to w świetle (jeszcze) obowiązującej Konstytucji USA jest legalne? Przecież to utrudnia (jeżeli nie uniemożliwia) skuteczną obronę oskarżonego !!!

  W następnym przemówieniu Obama nie powinien mówić o “demokracji” (której nie ma w USA), tylko o tym, że Totalitaryzm w USA kwitnie i ma się dobrze…

 5. Herstoryk 24.07.2013 13:29

  @awkward
  – „(..) utajnienia przez służby rzekomych dowodów winy, dostarczonych wyłącznie prokuraturze a ukrytych przed obroną (..)”
  Czy to w świetle (jeszcze) obowiązującej Konstytucji USA jest legalne? Przecież to utrudnia (jeżeli nie uniemożliwia) skuteczną obronę oskarżonego !!!

  Patriot Act i ustawodawstwo po 9/11 umożliwiają prokuraturze utajnienie dowodów winy, jeśli ich publikacja może zagrozić “bezpieczeństwu narodowemu”, gdy mogą np. naprowadzić na ślad agentów służb, zakresu, typu i charakteru podsłuchów, itp. O tym czy zagrażają decydują służby, bez możliwości apelacji. Uniemożliwia to w praktyce analizę prawdziwości oskarżeń przez obronę. Bardzo wiele poczynań egzekutywy w USA jest niezgodnych z konstytucją, ale przechodzi, dzięki ustawodawstwu specjalnemu (stan wojny), otumanieniu społeczeństwa, kneblowaniu mediów, itp.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.