Politycznie niepoprawny przegląd prasy – 32

Opublikowano: 15.04.2013 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 369

AFGANISTAN

Misja USA i NATO w Afganistanie pozostawi po sobie kraj, w którym: służby bezpieczeństwa i armia będą w najlepszym razie zdolne do połowicznej kontroli Talibanu; stabilność będzie zależała od brutalnych warlordów; prezydent będzie mógł nawet po ustąpieniu ze stanowiska w tym roku ciągnąć za sznurki wybranego przez siebie następcy; korupcja jest tak powszechna, że nazywany jest nieformalnie Korupcjostanem. Jak się wydaje Amerykanie już się pogodzili że z Karzajem nie wygrają, gdyż wycofali się posłusznie z bojkotu prywatnej linii lotniczej, Kam Air, którą oskarżyli o przemyt narkotyków do Azji Centralnej podczas przewozu pasażerów. Kam Air należy do bliskiego współpracownika uzbeckiego warlorda gen Dostuma, którego poparcie jest Karzajowi niezbędne. Sieć „kontaktów” afgańskiego prezydenta obejmuje też hodowców makówek oraz producentów i przemytników narkotyków. Afganistan jest i pozostanie źródłem 80% nielegalnych opiatów. Ameryka targuje się jeszcze o wyjęcie pozostawianych tam wojsk spod afgańskiej jurysdykcji, podczas gdy Kabul zajmuje w tej kwestii twarde stanowisko, cel misji sprowadziła jednak do ogłoszenia „zwycięstwa” i wycofania się („Der Spiegel”).

– I o to przez 11 lat walczyli i ginęli żołnierze Imperium i satelitów?! Węgry wycofały swych żołnierzy, „wierna” Polska nie.

Amerykańscy żołnierze ostrzelali cywilny autobus w prowincji Herat, zabijając jednego pasażera i raniąc drugiego. Nie podano powodu ataku („Military.com”).

BANGLADESZ

Islamiści domagający się wprowadzenia kary śmierci za bluźnierstwo zorganizowali demonstracje setek tysięcy ludzi i dali rządowi 3 tygodniowe ultimatum na spełnienie ich żądań, szczególnie wobec sieciowych blogerów-ateistów. Premier Bangladeszu, Pani Szejk Hassina kategorycznie je odrzuciła, równocześnie jednak aresztowano 4 takich blogerów. W Bangladeszu rośnie napięcie i zamęt, policja zastrzeliła 80 demonstrantów („BBC News”).

CHINY

Podczas międzynarodowego forum w Boao na wyspie Dongju w Prowincji Hainan nowy prezydent ChRL obiecał że to reformy i spokojny dalszy rozwój będą napędzać i podtrzymywać wzrost gospodarczy w kraju i zagranicą. Położył nacisk na konieczność utrzymania pokoju w regionie i zapowiedział że dochody w przemyśle i rolnictwie podwoją się do roku 2020 („Yahoo News”).

DRONY

Nowojorski projektant mody Adam Harvey stworzył kolekcję strojów „Stealth”, chroniących przed śledzeniem z dronów. Kaptury, burki i hidżaby są uszyte z tkaniny z włókien zmetalizowanych i czynią użytkowników niewidzialnymi dla kamer termowizyjnych. Mają być dostępne wszędzie tam gdzie używane są drony, choć cena stawia je poza zasięgiem wielu ludzi – kaptur ma kosztować 487,5 USD a burka aż 2278 USD. Harvey specjalizuje się w ubraniach technologicznych, ma w swym dorobku osłonę emitującą flesz oślepiający kamery paparazzich i kombinację makijażu i fryzury zmylającą oprogramowanie rozpoznające twarze (Facial Recognition Software) („Airforce Times”).

Tajny raport wywiadu ujawnił, że wbrew zapewnieniom administracji Obamy, iż celem dronów w Pakistanie są tylko znani wysocy dowódcy Al-Kaidy i związanych z nią ugrupowań, setki ofiar ich ataków to niscy rangą bojownicy słabo zidentyfikowani i tylko podejrzewani o terroryzm. Eksperci neutralnej politycznie Rady Do Spraw Zagranicznych (Council on Foreign Relations) stwierdzili, że administracja podaje kłamliwe informacje o „celach” dronów. Na podstawie ujawnionych dokumentów, analizujących ataki z bezzałogowców w latach 2010-2011 okazało się, że co najmniej 285 z 482 osób zabitych w ten sposób przez CIA było nie „wysokimi dowódcami” Al-Kaidy, ale nie zidentyfikowanymi bliżej ludźmi „uznanymi” za terrorystów. Liczne ofiary zginęły gdyż pomylono je ze znanymi bojownikami. Administracja Obamy odmawia ujawnienia szczegółów procesu identyfikacji „celów” i statystyk ofiar bombardowania („McClatchy”).

EGIPT

Przez Egipt przetoczyła się fala demonstracji w rocznicę strajku w Mahalla, który był ważnym epizodem w walce o obalenie dyktatury Mubaraka. Tym razem manifestanci demonstrowali przeciw prezydenturze Morsiego, którego oskarżają o stosowanie metod byłego dyktatora i prześladowanie opozycji. Doszło do starć z policją, która rozpędzała demonstracje gazem łzawiącym („The Australian”).

Egipt zamówił w USA 140 tysięcy kanistrów z gazem łzawiącym (57 ton), za 2,5 mln USD („Egypt Independent”).

– Posłużą oczywiście do obrony demokracji.

Zaledwie po tygodniu Egipt zawiesił bezpośrednie loty pasażerskie do i z Iranu. Decyzję podjęto po protestach i ataku na na rezydencję irańskiego dyplomaty w Kairze przez fanatycznych sunnickich salafitów, którzy uważają irańskich Szyitów za najgorszych heretyków („Washington Post”).

FRANCJA

Francja rozważa zakup dronów wywiadowczych w USA. Europa jest daleko w tyle za Stanami Zjednoczonymi w produkcji i rozwoju uzbrojenia, zwłaszcza bezzałogowców („France24”).

IRAK

Rząd uchwalił daleko idącą reformę prawa zabraniającego obejmowania urzędów publicznych byłym funkcjonariuszom partii Saddama Husajna „Baas”. Wykluczone będą w dalszym ciągu tylko osoby znajdujące się na bieżącej „czarnej liście”, ale reforma umożliwi powrót do pracy w administracji i przywrócenie rent i emerytur tysiącom ludzi. Reforma, którą musi jeszcze zatwierdzić parlament ma na celu uspokojenie nastrojów i zastopowanie gwałtownych demonstracji przez irackich sunnitów, którzy uważają że są dyskryminowani przez zdominowany przez szyitów rząd („Google”).

IRAN

Po raz pierwszy od zaostrzenia sankcji na Iran przez UE w lipcu zeszłego roku, chiński supertankowiec załadował 2 miliony baryłek irańskiej nafty w terminalu na wyspie Kharg. Norweska firma ubezpieczeniowa Skuld, która tankowiec ubezpiecza stwierdziła, że choć nie ubezpiecza klientów łamiących sankcje, właściciele statków nie mają obowiązku spowiadania się firmie z kim i czym handlują. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych ChRL powiedział, że Chiny współpracują z Iranem tak jak im dyktują ich wymagania energetyczne („Press TV”).

– Czyli Chiny mniej lub bardziej otwarcie olewają jankeskie sankcje, a Norwedzy przymykają oko.

Podczas wizyty w Jerozolimie Sekretarz Stanu USA John Kerry po raz kolejny zagroził Iranowi amerykańskim atakiem i oznajmił że Izrael ma przyjaciół w Administracji, Kongresie i całej reszcie Ameryki, którzy dopilnują by Iran wywiązał się ze swych zobowiązań międzynarodowych („Jerusalem Post”).

– Dziwne, że nie kładzie podobnego nacisku na wymuszanie przestrzegania międzynarodowych zobowiązań Izraela – 66 zlekceważonych rezolucji RB ONZ, nagminnego łamania prawa międzynarodowego i Konwencji Genewskich, broni masowego rażenia.

Kanadyjski Minister Spraw Zagranicznych John Baird nazwał Iran „największym zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa światowego” oraz stwierdził, że choć Kanada jest zaniepokojona groźbą jednostronnego ataku na Iran przez Izrael, Irańczycy będą sami sobie winni w takiej sytuacji („Times of Israel”).

– Ciekawe kto mu to napisał?

Iran otworzył dwie nowe kopalnie uranu w w Saghand i uruchomił centrum przerobu rudy uranowej na koncentrat (yellow cake) w Ardakhan, zdolne do produkcji ok. 60 ton koncentratu rocznie. Oznacza to, że Iran uniezależnił się od jego dostaw z zagranicy i opanował pełny cykl produkcji paliwa jądrowego. Irańska TV pochwaliła się też uruchomieniem akceleratora elektronów („ABC News”).

Para ekspertów do spraw Bliskiego Wschodu i Iranu – Flynt i Hillary Leverett opublikowała książkę pt. „Going to Teheran: Why the United States Must Come to Terms with the Islamic Republic of Iran”, demaskującą dominujące w przestrzeni publicznej mity demonizujące Iran i głęboko krytyczną wobec polityki USA wobec tego kraju, która jest ich zdaniem dysfunkcyjna. W odpowiedzi, wedle mediów głównego nurtu Flynt, który pracował przez długie lata dla Departamentu Stanu, CIA i administracji GW Busza został oskarżony o przejście na stronę łotrów, jego żona Hillary, która jest żydówką i pracowała kiedyś dla AIPACU stała się „zagubiona”, a oboje zostali nagle apologetami Republiki Islamskiej („Consortium News”).

Prawdziwym, utrzymywanym jednak w sekrecie, celem nagonki na Iran przez Zachód jest utrzymanie atomowego monopolu Izraela na Bliskim Wschodzie. Tymczasem dla bezstronnego obserwatora jest jasne, że Iran dąży do opanowania cyklu nuklearnego dla własnego bezpieczeństwa. Sąsiedni Irak, nie posiadający przemysłu atomowego, został napadnięty i okupowany na podstawie steku kłamstw, Korea Płn, która ma bombę i zachowuje się bardzo agresywnie jest traktowana w białych rękawiczkach, a Izraelowi pozwolono bez protestów zbudować arsenał broni atomowej, we współpracy z Republiką Południowej Afryki, będącą wówczas państwem bandyckim. Nie powinno zatem dziwić, że Iran traktuje zachodnią kampanię rzekomego zapobiegania rozprzestrzeniania broni jądrowej jako skrajną hipokryzję i robi swoje („”American Conservative”).

LIBAN

Armia libańska zdetonowała kolejną partię niewybuchów – bomb kasetowych. Zgodnie z danymi ONZ, Izrael podczas ataku w 2006 zrzucił na południowy Liban ponad milion takich bomb, 40% których nie wybuchło. Zabiły jak dotąd ponad 400 osób, 1/3 z nich poniżej 18 roku życia („Kuna”).

MALI

Wielbłąd, ofiarowany przez Mali prezydentowi Francji Francoisowi Hollande w podzięce za francuską interwencję został zarżnięty i zjedzony. Wielbłąd był od początku pechowy, podczas ceremonii wręczania daru kwiczał wniebogłosy, zagłuszając skutecznie przemowę malijskiego oficjela i odpowiedź francuskiego prezydenta, potem okazało się, że nie można go wwieźć do Francji ze względu na europejskie przepisy kwarantanny, potem pojawiły się oskarżenia, że został ukradziony prawowitemu właścicielowi, aż wreszcie skończył w garnku („IBTimes”).

Malijscy oficjele w Timbuktu są głęboko zawstydzeni tragicznym losem prezydenckiego wielbłąda i obiecują wysłanie do Francji innego, lepszego („The National”).

MAROKO

Marokański dziennikarz Ahmed Benczemsi założył witrynę internetową „Free Arabs” TUTAJ na której publikowane są politycznie niepoprawne blogi na temat wydarzeń w krajach islamskich i skecze wyśmiewające legalne opinie islamskich uczonych w piśmie w dziale „Fatwa Show” TUTAJ. Witryna jest forum ceniących wolność osobistą, liberalizm, satyrę, świeckość i kreatywność ludzi, jakich nie brak w krajach islamskich, a którzy są często pozbawieni głosu („Christian Science Monitor”).

– Warto zajrzeć, wideo skecze w języku arabskim, ale z angielskimi napisami są naprawdę śmieszne. Polecam zwłaszcza ten o marchewce! Nic tak nie uczłowiecza jak śmiech!

PAKISTAN

Ujawniona została tajna umowa CIA z rządem Pakistanu, który zezwolił agencji na używanie dronów w jego przestrzeni powietrznej w zamian za „eliminację” Nek Muhammada, który nie miał nic wspólnego z oficjalnym celem amerykańskiej wojny z terrorem – Al-Kaidą, był natomiast członkiem pakistańskiego Talibanu i przywódcą rebelii przeciw pakistańskiemu rządowi. Na podstawie tej umowy amerykańskie drony zabiły w setkach misji kilka tysięcy ludzi w Pakistanie, w przytłaczającej większości niskich rangą islamistów i cywili („New York Times”).

Ludzkie „cele” ataków z dronów są często wybierane na podstawie mętnych danych wywiadowczych, które mogą być motywowane sporami lokalnymi, a nie zagrożeniem dla USA. Ustanowiona początkowo klauzula zezwalająca na atak tylko jeśli istnieje bezpośrednie zagrożenie dla amerykańskich interesów przestała być dawno przestrzegana, zamiast tego często decyzję o odpaleniu rakiety z drona podejmuje się na bazie „podejrzanych” zachowań obserwowanych ludzi – tzw „signature strikes” („Antiwar.com”).

PALESTYNA I IZRAEL

Dzień po zakończeniu rozmów z Iranem w Kazachstanie na temat programu atomowego nowy izraelski Minister Strategii Juwal Steinitz zażądał od Zachodu przedstawienia Teheranowi ultimatum, grożącego natychmiastowym atakiem, jeśli ten program nie zostanie zatrzymany („The Independent”).

Amerykański Sekretarz Stanu John Kerry próbował podczas wizyty w Ramallah skusić prezydenta Autonomii, Mahmuda Abbasa do powrotu do negocjacji z Izraelem, w zamian za przekazanie przez Tel Awiw części ziemi w strefie „C” (pod pełną kontrolą Izraela) do strefy „A” kontrolowanej przez Autonomię i gwarancję przekazywania jej podatków zebranych przez Izrael. Abbas odmówił, powołując się na warunek zamrożenia budowy „osiedli” i wypuszczenia na wolność palestyńskich więźniów („Times of Israel”).

W przemówieniach wygłoszonych w przeddzień Dnia Holokaustu prezydent Izraela Szimon Perez powiedział, że anty-semityzm jest wciąż żywy w Europie, a kryzysy polityczne są okazją do tworzenia partii nazistowskich, a premier Netanjahu oznajmił, że Izrael nigdy nie odda swego bezpieczeństwa w ręce innego kraju, nawet najlepszego przyjaciela i że mordercza nienawiść do żydów przerodziła się w morderczą nienawiść do Izraela „Herald Sun”).

– Czyli krytyka Izraela to anty-semityzm i może on zaatakować kogo zechce, dla „bezpieczeństwa”.

Ataki hakerskie grupy Anonymous na izraelskie witryny internetowe zostały odparte i nie spowodowały większych zakłóceń w ich działalności („Ynet News”).

Sąd przyznał 83 tys szekli odszkodowania Beduinowi, który stracił ramię w wyniku eksplozji bomby kasetowej na poligonie w pobliżu bazy wojskowej na pustyni Negew. W uzasadnieniu wyroku sąd oskarżył armię o zaniedbanie ogrodzenia i oznakowania obszaru ostrego strzelania. W imieniu armii prokuratura studiuje wyrok i rozważa apelację („Ha’aretz”).

Świeżo ujawnione przez WikiLeaks dokumenty wykazują, że wysocy oficjele izraelscy zapewniali swych amerykańskich kolegów w 1975. że Izrael ani nie prowadzi ani nie planuje budowy broni atomowej, gdy tymczasem intensywna jej budowa trwała od 1967 roku. Rząd Izraela kategorycznie odmawiał też żądaniom inspekcji Dimony przez USA. Dokumenty ujawniły także ścisłą wojskową współpracę Izraela z Iranem przed Rewolucją Islamską w 1979 („Times of Israel”).

Rząd Izraela zaprzecza, jakoby wprowadzenie osobnych autobusów tylko dla Palestyńczyków na liniach z Zachodniego Brzegu do Izraela było rasistowskie, lub stanowiło objaw „apartheidu”. Z nowych układów zadowoleni przecież są i „osadnicy”, którzy nie chcą dzielić z Palestyńczykami „swoich” autobusów i Palestyńczycy, którzy od dawna uskarżają się że są traktowani „jak psy” przez żydowskich współpasażerów, nie wpuszczani przez kierowców i wypędzani przez żołnierzy na punktach kontrolnych („Anriwar.com”).

– Tablic „Nur Fur Juden” jeszcze nie wywiesili.

Palestyńskie Centrum Praw Człowieka oskarżyło policję Hamasu o przymusowe ogolenie głów kilku młodym mężczyznom mającym długie włosy. Zostali oni aresztowani, pobici, zgolono im włosy i zmuszono do podpisania zobowiązania że nie zapuszczą ich na nowo, a także że nie będą nosić modnych wśród młodzieży w Gazie spodni z niską talią. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Hamasu odrzuciło oskarżenie i obwiniło o incydent grupę studentów islamskich, jednak świadkowie potwierdzili odpowiedzialność policji. Hamas wydaje się wprowadzać w Gazie coraz bardziej konserwatywne prawo islamskie („BBC”).

Rosyjscy żydzi w liście otwartym do premiera Netanjahu, podpisanym m.in. przez przewodniczącego Rosyjskiego Komitetu Żydów i przez rabina Moskwy, nakłaniają go by nie godził się na oddanie ziemi Palestyńczykom w zamian za pokój („Ha’aretz”).

W miejscowości Birzeit na Zachodnim Brzegu rozpoczęto budowę największego na świecie muzeum historii Palestyńczyków. Ma ono eksponować materiały dotyczące ostatnich 200 lat historii Palestyny, od rządów tureckich, poprzez brytyjski mandat do utworzenia Izraela i wypędzenia Palestyńczyków z ich ziemi. Muzeum ma być w zamierzeniu atrybutem państwowości i upamiętniać historię narodu palestyńskiego („Ha’aretz”).

– Żydów z ich setkami muzeów po całym świecie i tak nie przebiją.

SYRIA

Najskuteczniejsza i najbitniejsza z grup rebelianckich zwalczających Assada, Dżabhat Al-Nasra zjednoczyła się z Al-Kaidą w Iraku, tworząc organizację „Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie”. Jest ona dowodem na rosnącą siłę i znaczenie radykalnych Islamistów w walce z syryjskim reżymem. USA i kraje zachodnie są coraz bardziej tym zaniepokojone i próbują popierać mniej skrajne ugrupowania rebelianckie by stworzyć przeciwwagę dla fanatyków. Wszystko to służy Assadowi do udowodnienia, że rebelia jest sponsorowaną z zagranicy próbą obalenia jego rządów („Huffington Post”).

– Czyli po jednej wojnie domowej, rozdmuchanej przez USA i satelitów by obalić Assada Syryjczycy dostaną drugą, pomiędzy fanatykami islamskimi i resztą. Zanosi się na kolejny sukces Imperium, a la Irak. Mniejsza z tym jednak, najważniejsze że Izraelowi ubędzie przeciwnik, a Iranowi sojusznik.

Lider Al-Kaidy, Aiman al-Zawahri w orędziu do rebeliantów nakłania ich do walki o ustanowienie w Syrii państwa islamskiego rządzonego prawami szariatu („Google”).

Francja nawołuje do ostrożności i namysłu w kwestii uznania przez Unię Europejską Dżabhat al-Nasra za organizację terrorystyczną, ze względu na konsekwencje jakie mogą z tego, dla walki z Assadem. Al-Nasra została już umieszczona na takiej liście przez USA („Daily Star”).

– Al Nasra to najskuteczniejsza siła bojowa rebeliantów, bez niej obalenie Assada może być o wiele trudniejsze.

Polityka USA i ich sojuszników zaogniły sytuację w Syrii i spowodowała wielką liczbę ofiar. Kofi Annan były Sekretarz Generalny ONZ i były Reprezentant Ligi Arabskiej do Spraw Syrii, który sprzeciwia się bezpośredniej interwencji Zachodu w Syrii, był koordynatorem porozumienia Genewskiego z 30 czerwca 2012, w którym 5 stałych członków Rady Bezpieczeństwa wstępnie zatwierdziło plan przekazania rządów w Syrii tymczasowemu rządowi jedności narodowej złożonego z ludzi reżymu i opozycji oraz przeprowadzenia wolnych wyborów. Krytycznym punktem porozumienia było pozostawienie Assada w roli prezydenta. Gdy jednak Rosja przedstawiła zgodny z tym planem projekt rezolucji, został on odrzucony przez USA, Anglię i Francję, które przygotowały swoją wersję, wymagająca ustąpienia Assada, ustanawiającą sankcje i otwierającą możliwość odwołania się do VII rozdziału Karty ONZ, pozwalającego na zbrojną interwencję. Tymczasem CIA zaczęło wspierać rebeliantów, konflikt zaostrzył się do tego stopnia, że stał się niemożliwy do rozwiązania drogą pokojową, a śmierć poniosło co najmniej 70 tys ludzi („Alternet”).

– Widać komuś zależało na rozbiciu Syrii. A 70 000 ofiar? Nie ma się co przejmować, to nie „nasi”.

Przedstawiciele szyickich milicji w Iraku po raz pierwszy przyznali, że ich członkowie uczestniczą w syryjskiej wojnie domowej po stronie sił rządowych. Udział irackich Szyitów świadczy o coraz bardziej sekciarskim charakterze konfliktu, który grozi rozłamami wzdłuż granic religijnych w krajach Bliskiego Wschodu i bezpośrednio zagraża stabilności i jedności Iraku („Daily Star”).

USA

Nowego Sekretarza Obrony USA Chuck Hagela czeka ciężka walka o obcięcie kolosalnego budżetu Pentagonu. Po objęciu stanowiska Hagel zapowiedział ocenę strategii wojskowej USA i dokonanie „ważkich wyborów” w wydawaniu pieniędzy. Sceptycy mają jednak poważne wątpliwości, czy uda mu się przekonać Kongres do cięć w obliczu nadchodzących wyborów. Wszystkie próby oszczędności poprzednich Sekretarzy Obrony skończyły się niepowodzeniem („The Hill”).

Jak wynika z analizy kosztów wojny w Iraku, prywatne koncerny zarobiły setki miliardów USD na sprywatyzowanych operacjach wojskowych, serwisie i usługach dla Armii. Najwięcej – 39,5 mld USD zarobiła firma KBR Inc, spółka-córka koncernu Halliburton, której dyrektorem był wiceprezydent Dick Cheney. Potem długo nic, następnie kuwejckie firmy Agility Logistics i Kuwait Petroleum Corp, które łącznie zarobiły 13,5 mld USD. Prywatyzacja wojny i logistyki wojennej doprowadziła do bezprecedensowej korupcji i marnotrawstwa publicznych pieniędzy („Znet”).

WATYKAN

Ujawnione przez WikiLeaks depesze dyplomatyczne USA z lat 1970. wykazują, że Watykan początkowo lekceważył doniesienia o masakrowaniu przez reżym Pinocheta tysięcy opozycjonistów gdyż uważał je za komunistyczną propagandę. Później, gdy papież Paweł VI miał już pełne i wiarygodne informacje na temat wydarzeń w Chile, Watykan uparcie odmawiał ich otwartego potępienia i utrzymywał kordialne stosunki z chilijskim dyktatorem. WikiLeaks już raz ujawniła sprawki Watykanu, gdy opublikowała dokumenty świadczące, że odmawiał współpracy z irlandzkim śledztwem księżej pedofilii („Huffington Post”).

WOLNOŚĆ SŁOWA

Upadek dyktatur w wyniku Arabskiej Wiosny nie doprowadził do trwałej poprawy wolności słowa i wypowiedzi. Organizacje Praw Człowieka zaobserwowały ostry wzrost procesów o obrazę religijną w Egipcie i Tunezji. Członkowie opozycji, dziennikarze, satyrycy, muzycy są sądzeni i skazywani za obrazę uczuć religijnych, naruszanie porządku publicznego i zniesławienie. Te „prześladowania sądowe” służą islamistom i politykom do kneblowania niepoprawnych treści, krytyki i demaskowania łamania prawa i korupcji, spotykają się jednak z demonstracjami obrońców wolności wypowiedzi i krytyką w mediach („Deutsche Welle”).

Autor: Herstoryk
Dla “Wolnych Mediów”

BIBLIOGRAFIA

1. Afganistan
http://www.spiegel.de/international/world/washington-favors-exit-over-fight-with-karzai-in-afghanistan-a-892823.html
http://www.military.com/daily-news/2013/04/10/us-troops-kill-afghan-civilian.html

2. Bangladesz
http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-22058462

3. Chiny
http://news.yahoo.com/xi-promises-peaceful-prosperous-china-helping-neighbors-061405958–business.html

4. Drony
http://www.airforcetimes.com/article/20130407/NEWS/304070007/-8216-Stealth-Wear-8217-deflects-drone-detection
http://www.mcclatchydc.com/2013/04/09/188062/obamas-drone-war-kills-others.html

5. Egipt
http://www.theaustralian.com.au/in-depth/middle-east-in-turmoil/rallies-turn-into-violent-anti-morsi-protests/story-fn7ycml4-1226614428828
http://www.egyptindependent.com/news/egypt-imports-140000-teargas-canisters-us
http://www.washingtonpost.com/world/middle_east/egypt-suspends-tourist-flights-with-iran-until-june-amid-outcry-by-radical-sunni-muslims/2013/04/08/87ba328c-a052-11e2-bd52-614156372695_print.html

6. Francja
http://www.france24.com/en/20130407-france-usa-drones-military-defence-mali

7. Irak
http://news.antiwar.com/2013/04/07/the-un-de-baathification-of-iraq/

8. Iran
http://www.presstv.ir/detail/2013/03/28/295493/chinese-supertanker-gets-oil-at-iran-port/
http://www.jpost.com/Diplomacy-and-Politics/Kerry-pledges-support-for-Israel-against-Iran-threat-309111
http://www.timesofisrael.com/canadas-fm-if-israel-strikes-iran-will-only-have-itself-to-blame/
http://www.abc.net.au/news/2013-04-09/iran-unveils-new-uranium-mines/4619220
http://consortiumnews.com/2013/04/09/demonizing-realism-on-iran/
http://www.theamericanconservative.com/iran-nuke-talks-the-real-stakes/

9. Liban
http://www.kuna.net.kw/ArticleDetails.aspx?id=2303198&Language=en

10. Mali
http://www.ibtimes.co.uk/articles/455043/20130409/francois-hollande-mali-camel.htm
http://www.thenational.ae/news/world/europe/malis-gift-of-camel-to-frances-hollande-to-be-replaced-after-being-eaten

11.Maroko
http://www.csmonitor.com/World/Middle-East/2013/0410/The-Fatwa-Show-Moroccan-journalist-tells-clerics-to-just-have-some-fun

12. Pakistan
http://www.nytimes.com/2013/04/07/world/asia/origins-of-cias-not-so-secret-drone-war-in-pakistan.html
http://antiwar.com/blog/2013/04/08/drone-targets-reflect-local-animosities-not-threats-to-us/

13. Palestyna/Izrael
http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/israels-new-strategic-affairs-minister-west-must-threaten-iran-over-nuclear-plans-8563515.html
http://news.antiwar.com/2013/04/07/israel-shoots-down-us-proposal-for-concessions-to-palestinians/
http://www.heraldsun.com.au/news/breaking-news/israel-must-rely-on-self-against-iran-pm/story-e6frf7k6-1226614587390
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4364693,00.html
http://www.haaretz.com/news/national/court-awards-damages-to-bedouin-who-lost-arm-to-cluster-bomb-1.514105
http://www.timesofisrael.com/we-dont-intend-to-build-nukes-israel-told-us-in-1975/
http://original.antiwar.com/frykberg/2013/04/08/free-ticket-to-apartheid-israels-pl/
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-22062626
http://www.haaretz.com/jewish-world/jewish-world-news/russian-jews-urge-netanyahu-to-ignore-u-s-jews-call-for-ceding-land-1.514580
http://www.haaretz.com/news/middle-east/palestinians-begin-construction-of-world-s-largest-palestinian-museum-1.514960

14. Syria
http://www.huffingtonpost.com/2013/04/09/jabhat-al-nusra-merger-al-qaeda-iraq_n_3044020.html
http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5gb71iZsfSXE63nl-ogStOpQD-IKA?docId=CNG.0a12831fb7b4e57d3cb72580dd689b5e.621
http://www.dailystar.com.lb/News/Middle-East/2013/Apr-09/213148-france-wants-talks-on-listing-al-nusra-as-terrorists.ashx
http://www.alternet.org/world/peace-plan-nixed-how-west-fueled-ever-growing-carnage-syria
http://www.dailystar.com.lb/News/Middle-East/2013/Apr-11/213306-iraqi-shiite-militants-start-to-acknowledge-role-in-syria.ashx

15. USA
http://thehill.com/blogs/defcon-hill/budget-appropriations/292141-hagel-faces-uphill-fight-in-trimming-pentagons-budget
http://www.zcommunications.org/cheneys-halliburton-made-39-5-billion-on-iraq-war-by-angelo-young?

16. WikiLeaks
http://www.huffingtonpost.com/2013/04/08/wikileaks-vatican-pinochet_n_3038072.html

17. Wolność słowa
http://www.dw.de/post-arab-spring-censorship-on-the-rise/a-16725701

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
manek
Użytkownik
manek

Syria- MUsze przyznac, ze kompletnie nie rozumiem glupiego zachowania szeroko pojeteog Zachodu i USA w/z arabskich rewolucji. Nie trzeba miec doktoratu z harwardu aby zrozumiec, ze ostatecznym wygranym zawsze beda muzulmansy extremisci w postaci AL Kaidy itd. Scisle bazujac na KOranie, ktory jest podstawa i baza koranu zawsze wygraja kazda debate z umiarkowanymi muzulmanami.POlecam przeczytac ta prymitywna ksiazka z 609 r ( W internecie jest dostepne ciekawe pl. tlumaczenie , zdaje sie polskich tatarow i tak wiem,ze Quran nalezy czytac yulko w orginale) zadalem sobie ten trud lata tema, porobilem notatki aby dyskutowac z muzlmanami z ktorymi rpacowalme w UK. Wracajac do tematu . BYla taka swietna analiza calej tej arabskiej wiosny w ktorym gostek skutecznie dowodzil,ze paradokslanie ale panowanie miejscowych dyktatorow bylo najlepsza zapora przeciw extremista. Trzeba bys skonczyonym idiota aby tego nie widziec. ZAchod przez swoje glupawe poparcie “demokraci” doprowadzil,ze w Egipcie Bractwo robi swoje , Tunezja wlasnie zamordowano czolowego “umiarkowanego” Liban- wiadomo, biedna Syria, trzyma sie ostatkiem sil i tylko czekac az zachod uzna,ze sily rzadowe uzyly broni chem. i dostarcza rebeliantom ciezkiej broni tym samym ukreca na siebie bata. Ciekawe, gdzie ci wszyscy juz doswiadczeni “bojownicy o wolnosc” sie potem udadza ? U mnie ( mieszkam w Australii) juz teraz ASIO (Australian Security Intelligence Organisation) monitoruje setki mlodych austrlijczykow pochodzenia libanskiego walczacych w Syrii. Swoja droga na miejscu Izreaela modlil bym sie aby Asad utrzymal sie przy wladzy i po cihu mu pomagal :)

pasanger8
Użytkownik

@ manek Największym strachem elit USA i Zachodu jest zagrożenie rewolucjami socjalistycznymi czy socjalnymi(jak zwał tak zwał)przez ruchy typu Oburzeni na wzór Egipskiej czy Tunezyjskiej. Stosują zatem starą jak świat (ale bardzo skuteczną)strategię wciągania w konflikt.Gdy młodzi,biedni,bezrobotni, niezadowoleni Europejczycy i Amerykanie dadzą się nabrać i pojadą na drugi koniec świata ginąć za ,,wolność” dla Cheneya a u nas Kulczyka. To wtedy okaże się ,że ta forsa której niby to nie ma znajdzie się na produkcję samolotów ,czołgów itp. Pamiętajmy jak świat wyszedł z Wielkiego Kryzysu lat 30 XX w. Obyśmy podobnie nie wychodzili z obecnego.