Politycznie niepoprawny przegląd prasy – 33

Opublikowano: 20.05.2013 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1085

AFGANISTAN

Afgańscy oficjele zgromadzili pakiet dowodów na stosowanie tortur przez kontrolowaną przez amerykańskie służby specjalne jednostkę A-Team w prowincji Wardak. Oskarżenia skierowane są głównie przeciw niejakiemu Zakarii Kamdahari, Afganowi z amerykańskim obywatelstwem, który zniknął zanim policja zdążyła go aresztować. Amerykanie kategorycznie zaprzeczają, że Kandahari jest obywatelem USA i że go chronią, o co oskarża ich rząd w Kabulu („Wired”)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oskarża irańską straż graniczną o zastrzelenie 10 z grupy 300 nielegalnych emigrantów, próbujących przekraść się przez granicę do Iranu w poszukiwaniu zatrudnienia. Komendantura irańskich pograniczników kategorycznie zaprzecza oskarżeniu („Yahoo News”).

Wedle ocen eksportów wojskowych wycofanie wojsk z Afganistanu będzie kosztować USA ok. 7 miliardów USD („The Washington Times”).

W miarę wycofywania obcych wojsk coraz większą rolę odgrywają tam jednostki specjalne USA i NATO, liczące obecnie 13700 operatorów. Pełnią one rolę doradczą w jednostkach armii afgańskiej oraz ścigają i likwidują przywódców partyzantki i terrorystów. Najbardziej elitarne z tych grup operują z tajnych baz rozsianych po całym kraju. Mają do dyspozycji drony, samoloty i helikoptery („New York Times”).

Taliban ogłosił, że będzie popierał kampanię szczepień przeciw polio, tak długo jak prowadzona będzie przez miejscowe afgańskie służby medyczne, a nie cudzoziemców. Afgańscy Talibowie nigdy nie prowadzili oficjalnej akcji przeciw szczepieniom, w odróżnieniu od pakistańskich. Afganistan, Pakistan i Nigeria to jedyne obecnie kraje na świecie w których polio jest wciąż endemiczne („Stars and Stripes”).

CHILE

Ma zamiar postawić na energię geotermalną by zaspokoić potrzeby energetyczne kraju. W Chile znajduje się 10% wulkanów świata i od dawna prowadzone są tam eksperymenty wykorzystywania ciepła wulkanicznego do produkcji elektryczności. Obecnie tylko 5% prądu jest jednak produkowane ze źródeł odnawialnych, w tym 0 z geotermii, mimo że, wedle obliczeń, ciepło wulkaniczne mogłoby zapewnić krajowi samowystarczalność energetyczną. Chile ma zamiar posłużyć się wzorcami i ekspertyzą z Nowej Zelandii, która produkuje 77% elektryczności ze źródeł odnawialnych, w znacznej części geotermalnych („Al Jazeera”).

GWATEMALA

Były dyktator, Rios Montt, popierany przez USA przyjaciel prezydenta Reagana, który wychwalał go za „uczciwość i prawość”, został skazany na 80 lat więzienia za ludobójstwo i zbrodnie przeciw ludzkości. Jest to pierwszy w historii przypadek skazania przywódcy za ludobójstwo w jego własnym kraju (patrz tutaj). („Reuters”).

IRAK

Rośnie zamęt i sekciarski terror w Iraku. W Bagdadzie w atakach na sklepy z alkoholem zginęło 12 osób a 4 zostały ranne, w Mosulu wybuch samochodu pułapki zabił dziecko i ranił 14 osób, sekciarskie zamachy bombowe przez Szyitów na meczety Sunnitów i Sunnitów na szyickie spowodowały śmierć 160 osób i raniły 400. Według niektórych opinii, gwałtowny wzrost liczby zamachów jest związany z nakręcaną przez USA i ich kraje satelickie wojną domową w Syrii („Antiwar”).

IRAN

Były prezydent Akbar Haszemi Rafsandżani niespodziewanie zgłosił swą kandydaturę w wyznaczonych na 14 czerwca wyborach prezydenckich. Rafsandżani, zwany „mułłą-milionerem” jest uważany za zwolennika umiarkowanych reform a równocześnie ma silne związki z rządzącą krajem koterią konserwatywnego szyickiego kleru. Mimo braku gwarancji, że Rada Strażników Rewolucji pozwoli na jego kandydaturę, teherańska giełda papierów wartościowych poszła w góre, a dołujący irański rial odzyskał 4% wartości wobec US dolara („FoxNews”).

Dowódca V Floty USA, wice-admirał John Miller, zapewnia, że wielkie manewry okrętów wojennych w Zatoce Perskiej i u wybrzeży Iranu nie są wymierzone przeciw temu krajowi, nie są żadną prowokacją i mają charakter czysto obronny, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa żeglugi. Iran ostrzega, że odpowie na atak USA czy Izraela zaminowaniem i zamknięciem cieśniny Ormuz („ChannelAsiaNews”).

Center for a New American Security, wpływowy „think-tank” zbliżony do administracji Obamy, opublikował raport pt. “If All Else Fails: The Challenges of Containing a Nuclear-Armed Iran” (“Jeśli Wszystko Zawiedzie: Wyzwania Powstrzymania Uzbrojonego w Atom Iranu”). Stany Zjednoczone powinny robić wszystko by zapobiec zdobyciu przez Iran broni atomowej i „pozostawić wszystkie opcje na stole”. Równocześnie jednak powinny zaplanować strategię powstrzymywania atomowego Iranu, jeśli to się nie powiedzie, poprzez bardziej giętką politykę. Administracja Obamy może mieć z tym spory problem, zapędziła się bowiem w ślepą uliczkę poprzez swą nieustępliwość. Mimo że agencje wywiadowcze USA od lat potwierdzają, że przywództwo irańskie nie zdecydowało się na wyprodukowanie broni atomowej, a większość ekspertów od polityki zagranicznej popiera złagodzenie stanowiska wobec Teheranu, wpływy pro-izraelskich jastrzębi w administracji i żydowskich grup nacisku w Kongresie wciąż prowadzą do dalszego przykręcania śruby sankcji i gróźb („Interpress”).

Raport innej organizacji, Rand Corporation, dowodzi, że hipotetyczna irańska broń jądrowa miałaby charakter obronny i ani nie zmieniła by równowagi sił na Bliskim Wschodzie, ani nie zagroziła sąsiadom Iranu („LobeLog”).

KANADA

Premier Kanady, Stephen Harper, ostro potępił malejące poparcie dla Izraela w świecie i skrytykował przywódców międzynarodowych za brak wsparcia dla „Państwa Żydów”. Stwierdził, że jest bardzo zaniepokojony brakiem poparcia dla „jedynego stabilnego, demokratycznego sojusznika Zachodu w tym regionie świata” („Times of Israel”).

MALI

Francuski Minister Obrony zapowiedział, że 1000 francuskich żołnierzy pozostanie w Mali bezterminowo, by bronić ją przed Al-Kaidą Islamskiego Magribu (AQIM). Paryż początkowo wysłał tam 2500 korpus ekspedycyjny, z obiernicą, że zostanie on prędko wycofany. Wkrótce liczba wojsk francuskich wzrosła jednak do 4000, a plany ich powrotu do kraju zostały zrewidowane („The Telegraph”).

PAKISTAN

Nawaz Szarif, przywódca partii Liga Muzułmańska-N, która zdobyła najwięcej mandatów w parlamencie w niedawnych wyborach, i prawdopodobny przyszły premier Pakistanu powiedział, że amerykańskie ataki z dronów na terenie jego kraju muszą się zakończyć, gdyż są naruszeniem jego suwerenności. Od 2004. 360 zabójstw kierowanych z bezzałogowców zabiło w Pakistanie co najmniej 3500 ludzi, w większości cywili („PressTV”).
– Okaże się wkrótce co jest ważniejsze – poparcie imperialnego zwierzchnika i miliardy subwencji, czy wola przytłaczającej większości Pakistańczyków i prawo krajowe i międzynarodowe.

PALESTYNA I IZRAEL

Izrael „uziemił” swą flotyllę dronów zwiadowczych Heron 1, po tym jak jeden z nich zanurkował w Morze Śródziemne. Armia odmówiła podania ile bezzałogowców uziemiono. Izrael jest światowym liderem w produkcji i używaniu dronów („Yahoo News”).

Przywódcy kościołów chrześcijańskich w Izraelu oskarżyli izraelską policję o brutalne traktowanie księży i wiernych podczas obchodów ortodoksyjnego Wielkiego Tygodnia. Policjanci użyli siły wobec pielgrzymów zabraniając im wstępu do miejsc kultu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela oficjalnie przeprosiło Egipt za incydent z księdzem koptyjskim i obiecało śledztwo („Seattle Times”).

Major izraelskiej armii, znany pod pseudonimem „Kapitan George”, z jednostki 504 Korpusu Wywiadu udzielił wywiadu telewizyjnego, w którym tłumaczył, że „wszystko jest dozwolone podczas przesłuchiwania zatwardziałych terrorystów”. Kapitan George zaskarżył armię do sądu po wyrzuceniu go z jednostki 504, po tym jak został oskarżony o torturowanie porwanego z Libanu w 1994 Mustafy Dirianiego, ale skarga została oddalona. Tymczasem Diriani, którego Izrael wypuścił w wymianie jeńców w 2004. wszczął proces cywilny przeciw państwu Izrael, o odszkodowanie za tortury („Ha’aretz”).

W odpowiedzi na petycję Organizacji Praw Człowieka „Jesz Gwal” do Sądu Najwyższego, o wydanie zakazu używania amunicji z białym fosforem, rząd Izraela obiecał, że będzie ona używana tylko w 2 ekstremalnych okolicznościach, które podano sądowi za zamkniętymi drzwiami. Biały fosfor został użyty przez Izrael podczas napaści na Gazę w 2008. Jesz Gwal domaga się całkowitego zakazu i nazywa jego stosowanie w Gazie nielegalnym i niehumanitarnym („Ynet News”).

15 maja, w 65 rocznicę „Nakby” (Katastrofy) w południe syreny wyły na Zachodnim Brzegu przez 65 sekund, a dziesiątki tysięcy ludzi wzięło udział w demonstracjach upamiętniających powstanie Izraela i wypędzenie 700 tysięcy Palestyńczyków z ich domów. W wielu miejscach doszło do starć z żołnierzami okupanta, którzy odpowiedzieli na kamienie gazem łzawiącym. We Wschodniej Al-Kuds (Jerozolimie) policja użyła armatek wodnych i szarż konnej policji do rozpędzenia „nielegalnego pochodu” („Yahoo News”).

W leżącej w północnym Izraelu wiosce Umm al-Qutuf wandale spalili 3 należące do Arabów samochody i zbezcześcili meczet, na którego ścianach wymalowali graffiti „Price Tag” (cena) obok gwiazdy Dawida. Rejon Wadi Ara w którym wieś się znajduje jest zamieszkany przez liczną mniejszość arabską („Ynet News”).
– Żydzi wysiedlili większość palestyńskich mieszkańców Wadi Ara w 1948. Podczas jednego z rajdów żydowscy bojówkarze wzięli do niewoli Araba. Jeden z nich obciął mu głowę, którą po oskalpowaniu zatknął na drągu, celem zastraszenia Palestyńczyków (Wikipedia).

Podczas debaty budżetowej przedstawiciele Ministerstwa Obrony i Ministerstwa Finansów zaproponowali nałożenie arbitralnie wysokich opłat na palestyńskie towary przewożone przez granicę z okupowanym Zachodnim Brzegiem, celem zatkania izraelskiej „dziury budżetowej”. Mimo że tego typu opłaty, mogące przynieść Izraelowi 100 do 300 mln szekli rocznie byłyby naruszeniem wciąż obowiązujących porozumień z Oslo, zaprotestowało przeciw nim tylko dwoje ministrów. Propozycja upadła po ostrym sprzeciwie Ministerstwa Spraw Zagranicznych („Ha’aretz”).

Prokurator Kryminalnego Trybunału Międzynarodowego w Hadze oznajmił, że podejmuje wstępne śledztwo w sprawie ataku izraelskich komandosów na statek Mavi Marmara w 2010. Wniosek o śledztwo, złożony przez wyspiarskie państwo Komory na Oceanie Indyjskim przekazał Trybunałowi turecki adwokat reprezentujący rodziny ofiar izraelskiego rajdu („Ynet News”).

ROSJA

Dowódca rosyjskiej marynarki, admirał Wiktor Czerkow zapowiedział, że rosyjska flota śródziemnomorska będzie składać się z 5 – 6 okrętów wojennych, statków wspomagania i, być może, okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Rosja przywraca stałą obecność swej floty wojennej w tym regionie, przerwaną w 1992, po rozpadzie ZSRR („RiaNowosti”).

SYRIA

Sekretarz Spraw Zagranicznych USA, John Kerry, zagroził rządowi Syrii wzmożeniem pomocy dla rebeliantów, jeśli Assad nie weźmie udziału w planowanej na czerwiec międzynarodowej konferencji mającej na celu zakończenie syryjskiej wojny domowej. Rząd Syrii oznajmił, że chce znać więcej szczegółów na temat konferencji, zanim zgodzi się w niej uczestniczyć („TPM”).

Senatorzy obu partii w amerykańskim senacie przygotowali ustawę o zbrojeniu syryjskich rebeliantów i zacieśnieniu sankcji przeciw rządowi prezydenta Assada. Ustawa ma na celu wywarcie dalszego nacisku na administrację Obamy celem zmuszenia jej do interwencji w Syrii („The Hill”).

TURCJA

Wice-premier Turcji, Bulent Arink oznajmił, że negocjowana właśnie ugoda z Izraelem, o odszkodowaniach dla rodzin izraelskiego ataku na statek „Mavi Marmara”, będzie wypłacona tylko tym, którzy odstąpią od prowadzenia spraw sądowych przeciw izraelskim żołnierzom odpowiedzialnym za ten atak. Jak twierdzi przedstawiciel rodzin, wiele z nich nie godzi się na ten warunek. Izrael odmawia wypłacenia odszkodowań bezpośrednio, godzi się tylko na ustanowienie i sfinansowanie humanitarnego funduszu na rzecz ofiar i kategorycznie żąda wycofania wszystkich spraw sądowych przeciw izraelskim oficerom („Ynet News”).

USA

Stany Zjednoczone prowadzą swą niekończącą się wojnę z terroryzmem starymi, wypróbowanymi i brudnymi metodami – przez sojusze z brutalnymi i skorumpowanymi tyranami, przez sekretne bezprawne akcje i przy pomocy przekupstwa i korupcji. W Afganistanie i Pakistanie tamtejszym warlordom oferowano od 3 do 25 tys USD za głowę schwytanego terrorysty. W tamtejszych układach za taką sumę pieniędzy wielu ludzi sprzedałoby własną babcię. W ten właśnie sposób większość więźniów Guantanamo, zupełnie niewinnych ludzi, trafiła w ręce Amerykanów. USA zapewniły sobie w tajnym układzie swobodę bombardowania z dronów w Pakistanie w zamian za zabicie przez CIA plemiennego przywódcy Nek Muhammada, który bruździł pakistańskiemu rządowi. W Jemenie Amerykanie współpracują z drugim już miejscowym dyktatorem, prowadząc sekretną akcję bombardowań i zamachów z bezzałogowców, w Somalii używają miejscowych watażków do polowania na podejrzanych o terroryzm i utrzymują tajne więzienia CIA, a wszędzie finansują pasującym im tyranów i korumpują miejscowe rządy („AlterNet”).

Na lotnisku w Atlancie węszący za materiałami wybuchowymi pies wytrenowany przez Organizację Bezpieczeństwa Transportu (TSA -Transport Safety Authority) pogryzł jedną z pasażerek czekającą na odbiór bagażu („11Alive”).

Saudyjczyk Talal al Rouki studiujący w Michigan, USA, został otoczony przez uzbrojonych po zęby agentów FBI, zaalarmowanych przez sąsiadkę, która wpadła w panikę widząc go z szybkowarem w rękach. Jak się okazało, ugotował on tradycyjną saudyjską potrawę ryżową „al-kabsah” i chciał ją zanieść do mieszkania przyjaciół. Po drobiazgowym przesłuchaniu studenta agenci doradzili mu, by nie wychodził z domu z szybkowarem. Panika jest rezultatem zamachu na bostoński maraton, przy pomocy bomb zrobionych z szybkowarów („The West”).

Waszyngtońskie muzeum mediów, Newseum, zrezygnowało z upamiętnienia nazwisk dwóch kamerzystów telewizji Hamasu „al-Aksa” – Mahmuda al-Kumi i Hussama Salama, zabitych przez izraelską bombę sterowaną podczas izraelskiej napaści na Gazę w listopadzie ubiegłego roku. Ich samochód został zbombardowany mimo wyraźnego oznaczenia literami „TV” na dachu. Hamas oskarżył Izrael o celowe zabójstwo, mające na celu blokowanie doniesień medialnych o skutkach bombardowania Gazy, czemu Tel Awiw kategorycznie zaprzecza. Muzeum ugięło się pod naciskiem Izraela i organizacji żydowskich w USA, które zaprotestowały przeciw upamiętnianiu „terrorystów” („Ynet News”).

Stany Zjednoczone odmówiły wzięcia udziału w ONZ-owskiej Konferencji Rozbrojeniowej w Genewie, której obecnie prezesuje Iran. Konferencja, w której udział bierze 65 państw, jest najważniejszym w świecie forum dla negocjacji rozbrojeniowych. Jako powód Amerykanie podają sankcje nałożone przez Radę Bezpieczeństwa i oskarżenia MAEA, które powinny ich zdaniem zdyskwalifikować Iran w pełnieniu funkcji prezydenta Konferencji. Dyrektor pozarządowej organizacji UN Watch, Hillel Neuer, zapowiedział, że będzie ona protestować w holu Konferencji gdyż „Iran jest państwem bandyckim, zbrojącym Syrię i Hezbollah i sponsorującym terroryzm” („The News Tribune”).

– UN Watch została powołana do życia przez organizacje żydowskie w USA i ściśle współpracuje z Amerykańskim Komitetem Żydowskim (American Jewish Committee).

Mieszkańcy portorykańskiej wyspy Viegues oskarżają amerykańską armię o epidemię raka, wad wrodzonych i innych chorób. Zapadalność na te schorzenia jest o 30% wyższa niż w sąsiednim Puerto Rico. Przez 60 lat połowa idyllicznej wyspy karaibskiej była używana przez USA jako poligon wojskowy do testowania broni. W 2003. poligon zlikwidowano i zamieniono w rezerwat przyrody. Miejscowa ludność i lekarze utrzymują jednak, że resztki bomb i pocisków skaziły grunt i rafy koralowe wokół wyspy metalami ciężkimi. Przedstawiciele US Agency for Toxic Substances and Disease Registry (US Agencji Rejestracji Substancji Toksycznych i Schorzeń) odmówili udziału wywiadzie i stwierdzili, że ich badania nie wykryły żadnych zagrożeń zdrowotnych dla wyspiarzy („Al Jazeera”).

Wedle ocen opieka medyczna nad każdym z 866 tysięcy żołnierzy którzy odnieśli rany w wojnach w Iraku i Afganistanie będzie kosztować rząd USA 2 mln USD na osobę. Suma ta nie jest próbą wyceny życia i zdrowia żołnierzy, ale przypomnieniem jakie będą koszty wojennych awantur dla weteranów i dla kraju („The Fiscal Times”).

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Department of Homeland Security) zamroził konta bankowe firmy Mt. Gox, operującej największą na świecie giełdą wymiany bitcoins (wirtualnej waluty internetowej), zlokalizowanej w Tokio. DHS oskarżył firmę o prowadzenie nieautoryzowanego obrotu walutami. Mt. Gox wymienia waluty państwowe na niemożliwe do śledzenia pieniądze binarne, które są podobno często używane w nielegalnych transakcjach związanych z przestępczością („The Hill”).

– Chodzi raczej o zablokowanie obrotu waluta wycenianą przez rynek, a nie przez zależne od rządów banki centralne.

Od 30 lat policja w USA jest zaopatrywana w uzbrojenie i sprzęt oraz szkolona przez armię. Podczas obławy na terrorystów w Bostonie trudno było już odróżnić specjalne jednostki policyjne od wojskowych. To zlewanie się policji z armią zostało ostatnio usankcjonowane drobnymi z pozoru zmianami w Kodeksie Wojskowego Wspierania Cywilnego Aparatu Ścigania (Defense Support of Civilian Law Enforcement Agencies), które pozwalają armii na patrolowanie ulic bez potrzeby uzyskania zezwolenia centralnych i miejscowych władz cywilnych. Zmiany obalają 200 letni precedens ograniczający używania wojska do zadań policyjnych na terenie kraju i wprowadzają do kodeksu podatne na swobodną interpretację sformułowania zezwalające na użycie armii w przypadku „zaburzeń społecznych”, bez wymaganej dotychczas zgody prezydenta USA i miejscowej administracji. Krytycy określają je jako krok do przejęcia władzy przez wojsko i militaryzacji kraju („Long Island Press”).

Sierżant armii USA, John Russell, został skazany na dożywocie za zastrzelenie w Iraku 5 amerykańskich żołnierzy („Reuters”).

– Głupstwo palnął. Gdyby ograniczył się do mordowania Irakijczyków uszło by mu na sucho, tak jak tym 8 Marines, którzy w Haditha zastrzelili 24 irackich cywili. Jedyny oficjalnie oskarżony, dowódca drużyny, sierżant sztabowy Frank Wuterich, który nakazał masakrę, przyznał się przed sądem wojskowym do „zaniedbania obowiązków służbowych” i został 24-go stycznia 2012 skazany na degradację i redukcję żołdu, ale uniknął kary więzienia.

Kolejnych 2 więźniów Guantanamo dołączyło do strajku głodowego. Głoduje już 102, 30 z nich jest karmionych siłą, rurką przez nos do żołądka, 3 jest w szpitalu. Przytłaczająca większość więzionych siedzi w Guantanamo od wielu lat, mimo że zostali oczyszczeni z zarzutów („McClatchy”).

Jak się oficjalnie głosi, w ostatnich latach Stany Zjednoczone uniknęły o włos kilku zamachów terrorystycznych. Wszystkie jednak (z wyjątkiem Bostonu) były w znacznym stopniu prowokacjami FBI. Agenci pozujący na islamskich terrorystów rekrutowali ochotników, których zaopatrywali w makiety bomb, rakiet, materiałów wybuchowych, detonatorów i kamizelek samobójczych, a nawet udzielali im podstawowego szkolenia w ich użyciu. W skrajnym przypadku, gdy student Mohamed Osman Mahmud zgodził się zaatakować przy pomocy samochodu pułapki uroczystość zaświecenia wielkiej choinki świątecznej w Oregonie, agent FBI był kierowcą tego samochodu, a Mahmud tylko pasażerem i wszystko co zrobił to wbił w telefon komórkowy numer który miał wywołać eksplozję. W wielu przypadkach FBI opłacała prowokatorów, którzy na podstawie nieostrożnych wypowiedzi dostarczali „służbie” „terrorystów” („New York Times”).

Autor: Herstoryk
Dla “Wolnych Mediów”

BIBLIOGRAFIA

1. Afganistan
http://www.wired.com/dangerroom/2013/05/torture-afghanistan/
http://news.yahoo.com/afghanistan-says-iranian-guards-killed-10-migrants-162527006.html
http://www.washingtontimes.com/news/2013/may/13/cost-us-exit-afghanistan-7-billion/
http://www.nytimes.com/2013/05/15/world/asia/us-special-operations-step-up-in-afghanistan.html
http://www.stripes.com/news/aid-workers-welcome-taliban-pledge-to-support-polio-vaccination-campaign-1.220900

2. Chile
http://www.aljazeera.com/indepth/features/2013/05/20135995348737861.html

3. Gwatemala
http://www.reuters.com/article/2013/05/11/us-guatemala-riosmontt-idUSBRE9490V420130511

4. Irak
http://original.antiwar.com/updates/2013/05/14/baghdad-liquor-stores-targeted-in-continuing-attacks/
http://news.antiwar.com/2013/05/17/over-130-killed-in-three-days-of-iraqi-sectarian-violence/
http://news.antiwar.com/2013/05/16/syrias-civil-war-fueling-violence-in-iraq/

5 Iran
http://www.foxnews.com/world/2013/05/12/looking-for-hero-iran-rafsanjani-builds-comeback-bid-on-reformist-hopes/
http://www.channelnewsasia.com/news/world/gulf-navy-drill-not-directed-at-iran-us/672646.html
http://www.ipsnews.net/2013/05/nuclear-iran-can-be-contained-and-deterred-report/
http://www.lobelog.com/nuclear-iran-unlikely-to-tilt-regional-power-balance-report/

6. Kanada
http://www.timesofisrael.com/canada-pm-slams-world-leaders-for-not-supporting-israel/

7. Mali
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/africaandindianocean/mali/10062173/France-to-keep-1000-troops-in-Mali-indefinitely.html

8. Pakistan
http://www.presstv.ir/detail/2013/05/14/303360/us-drone-strikes-in-pakistan-must-end/

9. Palestyna i Izrael
http://news.yahoo.com/israel-grounds-drone-aircraft-fleet-crash-154105459.html
http://seattletimes.com/html/nationworld/2020972482_apmlisraelchristians.html
http://www.haaretz.com/misc/article-print-page/israeli-interrogator-accused-of-torture-suspects-must-believe-anything-goes.premium-1.523576?trailingPath=2.169%2C2.216%2C2.217%2C
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4379841,00.html
http://news.yahoo.com/palestinians-mark-1948-displacement-093248796.html
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4380016,00.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Wadi_Ara,_Haifa
http://www.haaretz.com/misc/article-print-page/israeli-ministries-propose-toll-on-palestinian-goods-to-plug-budget-deficit.premium-1.524287?trailingPath=2.169%2C2.216%2C2.217%2C
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4380120,00.html

10. Rosja
http://en.rian.ru/military_news/20130512/181098977/Russias-Mediterranean-Task-Force-to-Include-Nuclear-Subs–Navy.html

11. Syria
http://talkingpointsmemo.com/news/kerry-warns-syria-if-you-do-not-come-to-the-negotiating-table-rebels-will-be-given-help.php
http://thehill.com/blogs/global-affairs/middle-east-north-africa/299889-congress-to-vote-on-bipartisan-vote-to-arm-syrian-rebels-next-week

12.Turcja
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4378949,00.html

13. USA
http://www.alternet.org/world/dirty-wars-filthy-hands-5-unsavory-ways-america-conducts-its-global-war-terror
http://www.11alive.com/news/article/292245/40/TSA-bomb-sniffing-dog-bites-woman-at-Hartsfield-Jackson
http://au.news.yahoo.com/thewest/a/-/breaking/17126435/panic-over-students-pressure-cooker-rice-dish/
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4379916,00.html
http://www.thenewstribune.com/2013/05/13/2595813/us-envoy-wont-attend-arms-talks.html
http://www.aljazeera.com/programmes/insidestoryamericas/2013/05/2013514105157928258.html
http://www.thefiscaltimes.com/Articles/2013/05/15/One-Injured-Soldier-of-War-Costs-the-US-2-million.aspx
http://thehill.com/blogs/hillicon-valley/technology/299921-feds-crack-down-on-bitcoin-exchange
http://www.longislandpress.com/2013/05/14/u-s-military-power-grab-goes-into-effect/
http://www.reuters.com/article/2013/05/16/us-usa-iraq-courtmartial-idUSBRE94F0G620130516
http://www.mcclatchydc.com/2013/05/16/191470/2-more-guantanamo-prisoners-join.html
http://www.nytimes.com/2012/04/29/opinion/sunday/terrorist-plots-helped-along-by-the-fbi.html


TAGI: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. awkward 20.05.2013 15:15

  Dziękuję za przegląd, brakowało mi tego 🙂

  Mam nadzieję, że w następnym znajdę kategorię “Chiny” 🙂

  Pozdrawiam Pana Herstoryka!

 2. awkward 21.05.2013 08:56

  1.
  “Premier Kanady, Stephen Harper, ostro potępił malejące poparcie dla Izraela w świecie (..)”

  Paranoja. Stephen wie w ogóle DLACZEGO to “poparcie” maleje ?? Mam wrażenie, że nie ma pojęcia…

  2.
  „Iran jest państwem bandyckim, zbrojącym Syrię i Hezbollah i sponsorującym terroryzm”

  Jest to niemal idealny opis USA. Naprawdę najwyższa pora, by Ameryka zaczęła być wykluczana przez pozostałe kraje zachodnie – dokładnie z tych samych powodów, jakie USA przypisuje Iranowi.

  3.
  “(..) agent FBI był kierowcą tego samochodu, a Mahmud tylko pasażerem i wszystko co zrobił to wbił w telefon komórkowy numer który miał wywołać eksplozję.”

  FBI to bandycka organizacja, która ma charakter terrorystyczny. Szczerze pisząc nie wierzę, że nie maczali palców przy okazji zamachu w Bostonie.

  To, co się dzieje z USA jest zatrważające. Obama okazał się dyktatorem, mordującym niewinnych ludzi i jawnie dążącym do przejęcia władzy w USA przez kompleks wojskowy. Na naszych oczach urodził się a teraz dojrzewa Tyran (USA), który powtórzy próbę podjętą przez Hitlera. Nieubłaganie zbliżamy się do III wojny światowej, której prowodyrem będą Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.

 3. Georges53 23.05.2013 04:04

  @Herstoryk ( prywatna wiadomosc nie na temat; @admin – prosze o wyrozumialosc )
  =====================

  Witam,
  Byla dyskusja o zydach ( Zydach? ) u Hartmana lub Szostkiewicza ( ok. miesiac temu ). Byla wiadomosc @autora, ze wszystkie wpisy Herstoryka zostaly usuniete.
  Jest jakies miejsce, gdzie mozna je zobaczyc?

  Przy okazji pozdrawiem. Bardzo ciekawe te prasówki.
  Keep it going.
  Georges53.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.