Politycznie niepoprawny przegląd prasy – 18

Opublikowano: 24.12.2012 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1148

AFGANISTAN

„The Washington Post” podaje, że amerykańska generalicja przechwala się nadzwyczajnymi sukcesami amerykańskiej interwencji. Taliban ma, jak twierdzą generałowie, problemy z finansami, z podziałami w przywództwie i z wewnętrznymi sporami, a afgańska armia skutecznie przejmuje kontrolę nad kolejnymi prowincjami. Tymczasem, według „Military.com” rośnie liczba dezercji z afgańskiej armii, która ma w teorii zapewnić bezpieczeństwo kraju po wycofaniu się Amerykanów w 2014. Rocznie dezerteruje 26% żołnierzy.

– I komu tu wierzyć? Generałom i politykom, czy statystyce?

„The New York Times” opisuje wciąż rosnący wywóz złota. Jest ono transportowane legalnie, przez kurierów, wiozących często do 30 kg kruszcu w bagażu pokładowym do Dubaju. Niepokoi to oficjeli amerykańskich i afgańskich, którzy nie są w stanie dociec skąd się ono bierze, gdyż jego wydobycie w kraju jest niewielkie, i podejrzewają pranie pieniędzy. Oprócz złota wyciekają też waluty, 4,5 miliarda USD tylko w poprzednim roku.

– Albo Afgańczycy wynaleźli sposób na cudowne rozmnażanie złota i walut, albo piorą pieniądze, handlują narkotykami i pomagają Iranowi obchodzić zachodnie sankcje. I za to giną wciąż żołnierze „koalicji”??

ALGIERIA

Prezydent Francji, Francois Hollande, wyraził podczas wizyty oficjalnej żal z powodu cierpień, jakich przysporzyła Algierczykom francuska kolonizacja i przyznał że podczas wojny o niepodległość Francuzi dokonywali masakr ludności cywilnej, ale nie przeprosił za te zbrodnie, czego domaga się większość społeczeństwa Algierii.

– Widać cały zasób przeprosin Francja zużyła na przepraszanie żydów (patrz TUTAJ).

BLISKI WSCHÓD

„YahooNews” opisują wzrastające w Kuwejcie napięcie pomiędzy emirem a opozycją po zbojkotowanych przez nią wyborach. Policja rozpędza demonstracje a emir obiecuje zduszenie twardą ręką niepokojów społecznych. Opozycja protestuje przeciw zmianie prawa wyborczego przez emira, która pomniejsza rolę parlamentu. Zamieszanie w Kuwejcie bardzo niepokoi Stany Zjednoczone, które stacjonują tam 13,5 tys żołnierzy.

– Żołnierze Najwspanialszej Demokracji Świata mogą się przydać. Emirowi, gdyby społeczeństwu zachciało się zbyt wiele demokracji.

CHINY

„”The New York Times” opisuje narastają w Chinach opozycję przeciw „obozom resocjalizacyjnym” (pracy), odziedziczonych po maoizmie, do których trafiają co roku dziesiątki tysięcy Chińczyków, głównie za drobne wykroczenia i większe lub mniejsze akty opozycji wobec reżymu. Obozy są krytykowane nie tylko przez opozycjonistów, ale także przez organizacje prawników, a nawet elementy KPCh, jak świadczy artykuł w „Dzienniku Ludu”, który jest jej tubą, a który nazywa je narzędziem do załatwiania porachunków przez lokalnych oficjeli partyjnych. Nowy prezydent, Szi Dżingping nie zajął w tej sprawie jeszcze stanowiska, choć popiera mechanizmy ograniczające nadużycia władzy. Obozy pracy są kopalnią złota dla władz lokalnych i straszakiem dla opozycji przeciw rządom Partii i ich zamknięcie może być trudne, ale nie jest niemożliwe.

– Być może demokratyzacja kroczek za małym kroczkiem jest zdrowsza niż nagłe wywracanie wszystkiego do góry nogami.

„Stars and Stripes” analizują polityczne szachy pomiędzy Chinami i USA i porównują je do początków zimnej wojny pomiędzy Ameryką i ZSRR. Z jednej strony Waszyngton próbuje opleść Chiny kordonem sojuszy z krajami azjatyckimi, z drugiej Chiny szybko rozbudowują swą potęgę militarną. Chińczycy powszechnie uważają, że ich kraj rośnie w znaczenie i potęgę, a Ameryka podupada, i coraz bardziej irytuje ich anty-chińska retoryka i polityka USA.

– USA opierają dziś swe wpływy niemal wyłącznie na sile – lotniskowcach, rakietach i Marines finansowanych przez zadłużenie. Chiny rosną w siłę dzięki pieniądzom, produkcji i eksportowi.

EGIPT

Przedstawiony przez islamistyczną większość w Konstytuancie projekt ustawy zasadniczej poparło w referendum ok 57% głosujących. Do urn poszło 75% uprawnionych. Mimo przegranej opozycja nie daje jednak za wygraną, krytykuje przekręty wyborcze i kontynuuje demonstracje.

– Islamiści co prawda wygrali, ale bądźmy optymistami, szklanka jest w 43% pełna i zduszenie tak znacznej mniejszości wymagałoby nowej dyktatury, która jest mało prawdopodobna.

FILIPINY

„The Diplomat” donosi, że obietnica zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej wywołała ostrą reakcję Pekinu. Nie opublikowano szczegółów, ale mówi się o znaczącym zwiększeniu liczby amerykańskich żołnierzy, samolotów i okrętów wojennych stacjonowanych na Filipinach. Waszyngton i Manila kładą szczególny nacisk na humanitarny aspekt współpracy wojskowej pomocnej w zwalczaniu skutków klęsk naturalnych.

– Nie ulega wątpliwości, że myśliwce, bombowce i okręty wojenne są bardzo przydatne w takich przypadkach. Imperium Dobra uszczęśliwia coraz więcej krajów swymi bazami i wojskami, od Łasku do Manili i bańka mydlana wciąż rośnie.

GAZA

Wbrew postanowieniom zawieszenia broni, izraelscy żołnierze wciąż strzelają do Palestyńczyków w tzw „strefie buforowej”, czyli 300m pasie terytorium enklawy przylegającym do granicznych drutów kolczastych. Obejmuje on prawie wyłącznie tereny rolnicze, na których gazańscy farmerzy próbują hodować owoce i oliwki. Izrael lekceważy też postanowienie o rozszerzeniu strefy połowów dla gazańskich rybaków z 3 do 6 mil. Izraelskie jednostki nagminnie ostrzeliwują i zatapiają ich łodzie, aresztują załogi. Marynarka wojenna nie uznaje „Ugody z Oslo”, przyznającej Palestyńczykom prawo do połowów w strefie 20 mil, a co dopiero 6.

– Przestrzeganie ugód i rozejmów nie jest wymagane od Najbardziej Pokrzywdzonego Narodu Świata i boskich wybrańców. Podobnie jak ponad 60 rezolucji ONZ.

IRAK

„Spiegel Online” pisze o wciąż rosnącej liczbie zniekształconych noworodków i zachorowań na raka w Basrze i Faludży. Rodzą się dzieci z otwartym rdzeniem kręgowym, bez oczu, z wodogłowiem a odsetek poważnych wad wrodzonych wzrósł 7-krotnie. Gwałtownie wzrosła zachorowalność na raka, a szczególnie niepokojące jest występowanie podwójnych, czy nawet potrójnych równoczesnych nowotworów różnych narządów. Jak się wydaje, przyczyną są zubożony uran, ołów, inne metale ciężkie i trujące chemikalia, pochodzące z amunicji używanej przez Amerykanów w walkach o te miasta (patrz TUTAJ).

– Amerykańska Sekretarz Stanu, Madeleine Albright, powiedziała kiedyś, że sankcje na Irak Saddama Husajna były warte śmierci ½ miliona irackich dzieci. Dalsze kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy też się widać Imperium kalkuluje. „Wyzwoliło” przecież Irak dla demokracji i swych koncernów naftowych

Jak donosi „Reuters”, chiński koncern naftowy CNPC jest na czołowej pozycji w staraniach o przejęcie 50 miliardowych kontraktów amerykańskiego Exxona w płd Iraku, który wycofuje się z powodu konfliktów z irackim rządem. Jeśli CNPC odniesie sukces, w rękach Chińczyków znajdzie się 32% złóż dostępnych dla firm zagranicznych. Sukces chińskich firm opiera się na akceptowaniu ostrzejszych warunków kontraktowych i niższych zysków z eksploatacji i na dyskretnej dyplomacji, popieranej wielkimi sumami pieniędzy pochodzącymi z gigantycznych chińskich rezerw walutowych. Z wycofaniem się Exxonu, udział amerykańskich firm w eksploatacji ogromnych złóż ropy na południu Iraku skurczy się praktycznie do zera.

– Jak się wydaje, „wyzwolenie” irackiej nafty skończy się dla Amerykanów takim samym sukcesem jak wprowadzanie tam demokracji i przyjaznego USA i Izraelowi reżymu. Warto było zabijać milion ludzi i wyrzucać w błoto bilion czy dwa dolarów???

IRAN

„PressTV” podaje, że irański Prokurator Generalny oficjalnie oskarżył 18 obywateli USA o przestępstwa przeciw Iranowi i terroryzm. Chodzi głównie o mordowanie irańskich naukowców i o nielegalne zdaniem Teheranu sankcje gospodarcze. Wśród oskarżonych są agenci CIA. Planuje się również oskarżenie oficjeli izraelskich.

– Szkoda, że będą sądzeni zaocznie. Iran mógłby może porwać kilku, by postawić ich przed sądem, ale jak na razie takie numery bezkarnie uchodzą tylko Imperium Dobra. Co wolno wojewodzie…..

PALESTYNA I IZRAEL

„Ha’aretz” donosi, że według sondaży opinii publicznej na Zachodnim Brzegu Izmail Hanijeh, hamasowski Premier Gazy, uzyskał by przewagę w wyborach nad prezydentem Autonomii Palestyńskiej, Mahmudem Abbasem. Abbas został wybrany w 2005., przy bojkocie Hamasu, bezprawnie przedłużył swą kadencję w 2009. ale szybko traci poparcie wśród Palestyńczyków.

– Trudno się dziwić, Abbas od lat wisi na waszyngtońskiej klamce i grzecznie łyka puste obietnice Amerykanów i kłamliwe zapewnienia Tel Awiwu o rozwiązaniu dwu-państwowym, podczas gdy lawinowo rośnie liczba „osadników” na terenach okupowanych, a Izrael grabi coraz więcej ziemi.

„YahooNews” podaje, że Izrael zapowiedział budowę dalszych 6000 mieszkań dla „osadników” na palestyńskiej ziemi i przypisuje tą decyzję rosnącym wpływom skrajnie prawicowych i ultra-ortodoksyjnych partii w izraelskim rządzie. Izraelski wice-premier Mosze Jaalon stwierdził, że „Świat odruchowo potępia budowę osiedli, a potem przechodzi nad tym do porządku dziennego”.

– No cóż, izraelscy politycy czują się widać tak pewni siebie, że mogą pozwolić sobie na szczerość.

Jak pisze „Google”, administracja Obamy zareagowała oczywiście ostrą krytyką na izraelską decyzję, nazywając ją ogniwem w łańcuchu prowokacji. Mimo to, USA uważają – oczywiście – że potępienie akcji Izraela w Radzie Bezpieczeństwa „nie będzie pomocne” dla wznowienia rozmów pokojowych.

– Amerykańska krowa dużo ryczy, mało mleka daje. Pewnie ma rogi oplątane powrósłem za które ktoś ciągnie. Patrz wyżej!

Według artykułu w „The Washington Post”, Palestyńczycy są pewni, że 14 krajów reprezentowanych w Radzie Bezpieczeństwa jest gotowe oficjalnie potępić Izrael za konstrukcję „osiedli” na palestyńskiej ziemi. Problemem jest 15 kraj – USA, mający prawo weta, którego odruchowo używa wobec wszystkich rezolucji potępiających Izrael.

– Tak długo jak Izrael i jego grupy nacisku kontrolują politykę zagraniczną Ameryki, Palestyńczycy mają przechlapane.

„YnetNews” donoszą, że policja izraelska aresztowała 3 mężczyzn oskarżonych o rozliczne akty wandalizmu „cenowego” (price tag), m.in spalenie meczetu. Zamieszcza zdjęcia tryumfalnie uśmiechniętych młodych ludzi, z których jeden pokazuje „znak zwycięstwa” – „V-sign”.

– Na pewno zostaną uznani za winnych i „surowo” ukarani. Izraelskie sądy i policja znane są wszak ze swej bezstronności.

KANADA

„PressTV”, komentuje decyzję rządu Kanady, który zakazał czasopismom naukowym publikacji artykułów napisanych przez naukowców i badaczy z Iranu. Zdaniem agencji jest to dowód na służalczość Ottawy wobec Izraela.

– Dla rządu Harpera robienie dobrze Izraelowi i wielkiemu sąsiadowi z południa jest jak widać ważniejsze niż filar demokracji – wolność słowa.

„The Washington Post” podaje, że rząd Kanady usunął irańską grupę opozycyjną MeK (Mudżahedin e Kalk) z listy organizacji terrorystycznych, i że krok ten może być widziany przez Iran jako poparcie Kanady dla terroryzmu.

– Jak za panią matką, Ottawa za Waszyngtonem (patrz TUTAJ).

PAKISTAN

“The Guardian” zwraca uwagę na różnice w traktowaniu śmierci dzieci w USA i Pakistanie przez prezydenta Obamę i oficjeli z jego administracji. Prezydent roni łzy nad losem 20 dzieci zastrzelonych w Newtown, a równocześnie nie ma oporów moralnych wobec bombardowania z dronów celów w Pakistanie, od którego ginie znaczna ilość dzieci. Amerykańscy oficjele odmawiają odpowiedzi na pytania o mordowanie z dronów, zasłaniając się klauzulą tajności, lub twierdzą, że ataki są dokonywane jedynie na ludzi, którzy „zagrażają życiu Amerykanów”. Doktryna bombardowań z bezzałogowców jest w znacznym stopniu oparta na „modelach” zachowań obserwowanych z bezzałogowców ludzi na ziemi. Biorąc pod uwagę, że wszyscy tamtejsi mężczyźni w wieku od 16 do 50 lat uważani są za terrorystów, i że posiadanie i noszenie broni jest podstawowym elementem kultury Pasztunów, każda grupa ludzi może stać się celem amerykańskich rakiet. Piloci dronów, odpalający rakiety z klimatyzowanych stanowisk w Nowym Meksyku, itp. nazywają te ataki „bug splats”, rozpłaszczaniem much, a doradca Obamy do spraw terroryzmu porównuje ataki do koszenia trawnika.

– Nie trzeba się dziwić Pokojowemu Laureatowi, wszak co amerykańskie dzieci, to nie pakistańskie dzikusy. Zachwyca też subtelne i humanitarne poczucie humoru jego podwładnych.

Światowa Organizacja Zdrowia przy ONZ wstrzymała kampanię szczepień przeciw polio, po zamordowaniu 9 pracowników służby zdrowia. W 2011. wyszło na jaw, że CIA zorganizowała akcję fałszywych szczepień by zdobyć próbki DNA celem znalezienia krewnych terrorystów, głownie Ibn Ladena, co skompromitowało kampanię ONZ i dostarczyło Talibanowi argumentów propagandowych. Jak podaje Reuters, umiarkowana organizacja muzułmańskich duchownych, Rada Ulemów, potępiła morderstwa i zorganizowała masowe protesty przeciw atakom na szczepienia.

– Szlachetne cele Imperium Dobra – bezpieczeństwo dostaw nafty i Pax Americana uświęcają każde środki.

ROSJA

„The Washington Post” podaje, że CIA oficjalnie zaprzeczyła, iż stoi za próbami usunięcia litery „ë” (jo) z rosyjskiego alfabetu. Litera ta jest coraz rzadziej używana i powszechnie zastępowana przez „e” (je). Wiktor Czumakow, 80-letni emerytowany inżynier, który jest przywódcą kampanii dla zachowania „ë”, oskarżył CIA o spisek mający na celu jej usunięcie i osłabienie w ten sposób Rosji.

– No cóż, nie tylko Macierewicz……

„The New York Times” pisze o zadziwiającym przypadku posła do rosyjskiej Dumy, Wiaczesława Osipowa, który mimo nieobecności w Izbie wziął 31 razy udział w głosowaniu, za każdym razem na „tak”. Wkrótce okazało się, że Osipow nie tylko był nieobecny, ale już nie żył. W odpowiedzi na komentarze publiczne na temat głosowania z tamtego świata, jego partia oznajmiła, że wyznaczył on przed śmiercią jednego z kolegów, by głosował w jego imieniu. Regulamin Dumy zezwala na delegowanie głosów, nie jest jednak pewne, czy dotyczy to zmarłych.

– To się nazywa prawdziwa demokracja!

SUDAN

Agencja „France24” donosi, że władze Sudanu podejrzewają, że sęp, schwytany z czipem GPS i opaską na łapie z napisem „Israel Nature Service” jest izraelskim szpiegiem. Izrael twierdzi, że ptak jest tylko obiektem studiów migracji sępów. Używanie przez Izrael sępów do szpiegowanie jest mało prawdopodobne, wywiad tego kraju posiada najbardziej zaawansowane na Bliskim Wschodzie wyposażenie – drony i satelity „Ofek”, zdolne do rozpoznawania półmetrowych obiektów na ziemi. Los podejrzanego sępa jest nieznany.

– Biedny ptak jest ofiarą nerwowości władz Sudanu po zbombardowaniu przez „nieznanych sprawców” fabryki broni w Chartumie.

SYRIA

„The Independent” opisuje nastroje wśród chrześcijańskiej mniejszości w Syrii, która bardziej boi się zakończenia wojny domowej, niż samych walk. Zwycięstwo opozycji złożonej w znacznej części z islamistów grozi walkami sekciarskimi i prześladowaniami „niewiernych”. Wśród chrześcijan narasta też gniew na cudzoziemców, Europejczyków, którzy są oskarżani o zbrojenie rebeliantów.

– Dla Imperium i jego pudli ważniejsze jest unieszkodliwienie sojusznika Iranu i Rosji w regionie, niż jacyś tam chrześcijanie.

„The Independent” pisze że, jak dowodzi raport ONZ, rebelianci nie wywodzą się z prodemokratycznych protestów, ale są w coraz większym stopniu sunnickimi bojownikami z zagranicy. Pracownicy ONZ zidentyfikowali dżihadystów z co najmniej 29 krajów. Nakręca to szybko spiralę konfliktu, gdyż zagrożone mniejszości religijne zbroją się i organizują, stawia też pod wielkim znakiem zapytania możliwość ugody i pokoju pomiędzy różnymi fakcjami religijnymi po ew. obaleniu Assada. Rząd Jordanii jest głęboko zaniepokojony fanatyzmem rebeliantów, którzy grożą rozszerzeniem konfliktu na kraje sąsiednie.

– Imperium i jego satelitom udało się zdestabilizować kolejny krnąbrny kraj Bliskiego Wschodu. Jeśli wolna religijna w Syrii rozleje się szerzej, mogą znowu zebrać gorzki plon „niezamierzonych konsekwencji” (blowback). Kto się od historii nie uczy…..

TURCJA

„The National” podaje, że choć rząd Turcji ciepło powitał wojska NATO rozmieszczane na granicy z Syrią, społeczeństwo nie jest tym zachwycone. Zaczęły się, na razie nieliczne, demonstracje i marsze protestacyjne. Jeśli do protestów dołączą się większe partie opozycyjne mogą stać się one masowe. Podnoszą się głosy, że wojska te mają służyć nie obronie Turcji przed zamieszaniem w Syrii, ale będą chronić Izrael przed odpowiedzią Iranu na ew atak na jego instalacje atomowe.

– Turcy chcą do Europy, ale nie na tyle, by dać się użyć jako zachodni przyczółek w razie większej zawieruchy w swym regionie.

USA

„ArmyTimes” pisze, że administracja Obamy zażądała by sąd oddalił pozew rodziny 3 zamordowanych z dronów w Jemenie obywateli amerykańskich. Pozew zarzuca pogwałcenie Konstytucji i prawa międzynarodowego Sekretarzowi Obrony, Leonowi Panetta, dyrektorowi CIA Petraeusowi i dwóm dowódcom Operacji Specjalnych. Departament Sprawiedliwości twierdzi, że tego typu kwestie powinny być rozstrzygane przez polityków Egzekutywy, a nie przez sądy i grozi całkowitym utajnieniem wszystkich danych, jeśli pozew zostanie przyjęty.

– Straszliwe zagrożenia ze strony kilku tysięcy fundamentalistów z Kałachami, przed którym drży Supermocarstwo – Imperium Dobra stawia walkę z nimi ponad Konstytucją i wszelkim prawem. Tylko co będzie, jeśli władcy Imperium zdecydują się walczyć następnie np z hodowcami królików??

„The Washington Post” podaje, że zagraniczny dług rządu USA osiągnął w grudniu rekordowy poziom 5,48 biliona USD. Chiny są w posiadaniu największej ilości amerykańskich obligacji skarbowych (T-Bonds) – 1,16 bln, na drugim miejscu jest Japonia z 1,13 bln, dalej Brazylia i pomniejsi dłużnicy. Artykuł pociesza, że na obligacje jest wciąż jeszcze zbyt, niepokoi się jednak malejącym popytem. Całkowite zadłużenie rządu USA osiągnie ustalony przez Kongres limit 16,39 bln w końcu miesiąca. Jeśli Kongres limitu nie podniesie, Stany Zjednoczone mogą po raz pierwszy w historii być zmuszone do zawieszenia spłat długu i staną przed ryzykiem obniżenia ratingu kredytowego.

– Ale pieniądze na uzbrojenie, bazy, wojenki i dla Izraela wciąż płyną strumieniem. Bilion (USA trylion) to milion milionów, albo 10 do 12 potęgi.

Artykuł w „Washington Post” zastanawia się nad sensem kosztownej modernizacji i rozwoju amerykańskiego uzbrojenia atomowego i środków jego przenoszenia. Planuje się, między innymi, budowę 12 nowych okrętów podwodnych (po ok 5 mld USD), wyposażonych w 16 do 20 rakiet balistycznych. Autor zapytuje, przeciw jakiemu przeciwnikowi Stany się tak zbroją i pisze, że owszem, broń atomowa jest czynnikiem odstraszania, ale ile tego odstraszania tak naprawdę potrzeba, skoro każda rakieta na nowych okrętach będzie miała 4–5 głowic atomowych, o sile co najmniej 100 kiloton, 20 razy więcej niż bomba użyta w Hiroszimie. Co więcej, obecnego WROGA Ameryki – bezpaństwowych terrorystów rakietami balistycznymi odstraszyć się nie da.

– Naiwny! Kompleks wojskowo-przemysłowy musi mieć swoje zyski, politycy muszą móc chwalić się swym patriotyzmem, a generałowie mieć swoje zabawki. Łatwo wydawać cudze pieniądze (patrz wyżej).

„Reason.com” tłumaczy dlaczego wydatki na zbrojenia są nietykalne. Departament Obrony zatrudnia 2,3 miliony pracowników. Przemysł zbrojeniowy dalsze 3 miliony, a sieć ludzi związanych z produkcja broni i obsługą tej produkcji sięga do wszystkich zakątków społeczeństwa. Większość zysków koncernów zbrojeniowych – od 60 do 90% pochodzi z zamówień Pentagonu. Kongres nie sprawuje nad tymi wydatkami praktycznie żadnej kontroli, a jego agencje są zakładnikami grup nacisku. Marnotrawstwo i korupcja są endemiczne.

– Niepotrzebni terroryści i wrogowie, Imperium wykończą wewnętrzne partykularyzmy i własna zgnilizna. Na „obronie” żeruje zbyt wiele ważnych much by można je skutecznie odpędzić.

„Policymic” pisze, że autoryzowane przez Obamę podwójne ataki z dronów są zbrodniami wojennymi. W atakach tego typu bezzałogowiec wystrzeliwuje drugą rakietę w ten sam cel, zabijając ratowników ofiar pierwszego ataku. Wszelkie próby dyskusji na temat takich ataków są utrudniane utajnieniem wszystkich danych na ich temat, i/lub zbywane przez oficjeli jako kwestia „bezpieczeństwa narodowego”.

– Pokojowy Laureat, roniący łzy nad zabitymi dziećmi (amerykańskimi) usilnie stara się zasłużyć na swojego (ig)Nobla!

„The National Interest” komentuje szerzącą się w polityce i w mediach nagonkę na czołowego kandydata na pozycję Sekretarza Obrony, Chuck Hagela, byłego senatora Partii republikańskiej. Jest on zwolennikiem bardziej wyważonego stanowiska USA w kwestii palestyńskiej, przykrócenia cugli Izraelowi, redukcji wydatków na zbrojenia i mniej agresywnej polityki zagranicznej. Odnosi się też sceptycznie do planów ataku na Iran. Zmobilizowało to związanych z izraelskimi grupami nacisku neokonserwatystów i republikańskich jastrzębi, którzy nazywają go lewackim peacenikiem i oskarżają o wrogość do Izraela.

– Okaże się czyje będzie na górze – interesy narodowe USA, czy te ich „Najwierniejszego Sojusznika”.

Autor: Herstoryk
Dla “Wolnych Mediów”

BIBLIOGRAFIA

1. Afganistan
http://www.washingtonpost.com/world/asia_pacific/as-year-ends-us-commanders-offering-glowing-assessments-of-2012-afghanistan-efforts/2012/12/15/97a5ee5c-468e-11e2-8c8f-fbebf7ccab4e_print.html

Afghan Army Desertion Rates Up, Despite Claims of Progress


2. Algieria
http://www.charlotteobserver.com/2012/12/20/3737442/france-acknowledges-brutal-rule.html

3. Bliski Wschód
http://news.yahoo.com/kuwaits-emir-digs-against-opposition-130359465.html

4. Chiny

US’s China Containment Policy Breeding Resentment, Distrust


http://www.foreignaffairs.com/articles/138009/andrew-j-nathan-and-andrew-scobell/how-china-sees-america?page=show

5. Egipt
http://news.yahoo.com/egypt-opposition-protest-against-invalid-constitution-130312856.html

6. Filipiny

US to Substantially Increase Military Presence in Philippines

7. Gaza

The Struggle for Land Rights Near the Gaza Border

Ceasefire Means Nothing to Gaza Fishers

8. Irak
http://www.spiegel.de/international/world/researchers-studying-high-rates-of-cancer-and-birth-defects-in-iraq-a-873225.html#ref=rss
http://www.reuters.com/article/2012/12/20/us-iraq-energy-china-idUSBRE8BJ0ZH20121220

9. Iran
http://www.presstv.ir/detail/2012/12/17/278594/iran-indicts-18-us-officials-over-crimes/

10. Izrael i Palestyna

Poll: Hamas’ Haniyeh Would Beat Abbas in Election

Israel Plans Another 6,000 Settlement Homes

US Chastises Israel’s New Settlement Plans


http://www.washingtonpost.com/world/europe/diplomat-germany-3-other-eu-nations-preparing-to-condemn-latest-israeli-settlement-plans/2012/12/18/bfdab88a-491d-11e2-8af9-9b50cb4605a7_print.html
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4321686,00.html

11. Kanada
http://www.presstv.ir/detail/2012/12/19/278933/canada-bans-iranian-scientific-articles/
http://www.washingtonpost.com/world/the_americas/canada-drops-iranian-opposition-group-from-terror-list/2012/12/20/f826dda4-4aee-11e2-8758-b64a2997a921_print.html

12. Pakistan
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/dec/17/us-killings-tragedies-pakistan-bug-splats
http://www.reuters.com/article/2012/12/20/us-pakistan-polio-idUSBRE8BJ08F20121220

13. Rosja
http://www.washingtonpost.com/blogs/worldviews/wp/2012/12/17/cia-officially-denies-that-it-is-trying-to-erase-a-letter-from-the-russian-alphabet/?print=1

14. Sudan
http://www.france24.com/en/20121213-sudan-captures-israeli-spy-vulture

15. Syria
http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/persecution-of-the-christians-syrian-minority-fear-the-end-of-fighting-more-than-war-itself-8422977.html

UN: Syria’s Rebels Come From 29 Countries

Jordan Warns Against Continued Arming of Jihadist Rebels in Syria

16. Turcja
http://www.thenational.ae/news/world/middle-east/anti-nato-protest-marches-in-fear-of-turning-turkey-into-a-battlefield

17. USA
http://www.armytimes.com/news/2012/12/ap-al-awlaki-lawsuit-should-be-tossed-121412/
http://www.washingtonpost.com/business/foreign-holdings-of-us-debt-hit-record-of-548-trillion-in-october-chinas-holdings-rise/2012/12/17/a2ec3dd6-4858-11e2-8af9-9b50cb4605a7_story.html
http://www.washingtonpost.com/world/national-security/how-many-nukes-does-it-take-to-be-safe/2012/12/17/7f270b4a-4616-11e2-8061-253bccfc7532_print.html
http://reason.com/archives/2012/12/18/six-degrees-of-military-spending
http://www.policymic.com/articles/21070/predator-drone-double-taps-highlight-possible-war-crimes-by-obama
http://nationalinterest.org/blog/paul-pillar/stand-the-intimidators-7875

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. poprostujakub 24.12.2012 12:56

  Ale z Macierewiczem to przesada. On przytacza tylko i wyłącznie wyniki badań kompetentnych ludzi.

 2. jj44 24.12.2012 14:37

  Herstoryk a nie myślałeś o zrobieniu z tego podcastów? Materiału do czytania jest sporo a zawsze można zaoszczędzić czas słuchając np jadąc do pracy, z telefonu czy w samochodzie.

 3. davidoski 24.12.2012 22:54

  Wg badań profesora Chrisa Busby’ego w Faludży Amerykanie użyli nowej broni zawierającej wzbogacony, a nie zubożony uran. Więcej w załączonym linku:

  https://www.youtube.com/watch?v=uWua6EjfImI

 4. Herstoryk 25.12.2012 04:22

  @jj44
  Były takie sugestie, ale ja nie mam ani radiowego głosu, ani nie umiem gładko czytać. Nie mam nic przeciwko zrobieniu tego przez kogoś bardziej utalentowanego z moich tekstów.

 5. SkyWei 27.12.2012 21:01

  Jak dla mnie artykuły są zbyt skondensowane i podają za dużo szczegółów by się wygodnie tego słuchało. Więc osobiście twierdze, że podcasty to strata czasu. No i skoro już pisze to muszę przyznać Herstoryk, że odwalasz z tym cyklem naprawdę kawała dobrej, rzemieślniczej roboty. I choć to detal, to podoba mi się, że przywiązujesz taką wagę do jednostek. Zazwyczaj jak czytam artykuły o amerykańskiej gospodarce to nie mam pojęcia czy autor używa naszej czy ich miary, więc to zdecydowanie plus.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.