Politycy lewicy pobici w parlamencie Macedonii

Opublikowano: 30.04.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Kryzys polityczny w Macedonii od blisko dwóch lat trwa w najlepsze, a w tym tygodniu przybrał już najbardziej emocjonalną formę. Do siedziby tamtejszego parlamentu dostali się bowiem zwolennicy prawicy, którzy pobili polityków reprezentujących Socjaldemokratyczną Partię Macedonii, na czele z jej szefem Zoranem Zaewem, a także lidera jednej z dwóch partii reprezentujących mniejszość albańską.

Od czasu grudniowych wyborów parlamentarnych w Macedonii trwa polityczny pat, który jedynie pogłębił rozpoczęty przed dwoma laty kryzys związany z publikacją nagrać na temat działalności rządzącej wówczas prawicy. Już piąty miesiąc macedońscy politycy nie mogą dojść do porozumienia w kwestii utworzenia koalicji rządowej, ponieważ dwie największe partie – prawicowa WMRO-DPMNE i Socjaldemokratyczna Partia Macedonii (SDSM) – potrzebują partnera do koalicji mogącej zapewnić stabilną większość parlamentarną. SDSM udało się w końcu porozumieć z największą partią mniejszości albańskiej, ale prezydent George Iwanow odmówił powierzenia Zaewowi misji tworzenia rządu.

W czwartek parlamentowi połowicznie udało się wybrać swojego nowego przewodniczącego, którym został Talat Xhaferi z albańskiego Demokratycznego Związku na rzecz Integracji (DUI). Wybór ten spotkał się jednak z negatywną reakcją zwolenników prawicowej WMRO-DPMNE, dlatego części z nich udało się wedrzeć do budynku Sabrania, gdzie zaatakowali polityków lewicy i mniejszości albańskiej. Najbardziej znanymi zaatakowanymi postaciami byli wspomniany Zaew oraz Zijadin Sela, przewodniczący Demokratycznej Partii Albańczyków (DPA). Obaj zostali opatrzeni, a ich zakrwawione twarze widać było w trakcie telewizyjnej transmisji z obrad parlamentu.

Wywodzący się z mniejszości albańskiej tymczasowy minister spraw wewnętrznych Agim Nuhiu poinformował, że w czwartkowych starciach ranne zostały 102 osoby, w tym 10 parlamentarzystów, dziennikarzy i policjantów. Jednocześnie Nuhiu oskarżył macedońską policję o niewykonanie jej prawnych obowiązków, co mogło być celowym działaniem w celu dopuszczenia zwolenników prawicy do parlamentu. Szefem kontrolującego policję Biura Bezpieczeństwa Publicznego jest bowiem związany z WMRO-DPMNE Mitko Cawkow.

Lider socjaldemokratów nazwał czwartkowe wydarzenia „próbą zabójstwa” lewicowych polityków. Zaew twierdzi, że jest to pozostałość po blisko dziesięciu latach rządów WMRO-DPMNE, które jego zdaniem naruszały zasady demokracji i konstytucji. Jednocześnie szef SDSM dodał, iż parlamentarna większość zrobiła duży krok naprzód w procesach demokratycznych i dalej będzie dążyła do stworzenia rządu mającego przeprowadzić niezbędne reformy.

Na podstawie: Balkaninsight.com, Novamakedonija.com.mk
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ