Policyjna przemoc ukarana w Chicago

Opublikowano: 15.11.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 393

“Wyrok to sukces Obryckiej, kończący ponad pięcioletnią batalię o sprawiedliwość”. W departamencie policji w Chicago istniała „zmowa milczenia” – uznała ława przysięgłych sądu federalnego w Chicago w procesie cywilnym wytoczonym miastu i byłemu policjantowi przez Karolinę Obrycką. Brutalnie pobita w lutym 2007 r. Polka dostanie od miasta 850 tys. dolarów odszkodowania.

Po procesie trwającym kilka tygodni ława przysięgłych przychyliła się do argumentów prawników Obryckiej, którzy przekonywali, że chicagowska policja tuszowała sprawę pobicia. Sędziowie przysięgli przychylili się do wersji, że w departamencie policji nie tylko tuszowano sprawy, ale wytworzona atmosfera sprzyjała „użyciu nieuzasadnionej przemocy w sposób który wręcz szokował“.

“Brak mi słów. Cieszę się, że sprawiedliwości stało się zadość. Chcę podziękować moim prawnikom, ławie przysięgłych oraz wszystkim, którzy wspierali mnie w tej sprawie prawie sześć lat” – powiedziała Obrycka po wyjściu z sali sądowej.

Wyrok to wielki sukces Obryckiej, kończący ponad pięcioletnią batalię o sprawiedliwość. W lutym 2007 r. ważąca nieco ponad 50 kg Obrycka, została zaatakowana przez ważącego ponad 110 kg ówczesnego policjanta Anthonego Abbate. Policjant był po cywilnemu i pijany. Gdy Obrycka nie chciałamu sprzedać mu alkoholu, Abbate cisnął nią o podłogę, zaczął kopać i bić pięściami kobietę. Katowana ledwo uszła z rąk oprawcy, co zarejestrowała kamera przemysłowa zainstalowana w barze (nagranie do zobaczenia powyżej).

Właściwie od pierwszych chwil policjanci-koledzy Abbatego starali się bagatelizować sprawę. Gdy okazało się, że całe zdarzenie nagrała kamera przemysłowa, mieli posuwać się do szantaży w celu zniszczenia nagrania. Straszono ludzi w barze, że jego klienci będą wyłapywani za „jazdę po pijanemu“ a komuś może się zdarzyć, że policjanci znajdą w jego bagażniku „paczkę z kokainą“.

Gdy taśma przeciekła do chicagowskich mediów, wydział wewnętrzny policji starał się oskarżyć Abbatego o wykroczenie, które wiązało się z mniej dotkliwą karą niż przestępstwo pobicia. Dopiero pod presją opinii publicznej prokuratorzy zdecydowali się na poważniejszy zarzut. Ostatecznie sąd uznał Abbatego winnym pobicia, ale skazał go na wyrok więzienia w zawieszeniu. Został on także wyrzucony z policji. Wyrok sądu federalnego w sprawie cywilnej sprawia, że za nadużycia jednego z funkcjonariuszy będą musiały zapłacić władze Chicago. A wysoko suma odszkodowania ma sprawić, aby ratusz lepiej kontrolował podległych mu stróżów prawa.

Autor: Paweł Burdzy z Nowego Jorku
Źródło: Stefczyk.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. 8pasanger 15.11.2012 17:22

    Czyli w skali od 1 do 10 USA są państwem prawa powiedzmy na7,0 może na 7,4 w końcu wywalili tego gnojka z policji i ma wyrok w papierach.Życzymy mu miłego szukania pracy:)W Polsce raczej nie możemy liczyć na ukaranie takiego gnoja.Sprawa Drozdowski przeciwko Polsce pokazuje to jaskrawo:policjanci złamali żuchwę w radiowozie facetowi,który miał założone z tyłu kajdanki.Skarb Państwa zapłacił odszkodowanie po przegranej a Strasburgu a policjanci pójdą sobie(lub już poszli ) na wcześniejszą emeryturkę o jakimś dyscyplinarnym zwolnieniu lub wyroku w zawieszeniu nic nie było słychać.

  2. bXXs 15.11.2012 19:38

    Państwem prawa? :-D. Kamera.+ Internetowy PRZECIEK + Oburzenie = Sprawiedliwość. Masy wkur …obywateli zawsze osiągnie sprawiedliwość 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.