Policjanci czują się coraz bardziej bezkarni

Opublikowano: 14.12.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3456

Helsińska Fundacja Praw Człowieka alarmuje, że policja w naszym kraju czuje się coraz bardziej bezkarna. Funkcjonariusze dopuszczający się przestępstw mogą bowiem liczyć między innymi na pobłażliwość wymiaru sprawiedliwości. Przykładem jest sprawa zastrzelonego 21-latka z Konina, którego oprawca dalej pracuje w zawodzie, a dodatkowo prokuratura postawiła mu tylko jeden i to na dodatek łagodny zarzut.

Do sprawy z listopada 2019 roku powrócił Onet.pl. Portal przypomina, że właśnie wówczas śmierć z rąk policjanta poniósł 21-letni mężczyzna. Miał on zacząć uciekać podczas próby wylegitymowania przez funkcjonariuszy, ale według biegłych wersja podawana przez jednego z nich nie jest prawdziwa. Policjant utrzymuje bowiem, że celował w nogi mieszkańca Konina, gdy tymczasem kula trafiła do w okolice serca.

Prokuratura w toku długiego śledztwa ustaliła, że „stróż prawa” strzelił w plecy 21-latka. Po przekazaniu sprawy do prokuratury w Łodzi wersja została jednak zmieniona na korzystną dla funkcjonariusza. Dzięki temu zmieniono kwalifikację popełnionego przez niego przestępstwa. Będzie on więc odpowiadał przed sądem za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zarzut ten budzi spore wątpliwości. Organizacja uważa, że prokurator Wojciech Zimoń z Łodzi nie tylko przyjął łagodną kwalifikację czynu, ale dodatkowo wcielił się w rolę obrońcy mordercy w niebieskim mundurze. Ponadto wobec powołanego przez niego biegłego pojawiły się wątpliwości dotyczące jego bezstronności.

Przedstawiciele Fundacji mówią w rozmowie z Onet.pl, że to nie pierwszy podobny przypadek. Prokuratura zazwyczaj chroni policjantów i rzadko stawia komukolwiek zarzuty. W ciągu ostatnich czterech lat pojawiły się one tylko w sprawie z Konina, chociaż organizacja monitorowała kilkanaście przypadków łamania prawa przez funkcjonariuszy.

Policjanci mogą więc liczyć nie tylko na łagodne kwalifikacje czynu, lecz również na „ślimaczenie się” prowadzonych postępowań. Wielu z nich w tym czasie jest w stanie uciec przed dodatkowymi konsekwencjami na wcześniejszą emeryturę. Na dodatek w przypadku wielu funkcjonariuszy zamieszanych w przypadki łamania prawa zamiata się pod dywan wcześniejsze, niepochlebne doniesienia na ich temat.

Na podstawie: Onet.pl, MSN.com/pl, WP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. replikant3d 15.12.2022 18:11

  Coraz bliżej USA…brawo!

 2. nepotyzm 16.12.2022 14:28

  Witam. Jeżeli kogoś interesuje temat Policji z Konina… To również były inne próby uciszenia niewygodnych osób…
  Próbowano przejechać pieszego, wjeżdżając oznakowanym radiowozem Konińskiej Policji z głównej ulicy “bez kierunkowskazów”, na chodnik. Którym szedł konkretny pieszy . Miało to zastraszyć tego pieszego? Lub potrącić? Bowiem pieszy ten już wcześniej, od blisko dwóch lat otrzymywał pisemne pogróżki, w których powoływano się na znajomości w Koninie, Układ Koniński, oraz koligacje w Konińskiej KMP Konin.
  Co KMP Konin wraz z Prokuraturą za wszelką cenę zamiatała i zamiata pod dywan. Na szczęście dla pieszego… radiowóz zatrzymał się “cudem” na schodach wejściowych do lokalu handlowego budynku. Uszkadzając te schody. A nie pieszego.
  Pomimo nagrania z kameringu, odgłosu huku. Nastąpiła spychologia stosowana…
  Najpierw Poznań w obawie przed odpowiedzialnością, przekazał sprawę do pobliskiego KMP Koła.
  Gdzie pobliscy koledzy-kolegów stwierdzili że nie widać w takim zachowaniu nic złego, czy podstaw do ukarania… Bo Policjanci grzecznie sobie wytłumaczyli, że wraz z Komendantem zeznają, że chcieli jedynie “wylegitymować sobie osobnika”. Pomimo że radiowóz jechał od tył, za plecami. A osoba taka nie miała szans na reakcję, obronę, czy świadomość co się wokół niego dzieje… Oczywiście są dowody w postaci nagrania z kameringu. KMP Konin do dnia dzisiejszego skutecznie prześladuje ofiarę/ofiary tego czynu. Osoby te nadal otrzymują pisemne pogróżki, już nawet z nazwiskami… Jeżeli by to kogoś interesowało, zapraszam na priv.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.