Policja zatrzymała białoruskiego opozycjonistę

Opublikowano: 07.06.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 642

Jak podaje telewizja Biełsat opozycjonista Andrej Pyżyk z co prawda niechlubną przeszłością śledczego białoruskiej milicji, został zatrzymany przez polską policję w podwarszawskim Brwinowie. Obecnie prowadzone są czynności przygotowawcze do jego deportacji na Białoruś, która może nastąpić w ciągu 3 do 5 dni.

Andrej Pyżyk uciekł do Polski po tym, jak białoruskie władze zmuszały go do sfabrykowania dowodów przeciwko białoruskiemu opozycjoniście Komarowskiemu. Pyżyk mieszka w Polsce od 4 lat. Wystąpił także z prośbą o status uchodźcy politycznego.

Andrej Pyżyk wygłosił oświadczenie dotyczące fałszowania przez białoruskie organy ścigania dowodów w sprawach więźniów politycznych na Białorusi. Był też jednym z ekspertów w filmie dokumentalnym Biełsatu “Strach w krainie spokoju”, który opowiada o wybuchu w mińskim metrze. Film ten został pokazany w TVP1.

Żona Pyżyka poinformowała, że został on wezwany na komendę w Brwinowie w celu uzupełnienia danych dotyczących jego wniosku o azyl polityczny. Z komendy już jednak nie wrócił, gdyż został zatrzymany w związku z wystosowanym przez Białoruś do Interpolu listem gończym. Wynika z tego, że opozycjonista został przez polską policję podstępem zwabiony na komendę, by ta mogła go zatrzymać. W dodatku polska policja w haniebny sposób wykorzystała do tego celu jego prośbę o przyznanie mu statusu uchodźcy politycznego.

– Zdążył tylko przekazać krótką notatkę, gdzie pisze, że jego zatrzymanie jest związane z udziałem w filmie “Strach w krainie spokoju”. Nikt o niczym go nie poinformował. Poszedł na policję i nie już wrócił – mówi zrozpaczona Julia Pyżyk.

“Strach w krainie spokoju” jest dokumentem podważającym wiarygodność śledztwa w sprawie ubiegłorocznego zamachu w mińskim metrze, w którym zginęło 15 osób, a kilkaset zostało rannych. Sąd uznał za sprawców zamachu dwóch młodych mężczyzn i skazał ich na karę śmierci, która została wykonana. Jednak nadal pojawiają się pytania, czy skazani zostali właściwi ludzie, czy też stali się oni kozłami ofiarnymi białoruskiego reżimu.

Opracowanie: Araste
Źródło: CIA


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. egzopolityka 07.06.2012 11:48

  No to uciekł do Polski z deszczu pod rynnę, bo u nas też jest dyktatura.

 2. devilan1410 07.06.2012 12:50

  Z jednego bagna w drugie.

 3. strahul 07.06.2012 15:26

  W drugie nie wiadomo czy nie wieksze.

 4. memento 07.06.2012 17:44

  Taa, a na komisariacie ostatni raz byliście jak wybiliście piłką szybę…

 5. norbo 07.06.2012 18:43

  Ta informacje jest troszkę niaktualna – Zatrzymany Białorusin zwolniony z aresztu – http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/zatrzymany-bialorusin-zwolniony-z-aresztu,256197.html

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.