Policja strajkuje po włosku

Opublikowano: 02.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Protest funkcjonariuszy trwający od 10 lipca właśnie wkroczył w drugą fazę: policjanci będą wykonywać swoje obowiązki skrupulatnie i bardzo powoli. Konflikt pomiędzy służbami a MSWiA zaostrza się. Następnym krokiem będzie już ogólnopolska akcja wszystkich mundurówek.

1 sierpnia policyjne związki zawodowe w całym kraju wdrożyły strajk włoski. Domagają się podwyżek w wysokości 650 zł brutto – dla siebie, Straży Pożarnej oraz Granicznej. Chcą też powrotu do uprawnień emerytalnych sprzed 2013 roku – kiedy mogli odchodzić na emerytury po przepracowaniu 15 lat. Żądają także corocznych waloryzacji wynagrodzenia zasadniczego.

Nie jest to ostateczna forma protestu – wstępnie wielką demonstrację niezadowolenia w Warszawie zaplanowano na wrzesień. Dotychczasowe rozmowy z Joachimem Brudzińskim nie przyniosły spodziewanych rezultatów.

Z protestującymi spotkał się Edward Zaremba, powołany przez szefa MSWiA pełnomocnik do spraw kontaktów ze związkami zawodowymi. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów zgłosił gotowość do ustępstw (między innymi zachowanie 25-letniego okresu służby do nabycia uprawnień emerytalnych). Na spotkaniu pracowano nad projektem porozumienia, który związkowcy wysłali Brudzińskiemu 4 lipca. Ministerstwo zgłosiło swoje uwagi, trwają dalsze prace. Resort deklaruje dobrą wolę, konkretów jednak jak na razie brak. Nie było zatem podstaw, aby zawiesić protesty.

“Policjanci są po prostu przeciążeni, nakłada się na nich coraz więcej zadań, wymaga się wyników, które są skrupulatnie sprawdzane. Za tym wszystkim nie idzie jednak zasilenie osobowe, mamy bardzo duże braki kadrowe, które szczególnie widoczne są w podstawowych komórkach czyli ogniwach patrolowo-interwencyjnych. Sytuacja jest kryzysowa, policjanci składają raport o odejście ze służby, bo nie mają z czego wyżywić rodziny. Rząd musi to zrozumieć” – mówi Benedykt Nowak, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Opolu.

Strajk włoski na pewno będzie dużo bardziej uciążliwy dla obywateli, niż wcześniejsze działania (np. odstępowanie od wypisywania mandatów).

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o