Policja nielegalnie tworzyła bazy danych Romów

Opublikowano: 25.09.2013 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 575

23 września gazeta “Dagens Nyheter” ujawniła nielegalną policyjną kartotekę z danymi ponad czterech tysięcy osób pochodzenia romskiego. Powstała ona w Skanii na południu kraju. Policja przyznała, że taka baza danych istnieje, ale jednocześnie zapewniła, że jest to jedyny policyjny rejestr mieszkających w Szwecji Romów. Tymczasem nazajutrz “Dagens Nyheter” pisze o kolejnej bazie, również sporządzonej nielegalnie. W Szwecji zabronione jest bowiem tworzenie baz danych opartych na pochodzeniu etnicznym.

Jak informuje gazeta, w pierwszej ujawnionej bazie danych zebrano informacje o ponad czterech tysiącach mieszkających w Szwecji Romów. Większość z nich to osoby niekarane, a ponad tysiąc – dzieci. Według “Dagens Nyheter”, baza danych zawiera numery osobiste, czyli odpowiedniki naszych PESEL-ów, adresy oraz stopień pokrewieństwa między poszczególnymi osobami. Prawnicy, z którymi rozmawiała gazeta, ocenili, że tego rodzaju rejestr jest sprzeczny z wieloma przepisami.

W ujawnionym dziś przez “Dagens Nyheter” kolejnym policyjny rejestrze Romów widnieją nazwiska blisko tysiąca osób, w tym ponad stu dzieci w wieku poniżej 10 lat. Gazeta pisze też, że policja w Skanii już w 1998 roku sporządziła rejestr “Cyganów”.

Najbardziej poruszone informacjami ujawnionymi przez “Dagens Nyheter” są środowiska romskie. “To nie tylko nieprzyjemne, ale wręcz przerażające. Czy w Szwecji będzie tak jak kiedyś w Niemczech, gdzie prowadzono eksterminację Romów i Żydów?” – zapytał szef Związku Młodzieży Romskiej w Szwecji Erland Kaldaras. Jego zdaniem, należy zbadać, w jakich strukturach szwedzkiej policji zapadły decyzje o stworzeniu wspomnianych baz danych.

Działania policji skrytykował premier Szwecji Fredrik Reinfeldt, a komendant główny policji Bengt Svenson wezwał do siebie na jutro, na pilną naradę, szefów policji z 21 wszystkich regionów kraju. Do tego czasu mają oni przejrzeć swoje bazy danych.

Szwedzka policja ma prawo zbierać szczegółowe dane o obywatelach, ale tylko w wypadku, gdy zachodzi podejrzenie popełnienie przestępstwa. Takie informacje mogą być poza tym przechowywane tylko przez określony czas.

Szwecja została niedawno ostro skrytykowana przez ONZ-owski Komitet do spraw Likwidacji Dyskryminacji Rasowej, który uważa, że kraj ten nie dość energicznie walczy ze stygmatyzacją i dyskryminacją Romów. Podkreślono, że tego rodzaju ocena pojawia się już po raz trzeci, a władze w Sztokholmie do tej pory nie podjęły w tej sprawie żadnych działań.

Autor: jkl
Źródło: Lewica


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. lboo 25.09.2013 16:55

    @kret: W zasadzie można to rozciągnąć na znakomitą większosć społeczeństwa, bo za rzeczywistą średnią krajową nie da się wyżyć. W związku z tym na pewno znakomita wiekszosć społeczeństa, albo kradnie albo oszukuje urząd skarbowy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.