Policja aresztowała Wąsika i Kamińskiego w Pałacu Prezydenckim

Opublikowano: 10.01.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5167

Wczoraj w Pałacu Prezydenckim miały miejsce dantejskie sceny. Doszło tam do zatrzymania dwóch skazanych przestępców Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) w Polsce, którzy ukryli się tam przed wymiarem sprawiedliwości. Jednak pałac namiestnikowski to nie ambasada i nie jest miejscem eksterytorialnym, dlatego policja wkroczyła i zatrzymała poszukiwanych przestępców celem doprowadzenia ich do odbywania kary pozbawienia wolności.

Zdarzenie to wywołało szerokie dyskusje i kontrowersje. Ich zatrzymanie miało miejsce w Pałacu Prezydenckim w Warszawie i zostało opisane przez polityków PiS jako „bezprecedensowy teatr polityczny”. Kamiński i Wąsik zostali skazani 20 grudnia 2023 r. w związku z tzw. aferą gruntową, która miała miejsce w 2007 roku. Mieli wtedy przekroczyć swoje uprawnienia i przeprowadzić nielegalne działania operacyjne, w tym zastosować prowokacje z użyciem podsłuchu i sfałszowanych dokumentów bez zgody prokuratury​​. Zarzucono im, że zamiast walczyć z korupcją, kreują ją na polityczne zamówienie. Celem ich działań było dopadnięcie śp. Andrzeja Leppera, który był wtedy współkoalicjantem PiS-u, ale ostatecznie im się to nie udało. Jednak metody, jakimi chcieli to osiągnąć, zostały ocenione przez sądy jako działania nielegalne.

Gdy PiS odzyskał władzę w 2015 roku, Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika, ale w 2023 r. Sąd Najwyższy uznał, że prezydenckie ułaskawienie nie miało mocy prawnej, gdyż zostało zastosowane przed prawomocnym skazaniem. Sąd Okręgowy w Warszawie w grudniu 2023 r. wymierzył im kary dwóch lat więzienia. Po tym wyroku Kamiński i Wąsik odwołali się do Sądu Najwyższego, jednak ich odwołanie nie przerwało wykonania wyroku​​.

Zatrzymanie jest przedstawiane jako eskalacja walki między nowym rządem a poprzednią ekipą władzy oraz prezydentem Dudą, który wciąż utrzymuje, że jego decyzja o ułaskawieniu była prawomocna​​. Wąsik i Kamiński wyrazili swoje oburzenie, oskarżając obecną władzę o brak poszanowania przepisów i procedur oraz sugerując, że za ich sprawą stoi Donald Tusk​​. Jarosław Kaczyński oświadczył, że za tymi działaniami stoi Rosja, co akurat nie dziwi, bo to towarzystwo wszędzie widzi ruskie onuce i rosyjskie wpływy. Z kolei władze PO podkreślają, że nie ma ludzi równych i równiejszych, a fakt bycia posłem lub ministrem nie wpływa na odbywanie kary​​. Poza tym skazani przestępcy Wąsik i Kamiński mają na sumieniu znacznie poważniejsze rzeczy niż tylko kreowanie korupcji na zamówienie polityczne. Od czasu tego nieszczęsnego pseudoułaskawienia Dudy popełnili szereg kolejnych nielegalnych działań, które mogą skutkować dla nich następnymi wyrokami. Lista jest długa — od podsłuchów Pegasusem opozycji, przez niszczenie polskich firm pod pretekstem walki z mniemaną pandemią, czy wyimaginowanymi związkami z Rosją ich właścicieli, aż po stosowanie zabronionej w „Konstytucji” cenzury prewencyjnej poprzez nielegalne blokady polskich stron internetowych jak NCzas.com czy WolneMedia.net.

W kontekście tego incydentu pojawia się wiele pytań dotyczących legalności i legitymacji działań obu stron, zarówno władzy sądowniczej, jak i polityków PiS-u, co wskazuje na głębokie podziały polityczne i prawne w Polsce. Winny temu po równo są PiS i PO, które latami niszczyły polskie sądownictwo, obsadzając kluczowe sądy swoimi politrukami. Skutkiem tego jedni i drudzy nawzajem oskarżają się o wywoływanie chaosu prawnego, co nie przeszkadza im do stosowania „swojego” Trybunału Konstytucyjnego czy Sądu Najwyższego, w walce politycznej.

Kwestia przestępstw Wąsika i Kamińskiego ma również drugie dno, którym jest kłopot w funkcjonowaniu Sejmu. Obaj delikwenci poprzez swoje skazanie utracili mandaty poselskie zdobyte w ostatnich wyborach, tak przynajmniej interpretuje to obecna koalicja rządząca. Zatem skład sejmu powinien być uzupełniony nowymi posłami. Jednak nic takiego nie ma miejsca, a skazańcy uważają, że nadal są posłami. To prowadzi do sytuacji, że Sejm właściwie nie może funkcjonować, bo cokolwiek uchwali, może to być uznane za nielegalne ze względu na skład izby. Pisowski prezydent Andrzej Duda tylko na to czeka, aby na skutek tego nie dostarczono na czas — czyli do 29 stycznia — nowej ustawy budżetowej, a jej brak to automatyczne rozwiązanie Sejmu i nowe wybory.

Nikt jeszcze nie wie, jak skończy się ta awantura, ale nie wygląda to dobrze dla Polski. Mamy skompromitowaną scenę polityczną, skompromitowane sądownictwo, skompromitowany i niedziałający Sejm, skompromitowanego prezydenta, który ukrywał przestępców, za co grozi stosowna sankcja karna. Niestety naród jest tak podzielony, że nie można wykluczyć nawet wojny domowej. Jedynym rozwiązaniem jest to, aby rozpocząć budowanie normalności od zera, a wszystkich odpowiedzialnych za obecny stan rzeczy należy jak najszybciej dołączyć do panów Wąsika i Kamińskiego. Z długoletnimi wyrokami.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Uzupełnienia „Wolnych Mediów”

1. Premier Donald Tusk odczytał artykuł z „Kodeksu karnego” dotyczący pomocy w chronieniu przestępców, dedykując go Andrzejowi Dudzie.

2. Jarosław Kaczyński grozi marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni „bardzo ciężkimi przepisami »Kodeksu karnego«”, bo „Łamie prawo, w tym konstytucję, w sposób drastyczny”. Jeszcze nie wie jakimi, ale przyjrzy się bliżej „Kodeksowi karnemu” i coś wymyśli.

3. Prezydent Andrzej Duda w obronie Wąsika i Kamińskiego zwróci się o pomoc do głów obcych państw i instytucji międzynarodowych. Wcześniej próbował spieszyć swoim „gościom” na ratunek, lecz podróż powrotną zablokował mu autobus komunikacji miejskiej. Według teoretyków spiskowych z PiS-u, pojazd ZTM-u nie znalazł się tam przypadkowo.

4. Hołownia odwołał posiedzenie Sejmu do czasu, gdy ostatecznie okaże się, czy Wąsik i Kamiński mają prawo brać udział w posiedzeniach Sejmu.

5. Wąsik i Kamiński na konferencji prasowej grzmieli, że w „Polsce tworzy się ponura dyktatura”. Tyle że za rządów PiS-u sami ją tworzyli, inwigilując polityków, dziennikarzy, koalicjantów i opozycję Pegasusem, stosując cenzurę prewencyjną itp. Kamiński rozpoczął protest głodowy.

6. Publicysta Łukasz Warzecha kreśli taki możliwy rozwój wydarzeń: „A co Państwo powiedzą na taki scenariusz wojny domowej? Panowie K&W lądują w więzieniu przed 12 stycznia. Nie biorą udziału w głosowaniu nad budżetem. PAD kieruje ustawę budżetową do TK, argumentując, że w głosowaniu nie brali udziału dwóch posłów. TK w ciągu dwóch miesięcy rozstrzyga, że ustawa jest nieuchwalona. Większość twierdzi, że jest uchwalona, bo K&W nie są posłami. PAD stwierdzi, że nie otrzymał ustawy budżetowej na czas i zarządza skrócenie kadencji Sejmu. Większość odpowiada, że ustawa trafiła do prezydenta na czas i nie ma mowy o rozwiązaniu Sejmu, zwłaszcza że TK »nie istnieje«. PiS stwierdza, że Sejm zostaje rozwiązany i będą nowe wybory. Dalej co? Wojsko i policja na ulicach? Szturm na Sejm? Fajnie? Tak może być, jeśli nie nastąpi opamiętanie”.


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. JedynaDroga 10.01.2024 12:34

  Zasłona dymna, żeby przykryć wydarzenia o o wiele większej randze i sile oddziaływania.

  Nie obchodzą mnie szemrane interesy władzy uzurpatorskiej, NIEPOLSKIEJ władzy trzeciej RP.

 2. hashi 10.01.2024 15:09

  Jak mawia Cejrowski jedyna opcja to wszystkich won. Wszystkich sędziów prokuratorów, dowódców wojskówki milicji i służb oraz sejm i senat zaaresztować, przeprowadzić weryfikacje kto ma korzenie ubeckie masońskie żydowskie, następnie pozbawić całego mienia i wydalić z kraju, a najgorszych zbrodniarzy powiesić i spalić. Rozpisać nowe wybory ale bez partii na bazie zgłoszeń obywatelskich w jednomandatowych okręgach .. Potem sami posłowie wybiorą swoich ministrów i premiera.

 3. rici 10.01.2024 18:45

  Sluchalem w radiu dzisiaj jak ten niby prezydent twierdzil ze on ich uniewinnil, i sa niewinni. Ten niby prezydent jest z wyksztalcenia niby prawnikiem, i nie widzi roznicy miedzy uniewinnieniem a ulaskawieniem.

 4. MasaKalambura 10.01.2024 22:40

  Uniewinnienie – wyrok sądu rozstrzygający, że osoba, przeciwko której wniesiono akt oskarżenia, nie popełniła zarzucanego jej czynu, albo brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia lub też, że zarzucany jej czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa. Sąd umarza postępowanie a nie uniewinnia sprawcę, jeżeli ten w chwili czynu był niepoczytalny.

  Ułaskawienie – indywidualny akt ingerencji odpowiedniego organu władzy wykonawczej lub ustawodawczej w kompetencje władzy sądowniczej polegający najczęściej na całkowitym darowaniu kary lub też częściowym złagodzeniu postanowień wyroku sądowego.

  Ułaskawienie zatem dotyka kary.
  Jednakże Łaska to coś więcej, niż tylko zdjęcie całości lub części odpowiedzialności za straty, do których doprowadził ten, na którego Łaska spływa. Jest łaska przecież również aktem wiary w człowieka. To akt wiary w przestępcę zgodnie z literą prawa, co stwierdza sąd. I jednocześnie niewinnego bo ewentualne szkody były rachowane zanim do przestępstwa doszło.

  Może mieć też powiązania z głębszymi poziomami państwa. Polska odmiana Deep State. Kiedy dobro państwa tak często poddawane wpływom agenturalnym politycznym i wojskowym musi zaryzykować ruch.

  Cała ta sprawa była ponad 10 lat temu. 8 lat działającej łaski. Nie potrzeba zatem nowej. Tamta się uprawomocniła.

  Jak tak długo mieszkasz u kogoś, to już prawie możesz legalnie zabrać mu mienie. Jeśli o nim zapomniał i się nie dopomina ani zapłaty ani odnawiania umowy.

  Czemu ci, co teraz tak sądów łakną, nie osądzili a przynajmniej nie zbadali sprawy dwóch ancymonów z ich strony.?
  Marszałek Senatu z afera kopertową i kolejny, dawny prawicowy ekstremista, dziś prawnik z zarzutami na uchodźstwie przez policją ale nie przed interpolem, obecnie chroniony immunitetem tak bezwstydnie.

  Premierze, w obliczu nadchodzącego konfliktu z największym naszym Sąsiadem, radzę uspokojenie nerwów w oddziale sądownictwa. Natychmiast ustanowić masz pan z panem Prezydentem Jedną Izbę Sądu Najwyższego, przy pomocy dziś legalnych, bo wpisanych i zatwierdzonych przez legalne organy Państwa Rzeczypospolitej Polskiej w poprzedniej kadencji Sejmu Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Następnie zamknąć rokosz sędziowski, który zaczął pan na opozycji. Dziś już rokosz wygasa.

  Mamy do przygotowania integrację europejską z nowymi wyzwaniami. Mamy w działaniu gigantyczne projekty obronne i infrastrukturalne. Czasy niespokojne tuż za granicą i nowy stary wróg, mocno nami zawiedziony przez ostatnie 2 lata.

  Koniec tego szaleństwa bo zaczyna to powoli czasy Poniatowskiego przypominać. Weźcie się w garść i do roboty na ważnych poziomach a nie w bagno dualizmu prawniczego własny Naród wpychać wam. Zabraniam jako obywatel. Zabraniam.

  Gdy takich głosów, jak mój tutaj więcej będzie i zacznie sytuacja sprowokowana na dniach przez was poważnie zagrażać ładowi Państwa Polskiego, zarząd wojskowy będzie można wprowadzić. A wtedy pod karabinami szybko porządek zrobicie. Jeśli unikniecie kulki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.