Polak stworzył gaśnicę gaszącą pożar… dźwiękiem

Opublikowano: 04.06.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1090

Doktor inżynier Jacek Wilk-Jakubowski z Politechniki Świętokrzyskiej jest autorem innowacyjnej gaśnicy, która gasi pożar… falami dźwiękowymi. Jego urządzenie nie tylko tłumi ogień, ale ma i tę kolosalną zaletę, że nie niszczy otoczenia w takim stopniu jak gaśnice wodne czy pianowe. Ponadto jest tańsze w eksploatacji.

https://www.youtube.com/watch?v=IUc1Lq2lV8w

Dźwiękowa gaśnica działa z odległości niemal 2 metrów i może być obsługiwana zdalnie. Człowiek nie musi więc znajdować się blisko ognia. „Działanie gaśnicy polega na wykorzystaniu fali akustycznej, które zwiększa ruch powietrza na krawędzi płomieni. Tym samym zmniejsza się obszar, na którym następuje proces spalania, cząsteczki tlenu pod wpływem fali dźwiękowej zagęszczają się i rozrzedzają. W wyniku tego falującego ruchu odchylone płomienie rozrywają się na części i przestają na siebie oddziaływać, gdyż tlenu jest coraz mniej w miejscu, w którym zachodzi proces spalania. W efekcie, po zaledwie kilkunastu sekundach od uruchomienia urządzenia ogień udaje się ugasić” – czytamy na stronach Politechniki Świętokrzyskiej.

Ponadto w przeciwieństwie do tradycyjnych gaśnic, ta akustyczna może działać przez długi czas, gdyż nie występuje tutaj problem wyczerpania się środka gaśniczego, nie musi być cykliczne sprawdzania pod kątem występowania odpowiedniego ciśnienia. Mankamentem jest zaś konieczność zapewnienia źródła zasilania.

Z eksperymentów przeprowadzonych przez doktora Wilka-Jakubowskiego wynika, że do gaszenia ognia najlepiej nadają się niskie dźwięki, znajdujące się na granicy słyszalności ludzkiego ucha. Wynalazca, we współpracy z Pawłem Stawczykiem i naukowcami z Uniwersytetu Technicznego w Bułgarii przeprowadził już pierwsze próby polowe prototypu. Gaśnica skutecznie tłumiła palące się ciecze i gazy.

Naukowcy przeprowadzili już wstępne rozmowy z ekspertami ds. pożarnictwa. Wynika z nich, że nowatorska gaśnica najlepiej sprawdziłaby się jako wbudowany element systemu przeciwpożarowego budynku. Mogłaby w tej roli zastąpić tradycyjne spryskiwacze.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Tu.Kielce.pl
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. hashi 04.06.2020 12:11

  Jeśli to na prawdę może ugasić dom czy auto, anie grila w ogrodzie byłoby świetnie.
  Pytanie czy gościu nie skończy jak ten pan od zderzaków Łągiewki.

 2. Radek 04.06.2020 16:33

  Nie ma szans ugasić pożaru.

 3. Admin WM 04.06.2020 17:59

  @Radek

  To prototyp. Wyobraź sobie mniejsze urządzenie z większą mocą akustyczną. Pożaru lasu nie ugasi, ale można stosować np. w pomieszczeniach zamkniętych zamiast gaśnic proszkowych, gdy pożar zaczyna się rozwijać.

 4. janpol 05.06.2020 01:05

  Ciekawe. O tym, że ciśnienie akustyczne może wykonać prace już wiadomo od jakiegoś czasu ale do gaszenia ognia jeszcze nie słyszałem aby tego używali. Teraz jak już wiadomo to zaczną badać i a nuż uda się skonstruować urządzenie do gaszenia dużych i otwartych powierzchni (np. właśnie lasów, czemu nie?). Niestety intuicyjnie czuję, że to nie jest takie “zupełnie nieszkodliwe”. Ciśnienie akustyczne dużej mocy jest jak najbardziej szkodliwe i to dla konstrukcji rożnego rodzaju i tzw. “siły żywej”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.