Polacy zwolennikami rozwoju armii

Opublikowano: 18.08.2017 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 804

Opublikowany w przededniu Święta Wojska Polskiego sondaż wskazuje, że przytłaczająca większość Polaków opowiada się za zwiększeniem wydatków na obronność, a także za unowocześnieniem armii oraz wzrostem jej liczebności. To jeden z priorytetów rządzących, którzy jednocześnie powołali do życia kolejny rodzaj sił zbrojnych, czyli Wojska Obrony Terytorialnej.

Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, iż 75 proc. ankietowanych opowiada się za zwiększeniem wydatków na cele obronne, natomiast 87 proc. widzi potrzebę unowocześnienia polskiej armii. Jednocześnie 66 proc. respondentów domaga się zwiększenia liczebności wojska, które za czasów rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego stale się kurczyło i doszło do pułapu 100 tys. wojskowych, podczas gdy celem obecnej ekipy rządzącej jest powiększenie jego sił do blisko 200 tys. żołnierzy.

Wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk zwrócił uwagę na fakt, że Polacy widzą konieczność właśnie powiększenia szeregów sił zbrojnych. Między innymi w tym celu powołano kolejny rodzaj wojsk, którymi są Wojska Obrony Terytorialnej. Docelowo ich liczebność ma wynieść 50 tys. osób skupionych w siedemnastu brygadach na terenie całego kraju. Wiceszef MON poinformował przy tym, że wydatki na WOT wynoszą jedynie 2 proc. całego budżetu jego resortu.

Ogółem budżet obronny kraju został podwyższony do poziomu 2,5 proc. PKB, a w modernizacji wojska ma pomóc Strategiczny Przegląd Obronny. Jednocześnie badanie opinii publicznej wskazuje, że blisko 86 proc. respondentów chce współpracować z wojskami NATO, natomiast 80 proc. odpowiada zacieśnianie współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi.

Na podstawie: Money.pp
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. MakSym 18.08.2017 12:14

    Ciekawe badanie, potwierdzające kolejny raz, że 50% – 75% nazywających się ludźmi, kwalifikuje się jedynie do miana biorobota / bota.

  2. Jedr02 18.08.2017 12:51

    No to może jakiś dodatkowy podatek dla chętnych?

  3. tikale 18.08.2017 22:39

    Wszystko spoko, ale nie podoba mi się to co odpieddziela nasz minister – wojska powinny być podzielone na elitarne , zawodowe i obronę terytorjalną i w takiej kolejnosci dostawać kasę i sprzęt. A nie tak ze “pospolite ruszenie ” dostaje najnowszy sprzęt !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.