Polacy są zszokowani horrendalnymi podwyżkami cen gazu i energii

Opublikowano: 13.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1842

Wczoraj w Sejmie, w trakcie drugiego czytania projektu ustawy o rozszerzeniu listy uprawnionych do cen regulowanych gazu i zamrożeniu taryf, wicepremier Jacek Sasin oświadczył, że podwyżki cen energii w Polsce oraz cen towarów są rezultatem błędnej polityki UE.

W swoim wystąpieniu wicepremier Jacek Sasin, obserwowane ostatnio duże podwyżki cen nośników energii „można śmiało nazwać unijnymi podwyżkami”. W jego ocenie podwyżki to rezultat błędnej polityki klimatycznej UE, której założenia wychodzą z właściwych przesłanek o ochronie klimatu, ale jej realizacja jest niewłaściwa.

Podejmiemy wszelkie działania w Brukseli i w Polsce, by ochronić Polaków przed skutkami błędnej polityki, jaką serwuje Komisja Europejska. Zrobimy wszystko, aby pakiet Fit for 55 nie wszedł w życie – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych.

Jak zaznaczył Sasin, „nie ma dziś innej drogi dla Polski, jak ochrona obywateli przez skutkami zbyt szybkiej transformacji energetycznej”. Zwrócił też uwagę, że obecnie ponad 60 proc. wartości rachunków za prąd w Polsce to opłaty unijne – 59 proc. stanowią koszty emisji CO2, a 8 proc. to inne, narzucane przez UE podatki. „Tylko jedna trzecia to cena wytworzenia energii przez polskie spółki energetyczne. To efekt narzucania zbyt szybkiego tempa transformacji przez biurokrację brukselską” – powiedział Sasin. Wicepremier zaznaczył, że Polska chce realizować politykę klimatyczną, jednak powinna być ona rozsądna i uwzględniać specyfikę poszczególnych państw.

Tymczasem Polacy coraz mocniej odczuwają podwyżki cen na gaz i energię. Wyższe ceny mocno dają się we znaki przedsiębiorcom, dla których koszty związane z prowadzeniem firmy wzrosły nawet kilkukrotnie. Europoseł Radosław Sikorski podzielił się na „Twitterze” historią znajomego właściciela myjni samochodowej, u którego rachunek za gaz podskoczył z 3 tys. za dwa miesiące do 15 tys. Pod jego postem zaroiło się od wpisów internautów, przerażonych ostatnimi podwyżkami w rachunkach za prąd i gaz.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. hashi 13.01.2022 16:00

  Opłaty za CO2 to jest właśnie globalny podatek rządu światowego tyle że na razie nie dotyczy wszystkich krajów. Najlepsze że ludzie produkują go 4%, a 96% to oceany ale one podatku nie zapłacą. W teorii oceany pochłaniają CO2 i bilans = zero a w praktyce wiele mórz więcej wyrzuca CO2 niż pochłania bo rzeki które się do nich wlewają zawierają sporo chemii nawozowej.
  Kolejna sprawa Chiny produkują 2x wiecej CO2 niż Europa ale ich ograniczenia niedotyczą.
  Ważniejszym problemem niż CO2 jest setki ton plastiku z maseczek i rękawiczek które trafiają do wód.
  I będą w tych wodach pływać 500 lat a drobinki plastiku trafią do zwierząt potem do ludzi.

 2. kufel10 13.01.2022 19:44
 3. MasaKalambura 13.01.2022 19:57

  Aż przykro to mówić, ale niestety znowu to wina Tuska i Kopacz, którzy klepnęli te zmiany, a odkręcić ich już się nie da. Szczególnie przez PiS będący pariasem w UE i opozycją.

  Obecnie jedyna opcja uniknięcia opłat klimatycznych to wyjście z Unii lub jej upadek i rozpad.

 4. robi1906 14.01.2022 07:14

  Masa tak się broni żyda Morawieckiego?.
  A kto zamknął wszystkie kopalnie na Sląsku?- Tusk?. Węgiel można gazować, co już pokazali Niemcy, ale nie i jeszcze raz nie, trzeba zamykać by za darmochę przejęły je żydowskie korporacje.

  Druga sprawa to cena gazu, tu się chwalą, że będą płacić według cen giełdowych:
  https://pgnig.pl/aktualnosci/-/news-list/id/pgnig-otrzymalo-zwrot-pieniedzy-za-gaz-kupiony-w-ramach-kontraktu-jamalskiego/newsGroupId/10184

  “Wyrok Trybunału Arbitrażowego z 30 marca 2020 r. zamknął spór pomiędzy PGNiG i Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Trybunał ustalił nową formułę określania tych cen, która jest w znacznym stopniu powiązana z notowaniami gazu na rynkach Europy Zachodniej. ”

  A po kontrakcie jamalskim już wiadomo skąd ta cena?, jeśli nie to kolejny cytat:
  ” Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało aneksy do umów z amerykańskimi spółkami Venture Global Calcasieu Pass i Venture Global Plaquemines dotyczące zakupu dodatkowych 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie przez 20 lat”

  A kto pożyczał tej firmie pieniądze na rozwój?, ano nasze kochane banki z Fenicji co trzymają ten świat za ryj: Bank of America, JPMorgan Chase no i oczywiście pracodawca Morawieckiego czyli Santander.

  Czy wszystko już jasne panie Masa?.

 5. MasaKalambura 14.01.2022 09:12

  Robi, jedno nie wyklucza drugiego.

  Przystąpienie do ambitnych i zgubnych cenowo (co widać dzisiaj) europejskich celów klimatycznych, bez prawa weta to “zasługa” Tuska i Kopacz.

  Trwanie przy tym, obietnice zamknięcia kopalń i reszta niegodziwości wbrew zapowiedziom przedwyborczym to “zasługa” PiS.

  Brak działania i cicha zgoda na nord streamy Króla Europy i dzisiejsze cenowe szaleństwo gazowe to (oprócz niemiaszków) wyłączna zasługa Tuska (Tysk po norwesku to niemiec). Niedokończony (przez przerwy wywołane przez PO) ale w budowie gazociąg północny i gazoport, umożliwiające choć częściowe uniezależnienie od ruskiego gazu, to rzeczywiste działania PiS, jakbyśmy go nie nienawidzili, zasługujące na pochwałę.

  Wprowadzenie do Polski światowej Lichwy poddanie jej naszego kraju to zasługa wszystkich kolejnych rządów Rzeczpospolitej. Morawiecki sprowadził Morganów, jedną z głównych firm które swoją chciwością zdewastowały Amerykę (rok 2008~), za co otrzymali amerykańskie subwencje. Za to panie Morawiecki będziesz pan się w piekle palił.

  A także za sprowadzenie na Polskę w miejsce jednego z najbardziej bezsensownie skomplikowanego systemu podatkowego, jeszcze bardziej skomplikowanego tzw Ładu. Nawet (słuszne z resztą i godne pochwały) podniesienie progów i stawek minimalnych tego nie zniweluje. Za to PiSie zostaniesz zapamiętany jako co prawda mniejsza od PO, ale także psujnia i socjalistyczna ch…nia.

  Z drugiej strony, jesteśmy w punkcie historycznym o największej zamożności Polski względem reszty świata od czasów 2 RP w jej świetności. Więc nasyćmy się i napawajmy, bo nie znamy dnia i godziny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.