Polacy popierają atom

Opublikowano: 16.12.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1628

86 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jednocześnie ponad 70 proc. badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania.

Badanie z listopada 2022 r. wskazuje, że ponad 86 proc. ankietowanych wyraża poparcie dla elektrowni jądrowych w naszym kraju, a 10 proc. jest przeciwnego zdania. W porównaniu do roku 2021 odnotowano wzrost zwolenników tego typu inwestycji aż o 12 proc. O sprawie pisze portal wnp.pl.

Szczególnie ważne jest, że większość badanych (71,6 proc.) popiera zlokalizowanie elektrowni jądrowej w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania, a zaledwie 25,5 proc. jest przeciwnego zdania. Liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie wzrosła aż o 14 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Blisko 90 proc. ankietowanych uważa, że budowa elektrowni jądrowej jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. Z kolei ponad 90 proc. biorących udział w badaniu jest zdania, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Źródło: NowyObywatel.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

Podejrzewam, że wyniki były odwrotne, gdyby pytanie brzmiało „Czy popierasz budowę elektrowni atomowych, zamiast inwestowania w odnawialne źródła energii, wiedząc, że Polska nie posiada złóż paliwa nuklearnego i uzależni się od zagranicznych dostawców”. Wyniki sondaży zależą od odpowiednio postawionego pytania i grupy ankietowanych (inne będą wśród osób interesujących się Fukushimą i Czarnobylem, a inne wśród tzw. „entuzjastów nauki”). Wpływ na opinię publiczną ma również propaganda w mediach — ostatnio mocno lobbowano za atomówkami w mediach państwowych, korzystając z ekspertów zapewniających, że wszystko da się przewidzieć i nowoczesne reaktory nie wywołają katastrofy ekologicznej, więc nic dziwnego, że poparcie wzrosło.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. Stanlley 16.12.2022 10:35

  Jakie będą dalsze kroki? Powstanie elektrownie po czym “Rosjanie” z ukraińkim akcentem dokonają sabotażu wysadzająć pół województwa w powietrze – tak by reszta grzecznie poszła na mięso armatnie przeciwko rosyjskim ciemiężycielom.

  Apropos – Adrian chce nas bronić przeciw rosyjskim ciemiężycielom! Jakaż szczodra odezwa narodu :
  https://twitter.com/prezydentpl/status/1597687602613989376

  bardzo cieszy – oby więcej takich komentarzy dla Adriana 😀

 2. bboyprezes 16.12.2022 11:23

  Elektrownia jak już będzie miała powstać to oczywiście firmy z USA będą budować i zarabiać. Dodatkowo w elektrowni też będą pracować ludzie z zagranicy z odpowiednim doświadczeniem na ważnych stanowiskach [jak coś będzie nie pasować, to wyjadą i tyle elektrownia będzie działać]. Dodatkowo paliwo z USA sprowadzane w “promocyjnych cenach”, a składowanie paliwka…cóż, tego pytanie w ankiecie pewnie nie było “Czy zgodzi się Pan/Pani na składowanie odpadów radioaktywnych w pobliżu pańskiego miejsca zamieszkania?”

 3. kufel10 16.12.2022 15:13

  “większość badanych (71,6 proc.) popiera zlokalizowanie elektrowni jądrowej w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania” – co za bzdury, nie jestem w stanie pojąć jaką trzeba być bezmózgą, niehonorową, antypolską kreaturą, aby za garść srebrników poświęcać swoje życie zawodowe tworzeniu i rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji.

 4. agama 16.12.2022 20:32

  referendum byłoby lepszym sprawdzianem rzekomego poparcia niż jakieś podejrzane ankiety

 5. Flibusta 17.12.2022 03:38

  Ciekawe, którzy to Polacy? Kogo pytano? I o co pytano? A wnioski z analizy ankiet to już sprawa dowolna. Jeśli wyniki badań nie dają odpowiedzi na pytanie badawcze, to należy zmienić pytanie. Tako rzecze R. Merton hi..hi..

 6. Stary Kulas 21.12.2022 12:38

  Jeżeli z tymi procentami to prawda to tylko pokazuje jak bardzo zgłupiał nam Naród. Główny policjant odpala granatnik w gabinecie, nowe drogi remontują w tydzień po oddaniu do użytku, a oni myślą, że elektrownia będzie bezpieczna?!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.