Polacy negatywnie oceniają elity

Opublikowano: 10.05.2021 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1084

Najnowszy sondaż instytutu IBRiS może być niepokojący dla polskich elit. Samo słowo „elita” ma negatywne konotacje dla 54 procent respondentów, a „elity polityczne” dla 77 procent. Jednocześnie Polacy dostrzegają konieczność istnienia elitarnej grupy ludzi w naszym społeczeństwie, ale po jej wymianie.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w swoich badaniach wskazuje na niechęć Polaków do obecnych elit. Tylko dla 16,7 proc. badanych te określenie niesie za sobą pozytywne konotacje, z kolei zupełnie przeciwne odczucia ma 54 proc. respondentów. Swój neutralny stosunek do elit deklaruje natomiast 29,3 proc. osób biorących udział w ankiecie IBRiS-u.

Jeszcze gorzej jest jednak w przypadku elit politycznych. Negatywne zdanie na ich temat ma 77 proc. ankietowanych. Pozytywnie polityków ocenia tylko 10 proc., z kolei neutralnie 12 proc. Ciekawy wydaje się być fakt, że 44,1 proc. badanych uważa istnienie elit za konieczne dla społeczeństwa, zaś odmienne zdanie na ten temat ma 34,8 proc. ankietowanych.

Przede wszystkim Polacy uważają, że obecne elity nie sprawdziły się i należy je wymienić. Taką opinię w sondażu IBRiS-u wyraziło 64,1 proc. respondentów. Przeciwnego zdania było tylko 12,1 proc., a 23,8 proc. badanych nie posiada opinii na ten temat.

Na podstawie: Onet.pl, Rmf24.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 11, średnia ocena: 4,64 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
JP
Użytkownik
JP
kufel10
Użytkownik
kufel10

@ JP
“Plejadianie i inne kosmiczne cywilizacje Światła używają tachionów jako podstawowego źródła energii .. energii hipernapędu dla swoich statków kosmicznych …” – no grubo, a zupe i kartofle też na tym gotują?