Polacy najbardziej nie lubią muzułmanów i świadków Jehowy

Opublikowano: 03.12.2019 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1456

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez CBOS, prawie połowa Polaków ma negatywny stosunek do wyznawców islamu. Niewiele mniej wyraża niechęć do świadków Jehowy.

Zaprezentowane przez Polskie Radio wyniki sondażu, pokazują stosunek Polaków do wyznawców różnych religii. Badanie pokazało, że chłodny stosunek do muzułmanów deklaruje aż 45 proc. badanych, chociaż tylko 14 proc. respondentów może się pochwalić bezpośrednią znajomością muzułmanina lub muzułmanki. Drugą najbardziej nielubianą konfesją okazali się świadkowie Jehowi – negatywny stosunek do przedstawicieli tego kościoła deklaruje 41 proc. badanych. Do negatywnego stosunku wobec Żydów przyznaje się 20 proc. respondentów, 54 proc. ma do nich stosunek obojętny, a 26 proc. pozytywny. Najcieplejsze uczucia Polacy żywią oczywiście do katolików, zaraz za nimi uplasowali się wyznawcy prawosławia – 41 proc. i protestantów – 32 proc.

Osoby uczestniczące w badaniu poproszono o określenie swojego stosunku do wyznawców danej religii oraz do ateistów przy pomocy umownego termometru, na którym nastawienie do danej grupy mierzono temperaturą od minus 50 do plus 50 stopni, 0 stopni oznaczało stosunek niesprecyzowany lub neutralny. ​Taki “termometr” sympatii Polaków pokazał, że najzimniejszymi uczuciami obdarzani są właśnie muzułmanie – średnia “temperatura uczuć” w stosunku do wyznawców islamu wyniosła ponad -10 stopni.

Autorzy badania zwracają uwagę, że nastawienie Polaków do wyznawców prawie wszystkich religii uległo ochłodzeniu.

Autorzy badania spytali respondentów, co sądzą o stosunkach między islamem i kulturą Zachodu. Aż 38 proc. badanych uważa, że gwałtowny konflikt między dwiema kulturami jest nieunikniony, ale 37 proc. twierdzi z kolei, że znalezienie wspólnej płaszczyzny porozumienia jest możliwe.

A co może doprowadzić do ewentualnego konfliktu? Według 41 proc. badanych islam i kulturę Zachodu mogą skłócić różnice religijne i kulturowe, a według 40 proc. respondentów konflikt może wybuchnąć z powodu interesów i wpływów politycznych.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

A świadkowie Jehowy potrafią jednemu uprzykrzyć życie. A reszta tak jak Zeus napisał.

Aida
Użytkownik

Świadków jehowy nie lubią, bo łażą po domach. Muzułmanów się boją – bo to pewnie terroryści.

Strangersama
Użytkownik
Strangersama

Ciekawe czy wpływ na wyniki miała semantyka i zastąpienie żydów wyznawcami judaizmu

Koszerny Adolf
Użytkownik
Koszerny Adolf

Nie lubię katoli. Ludzie upośledzeni umysłowo,tak jak jehowcy,ale jahwe potrafią być zabawni.