Polacy mogą głosować w Wielkiej Brytanii, a Brytyjczycy w Polsce

Opublikowano: 02.10.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1261

Polski rząd zatwierdził proponowaną poprawkę do ordynacji wyborczej, dzięki której obywatele Wielkiej Brytanii mieszkającym w Polsce zachowają prawo do głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych. W praktyce, oznacza to, że Brytyjczycy będą mieli takie same prawa, jakie mieli przed Brexitem.

W miniony wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, w ramach którego obecne przepisy są dostosowanego do umowy między Polską a Wielką Brytanią podpisanej jeszcze w 2020 roku. Konkretnie, chodzi o udział w niektórych wyborach przez obywateli jednego państwa, zamieszkujących na terytorium drugiego państwa. Jak czytamy na oficjalnych stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obywatele Polski zachowają prawa wyborcze w wyborach samorządowych, analogiczne do tych, które posiadali do momentu wystąpienia UK z Unii Europejskiej, co jak pamiętamy nastąpiło 31 stycznia 2020 roku.

Natomiast posiadacze paszportów brytyjskich którzy legalnie zamieszkują w Polsce, utrzymają, na podstawie ustawy, czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do rad gmin. Dotyczy to także czynnego prawa wyborczego w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jakie posiadali oni do momentu Brexitu, jak czytamy na portalu KPRM.

Dodajmy w tym miejscu, iż podobnie jak przed Brexitem, obywatele Wielkiej Brytanii nadal nie będą mogli głosować w polskich wyborach parlamentarnych lub prezydenckich. Rzecz jasna, o ile posiadają polski paszport, to będą mogli wrzucić swój głos do urny. Siłą rzeczy nie posiadają także uprawnień do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jako że Wielka Brytania nie jest już członkiem UE.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż umowa o wzajemności z 2020 roku zobowiązuje Wielką Brytanię do przyznania również prawa głosu w wyborach lokalnych Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Podobne regulacje łączą Wielką Brytanię z Hiszpanią, Portugalią i Luksemburgiem.

Jak podaje portal „Notes from Poland” szacuje się, że w Polsce mieszka około 6500 obywateli Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy ci przed końcem 2020 roku korzystali z uproszczonej procedury umożliwiającej im pozostanie po Brexicie w naszej ojczyźnie. Jako obywatele państw trzecich, nowo przybyli imigranci z UK mogą przebywać bez wizy tylko przez 90 dni w okresie 180 dni w Polsce.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.