Polacy „kwitną” w kolejkach do specjalistów

Opublikowano: 08.06.2019 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 442

Problemów służby zdrowia ciąg dalszy. Cytując klasyka, miało być lepiej, a wyszło jak zawsze. Obietnic ze strony Ministerstwa Zdrowia było sporo, tymczasem Polacy czekają nawet kilkaset dni na wizytę u lekarza specjalisty.

Jak podaje „Dziennik Zachodni” średni czas oczekiwania na badanie rezonansem w trybie CITO wynosi 89 dni, a dochodzi nawet do 135 dni (w województwie śląskim). Badanie standardowe możemy zrobić po 154 dniach (226 w województwie śląskim).

Jeśli chodzi o tomografię komputerową liczby wyglądają nieco bardziej optymistycznie. Na badanie w trybie zwykłym poczekamy średnio 51 dni, a w trybie pilnym tylko 26 dni. Co jak podaje Dziennik Zachodni należy uznać za sukces ministerstwa zdrowia.

Niestety niektórzy pacjenci nie mają tyle czasu, są sytuacje, gdzie przeprowadzenie natychmiastowej diagnostyki i podjęcie leczenia mogą przedłużyć czy nawet uratować komuś życie.

W zeszłym roku minister zdrowia Łukasz Szumowski deklarował, że chorych na raka ominą jakiekolwiek kolejki, niestety kolejki na badania i na wizytę lekarską ciągną się wiele miesięcy.

Według badań Fundacji Watch Health Care rekordzistami są endokrynolodzy, do których trzeba czekać na wizytę ponad 2 lata. Niewiele lepiej jest z lekarzami dziecięcymi, kolejka do kardiologa trwa prawie rok, Do urologa prawie 5 miesięcy, a do neurologa „tylko” 4.

Badania Fundacji pokazują również, że w ciągu ostatnich 9 lat czas oczekiwania na wizytę u specjalisty podwoił się i rośnie systematycznie od końca 2016 roku.

Sytuacja bardzo niepokoi Fundację Onkologiczną „Alivia”, która na swojej stronie internetowej apeluje o podpisywanie petycji do ministra z prośbą o podjęcie natychmiastowych działań: „Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór, niemal każdy spotka się z tą chorobą wśród bliskich i przyjaciół. Dlatego nie możemy pozwolić, aby ludzie dalej umierali w kolejkach. Prosimy – podpisz i udostępnij naszą petycję!”

Treść petycji

Szanowny Panie Ministrze!

Wyrażam swój sprzeciw wobec odbierania pacjentom dostępu do badań diagnostyki obrazowej. Wzywam Ministerstwo Zdrowia do niezwłocznej realizacji złożonej obietnicy i skrócenia kolejek na badania w trybie pilnym do 30 dni.

Na skrócenie kolejek wydano ostatnio 764 mln zł, a czas na wywiązanie się z danego słowa upłynął z końcem 2018 roku. To skandal, że pacjenci wciąż czekają w długich kolejkach! Zgodnie z danymi z portalu Kolejkoskop.pl średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym w trybie pilnym wynosi obecnie 89 dni, a w trybie zwykłym 154 dni!

Szokujące jest, że Ministerstwo Zdrowia pozwala na ograniczanie możliwości wykonania podstawowych badań diagnostycznych. Długie oczekiwanie na badania ogranicza możliwość rozpoznania w porę choroby, a także uniemożliwia ocenę skutków zastosowanego leczenia.

Oczekuję od rządu podjęcia natychmiastowych kroków oraz zapewnienia wszystkim obywatelom dostępu do diagnostyki. Obecna sytuacja łamie prawa pacjentów i działa na szkodę naszego zdrowia.

Długie kolejki to nie jedyne problemy z jakimi boryka się polska służba zdrowia. Strajki lekarzy i pielęgniarek, ciągła walka o podwyższenie zarobków oraz lepsze warunki pracy to prawie codzienność. Czasami wykwalifikowani specjaliści mają dosyć walki z systemem i wybierają najprostszą drogę – emigrację zarobkową.

Petycję można podpisać TUTAJ.

Zdjęcie: (CC BY-NC-ND 2.0)
Źródło:
pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 08.06.2019 13:05

    Część chyba nie “kwitnie” tylko obumiera!

  2. hashi 08.06.2019 17:55

    Maszyny do rezonansu pracują po 2 h dziennie resztę stoją tylko po to by były kolejki na rok a klienci dopłacali do prywatnej wizyty od ręki. Znaczy że przeciętne składki polaka 250 zł co miesiąc na NFZ to jawna grabież i kpina. Potrzeba nam kogoś z jajem co tych wszystkich konowałów sprowadzi do pionu:
    https://www.youtube.com/watch?v=2sJiIw5eEOs&t=159s

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.