Polacy chcą o wiele wyższej płacy minimalnej

Opublikowano: 16.12.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 239

Zgodnie z nowym sondażem TNS zdaniem aż 77% Polaków uważa, że płaca minimalna w kraju powinna być wyższa niż obecne 1750 zł brutto. 21% badanych odpowiedziało, że płaca minimalna powinna znajdować się w widełkach 1751-2000 zł, według 29% w zakresie 2001-2500 zł, a 27% chciałoby, żeby jej wysokość przekraczała 2,5 tys. zł. Po uśrednieniu z badania wynika, że 3/4 ankietowanych spodziewa się płacy minimalnej w wysokości 2535 zł.

Podobnie jak w przypadku minimalnej płacy miesięcznej, zdaniem respondentów wyższe powinno być też minimalne wynagrodzenie brutto za godzinę pracy. W 2015 r. ta stawka przeliczona z minimalnego wynagrodzenia miesięcznego wynosi 10,41 zł. Tymczasem co czwarty odpowiadający ocenia, że minimalna stawka brutto za godzinę pracy powinna wynosić 15 zł. 16 zł i więcej chciałoby 26% respondentów, 27% oceniło, że minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy powinno wynosić poniżej 15 zł, zaś 18% widzi tę stawkę w przedziale 12-14 zł.

TNS zwraca uwagę, że choć 49% badanych deklaruje, że wie, ile w naszym kraju wynosi płaca minimalna, to tylko 9% podaje jej właściwą kwotę, czyli 1750 zł. Jedna piąta pytanych uważa, że minimalna płaca wynosi do 1,3 tys. zł, tyle samo respondentów jest zdania, że jej wysokość wynosi od 1301 do 1,6 tys. zł. Według co dziesiątego respondenta wysokość płacy minimalnej to 1601-1749 zł, a 16% uważa, że jest wyższa niż 1750 zł. Średnia kwota wskazywana przez respondentów wyniosła 1601,92 zł.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-12 listopada br. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1027 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

Autorstwo: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
hashi
Użytkownik
hashi

Co z tego że podniosą minimalną brutto jak 42% z każdej pensji odpłynie do państwa potem kolejne 20% w podatkach od zakupionych towarów. Wzrosną jedynie koszty pracodawców którzy będą zmuszeni do zwolnień. A to zwiększy bezrobocie i pogłębi szarą strefę. Oczywiście nie dotyczy to wielkich korporacji tylko lokalnych przedsiębiorców. Lepsze byłoby zwiększenie kwoty wolnej od podatku wtedy najubożsi zachowaliby więcej w rękach. Ale prawda jest taka że dzięki tak niskiej kwocie największe wpływy do budżetu idą od najbiedniejszych.

agama
Użytkownik

wow, ale ludzie nisko się cenią…gdzieś tak przynajmniej o połowę niżej względem zachodniej normy…

adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Oczywiście, że pracodawca jest zbyt obciążony podatkowo podobnie jak pracownik to oczywiste to jest fakt. Niezaprzeczalny fakt jest również taki, że 1800 jest to minimum potrzebne do życia. Sytuacja, w której pracownikowi płaci się ugandyjskie 1200 czy nawet 1500 (tych niewolników stać na szlugi lub tankowanie taniego rupiecia na gaz dopóki się nie zepsuje) nie może trwać dwa lata a nawet rok dłużej.

Fenix
Użytkownik
Fenix

@agama, od i cała prawda , na zachodzie to ludzie( cenni ) a w Polsce, mniej (cenni)ludzie ? Zacznijmy się doceniać Polacy, tak sami siebie, od siebie samego zaczynając!

rurek
Użytkownik
rurek

w UE powinna być jedna płaca minimalna 1000 EU. to jest ponad 4 tys zł. skoro zyjemy w UE.

atoreli123
Użytkownik
atoreli123

buahahaha zapewne większość chciałaby mieć własny samolot i pałac; szkoda że o to nie spytano :)
no ale ciekawe jest co innego; że większość myśli że płaca minimalna wynosi 1300zł oczywiście nieuki mylą brutto z netto a o brutto-brutto tłuszcza nie słyszała. Tak wykształcona większość powinna zarabiać zgodnie ze swoją wiedzą i poziomem wykształcenia….

@rurek, agama; powinniście zarabiać zgodnie ze swoim poziomem intelektualnym; nie wpadliście na to że w PL zarobki są niższe ale również koszty życia? polecam big mac index nieuki