Polacy bez obowiązku wizowego

Opublikowano: 02.07.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Turystyka i podróże, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2312

Podczas gdy stosunki miedzy Warszawą a Mińskiem są na mniej więcej podobnym poziomie jak między Warszawą a Moskwą, nagle Białoruś wykonuje nieoczekiwany gest.

„W celu podtrzymania dobrosąsiedzkich relacji Przewodniczący Państwa podjął decyzję o czasowym wprowadzeniu bezwizowego wjazdu [na terytorium Białorusi] dla obywateli Polski. Nowo wprowadzone przepisy będą obowiązujące od godziny 00.00 1 lipca do 31 grudni włącznie” – głosi wpis na kanale Białoruskiego Komitetu Granicznego na „Telegramie” .

W wypowiedzi dla oficjalnej białoruskiej agencji prasowej Belta, politolog Wadim Borowik podkreślił, że decyzja prezydenta Łukaszenki ma sprzyjać nie tylko wzajemnym relacjom między zwykłymi obywatelami, ale też białoruskiemu biznesowi turystycznemu. „Niech Polacy sami przyjadą i sami wszystko zobaczą. Zobaczą, że Białoruś to kraj w centrum Europy, która dba o bezpieczeństwo swoich obywateli na najwyższym poziomie, proponuje towary wysokiej jakości, doskonałą turystykę. Dbamy o ujęcia wody, czystość lasów, sanatoria gotowe na przyjecie gości. Niech jadą – przyjmiemy wszystkich i nikogo nie urazimy.”, mówił Borowik. Nie obyło się jednak bez politycznych akcentów. „Widzieliśmy, jak oni naruszali prawa uchodźców. Albo gdy przyłączali się do sankcji i inicjowali je. My działamy inaczej. Gdzie trzeba – bronimy swoich interesów, piszemy noty protestacyjne. Jednocześnie pokazujemy miękką siłę. (…) turyści wiozą z powrotem pozytywną informację o naszym kraju”.

Ruch Białorusi nie wywołał entuzjazmu po polskiej stronie. Polskie media widzą w tym jedynie propagandowy ruch Łukaszenki. Polski MSZ odradza podróżnym wyjazd na Białoruś. „W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji, ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa” – ostrzega na swej stronie ministerstwo. Podobnie dzieje się na Litwie i Łotwie, których obywatele też mają zniesiony obowiązek wizowy.

Czy i jak Polacy skorzystają z nowego kierunku wyjazdów zobaczymy zapewne w ciągu najbliższych tygodni.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

14

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. miskolabor 02.07.2022 15:34

    Zastanawiam się czy nie jechać 😁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.