Polacy bez masek bezkarni?

Opublikowano: 06.07.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1196

Sąd Rejonowy w Kościanie uznał, że nałożone na Polaków przepisy zobowiązujące do noszenia masek powinny być wprowadzane w drodze ustawy a nie rozporządzenia. Po drugie – nakaz środków profilaktycznych może dotyczyć tylko chorych bądź podejrzewanych o zachorowanie.

Sprawa dotyczy zdarzenia z 18 kwietnia, gdy jeszcze miało obowiązywać rządowe rozporządzenie o nakazie wychodzenia poza dom wyłącznie z zakrytym nosem i ustami. Nie można było także swobodnie poruszać się w przestrzeni publicznej, poza sprawami niecierpiącymi zwłoki.

Sąd w Kościanie zgodził się z obwinionym, iż rządowe nakazy i ograniczenia są niezgodnie z prawem.

W związku z tzw. obowiązkiem zakrywania twarzy funkcjonariusze pouczyli ogółem 42 tysiące osób, a mandatami ukarali aż 13 tysięcy.

Tymczasem po sobotnim wiecu wyborczym prezydenta Andrzeja Dudy we Wrocławiu policja zamierza skierować do sądu wnioski o ukaranie organizatorów dwóch największych zgromadzeń – zwolenników urzędującego prezydenta oraz jego przeciwników. Według policji w obu zgromadzeniach uczestniczyło zbyt dużo osób.

W sobotę we wrocławskim Rynku, jak podał wrocławski magistrat, oprócz wiecu poparcia dla urzędującego prezydenta, zarejestrowanych było jeszcze siedem innych zgromadzeń. Podczas wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy kilkaset osób manifestujących pod szyldem Strajku Kobiet i KOD, gwizdami oraz okrzykami próbowało zagłuszać jego przemówienie.

Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy w związku z epidemią koronawirusa ograniczają liczbę uczestników gromadzeń, imprez, spotkań oraz zebrań do 150 osób.

Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu nadkom. Kamil Rynkiewicz w wydanym w niedzielę oświadczeniu podkreślił, że w związku z sobotnimi dwoma największymi zgromadzeniami, jakie odbywały się na terenie wrocławskiego Rynku, policja prowadzi czynności wyjaśniające zmierzające do skierowania wniosku o ukaranie do sądu, w związku z przekroczoną dopuszczalną liczbą uczestników zgromadzenia.

Rynkiewicz podkreślił, że podobne działania dolnośląska policja podejmowała w ostatnich tygodniach również w stosunku do organizatorów innych zgromadzeń, na których stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej liczby uczestników.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Cosmo 07.07.2020 08:45

    Sędzia z kościany może pakować walizki.

  2. Jack Ravenno 07.07.2020 12:55

    No właśnie niekoniecznie ponieważ sędzina prawdziwie stwierdziła jaki jest stan faktyczny prawa w Polsce. Rozporządzenia sobie w rzyc mogą wsadzić o ile nie mają umocowania w ustawie. Amen.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.