Polacy będą służyć w niemieckim wojsku?

Opublikowano: 01.08.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 885

Niemiecka armia rozpoczyna rekrutację wśród obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej. Przyciąga głównie zarobkami, które są 4 razy wyższe niż w Wojsku Polskim.

Czy polscy żołnierze będą służyć w niemieckim wojsku? Wielu osobom takie pytanie może wydać się niedorzeczne, ale w świetle najnowszych doniesień z Niemiec okazuje się całkiem realne. Niemiecka armia, czyli Bundeswehra, rozpoczyna właśnie nabór żołnierzy wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej. Eksperci wojskowi twierdzą, że wielu z naszych dzielnych wojaków może się skusić na pracę w Bundeswehrze, ponieważ Niemcy proponują wysokie pensje.

W Wojsku Polskim zawodowy żołnierz może liczyć na pensję w wysokości 5 tys. złotych, a w niemieckim również 5 tys., ale euro. Plany naboru do niemieckiego wojska wynikają z trudnej sytuacji na niemieckim rynku pracy, gdzie brakuje już ponad 1,2 mln pracowników. Tak źle u sąsiadów zza Odry jeszcze nie było nigdy i nic nie wskazuje na to, że sytuacja szybko się polepszy. Tyle wolnych miejsc pracy powoduje, że dotąd bardzo atrakcyjny pracodawca, jakim jest Bundeswehra, zaczyna tracić ludzi, którzy wybierają sektor prywatny, ponieważ tam płace rosną znacznie szybciej niż w “kamaszach”.

Być może Niemcy chcą stworzyć formację na wzór francuskiej Legii Cudzoziemskiej, która przyciąga największych zapaleńców wojskowości na świecie. Jednak eksperci militarni są zgodni, że Bundeswehra potrzebuje zupełnie kogo innego. Niemiecka armia, tak jak wiele innych na świecie, cierpi na brak specjalistów, ponieważ to oni w tej chwili odchodzą do sektora prywatnego.

Na taki sam krok niemiecka armia zdecydowała się już w 2011 r. kiedy zniesiony został obowiązek powszechnej służby wojskowej. Wtedy również próbowano zasilić szeregi armii cudzoziemcami mieszkającymi w Niemczech i jak widać pomysł ten powrócił. Jednak obecnie plan jest nieco inny niż w 2011 roku, ponieważ zakłada przyjmowanie cudzoziemców, którzy mieszkają poza granicami Republiki Federalnej Niemiec.

To właśnie obywatele państw Europy Środkowo-Wschodniej cieszą się największym zainteresowaniem Bundeswehry, ponieważ mogą skusić się wysokimi zarobkami. Co prawda według badań przeprowadzonych przez polski MON aż 75 proc. pracowników utożsamia się z Wojskiem Polskim, ale aż 82 proc. nie jest zadowolona z wysokości wynagrodzeń. 25 proc. z nich uważa, że lepsze perspektywy są w sektorze prywatnym więc wiele wskazuje na to, że Wojsko Polskie czeka ten sam pomysł co Bundeswehrę.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.