Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał premier Etiopii

Opublikowano: 11.10.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 774

Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla trafia w ręce premiera Etiopii Abiy Ahmeda Ali – poinformowano na oficjalnej stronie nagrody.

Premier Etiopii Abiy Ahmed, najmłodszy przywódca w Afryce, został doceniony przez Komisję Noblowską za wysiłki zmierzające do osiągnięcia pokoju i współpracy międzynarodowej, a zwłaszcza za jego zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą.

W tym roku po raz setny przyznano Pokojową Nagrodę Nobla. Zgłoszono do niego301 kandydatów – 233 osoby i 78 organizacji. W gronie nominowanych znalazł się Polak – legenda Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Jurek Owsiak.

Przypomnijmy, Polska ma na swoim koncie już dwie nagrody pokojowe. Po raz pierwszy otrzymał ją Lech Wałęsa w 1983 roku, druga trafiła do fizyka Józefa Rotblata w 1995 roku za wysiłki podejmowane na rzecz rozbrojenia jądrowego.

Informacje na temat tego, kto dostanie to prestiżowe wyróżnienie, jak zwykle, budziły ogromne emocje. Buhmacherzy obstawiali, że duże szanse na zwycięstwo miała Greta Thunberg, 16-letnia szwedzka aktywistka klimatyczna, która stała inspiracją dla uczniów, którzy w kilkuset miastach na całym świecie zorganizowali Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Pokojowa Nagroda Nobla to prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Norweski Komitet Noblowski osobom lub organizacjom, za działalność na rzecz światowego pokoju.

Nieprzerwanie od 1901 roku laureaci Nagród Nobla wybierani są w sześciu dziedzinach: medycyna lub fizjologia, fizyka, chemia, literatura. Od samego początku przyznawana jest także Pokojowa Nagroda Nobla, a od 1968 roku Nobel w dziedzinie ekonomii. W ubiegłym roku nagrodę otrzymali Denis Mukwege (Demokratyczna Republika Konga) i Nadia Murad (Irak) za wysiłki mające na celu zaprzestanie używania przemocy seksualnej jako narzędzia wojny i konfliktów zbrojnych.

Zgodnie z wizją Alfreda Nobla nagroda przyznawana jest naukowcom, pisarzom, działaczom społecznym, którzy „przynieśli ludzkości najwięcej korzyści”.

Uroczyste wręczenie Nagród Nobla odbędzie się 10 grudnia w Oslo, w obecności norweskiej rodziny królewskiej. Nagrody z pozostałych dziedzin zostaną wręczone przez króla Szwecji podczas uroczystej gali w Sztokholmie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 15.10.2019 16:30

    Wnioskuję, że skoro dostał Pokojową nagrodę Nobla, to musiał przynajmniej kilkaset osób zamordować. Może nie dorównał Obamie w ilości wytłuczonych ludzi, ale zawsze jakiś wkład w pokój na ziemi miał.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.