Pojedziemy na oponach z… mniszka lekarskiego?

Opublikowano: 08.02.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1621

Mniszek lekarski zawleczony został na wszystkie kontynenty. Pełno go na łąkach, w uprawach i lasach. Bywa wykorzystywany jako roślina jadalna, pastewna, miododajna, w lecznictwie, ale w rolnictwie uznawany jest za chwast. Być może jednak wkrótce stanie się zielskiem cennym.

Opony wykonane właśnie z mniszka lekarskiego są testowane przez znane koncerny Goodyear i Continental. W Niemczech i Stanach Zjednoczonych prowadzone są badania mające na celu poprawę ekstrakcji lateksu z mniszka lekarskiego i umożliwienie masowej produkcji z niego opon.

To trochę ukłon w kierunku ekologii, ale i ciekawe poszukiwanie surowca zastępczego. I pomyśleć, że niegdyś uprawa kauczuku tworzyła milionerów, toczono o niego wojny, a na żółtawe chwasty nikt nie zwracał uwagi.

Takie badania są jednak prowadzone już od kilku lat, a prototypowa opona zimowa „Taraxa Gum” firmy Continental z 2018 roku wykonana była już właśnie z gumy pozyskanej z mniszka lekarskiego. Wypływający z rośliny biały i lepki sok to lateks, który można przekształcić w gumę.

Problemem jest technologia, która pozwoli na opłacalność takiej produkcji, ale Goodyear w Stanach Zjednoczonych i Continental w Niemczech starają się obecnie udoskonalić proces. Będzie konkurencja dla plantacji drzew kauczukowych, które znajdują się głównie w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Południowej i Afryce?

To szansa dla Europy, gdzie mniszka nie brakuje. Kauczuk naturalny jest klasyfikowany w Europie jako „materiał krytyczny”, podobnie jak metale ziem rzadkich, czyli grupa 17 metali niezbędnych w najnowocześniejszych technologiach. Stary Kontynent jest uzależniony głównie od importu z Azji.

Mniszka lekarskiego ci u nas dostatek. Aby wydobyć lateks, należy zmielić jego korzenie. Paradoksalnie takie poszukiwania wspiera rozwój aut elektrycznych, które gwałtowniej przyspieszają i szybciej zużywają opony.

Doi tej pory kauczuk naturalny był niezbędny w przemyśle motoryzacyjnym, ponieważ pozwalał na produkcję opon o wyższych osiągach. Guma pochodząca z produktów petrochemicznych nadaje się na opony niższej jakości, a poza tym uważana jest teraz za produkt „zanieczyszczający” planetę. Na razie produkcja gumy z mniszka lekarskiego nie jest opłacalna, ale badania i nowe technologie mają to zmienić. ​

Autorstwo: BD
Źródło: NCzas.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. adambiernacki 08.02.2024 16:21

  A ja widzę tutaj inny pomysł 🙂 Kradzież 🙂 I myślę, że o to tu chodzi 🙂 Odbieranko leczonka i zdychanko 🙂

 2. sga 08.02.2024 16:37

  przechwalanki zapewne
  moze jakis nikly procent doloza zeby byc bardziej eko 😀

 3. Szurnięty Mędrzec 09.02.2024 02:28

  Patenty wygasają to szukają nowych, skoro z konopi można zrobić ponad 25 tysięcy przedmiotów, ciekawe czy dałoby się je przetworzyć na opony..

 4. kufel10 09.02.2024 04:53

  Bardzo wszechstronna roślina, w tym roku spróbuję z niej zrobić wino, warto się również zainteresować korzeniem.

 5. Katarzyna TG 09.02.2024 10:02

  > To szansa dla Europy, gdzie mniszka nie brakuje.

  Tak, kolejna szansa na zagospodarowanie terenów który eurokołchoz odbierze rolnikom jak już ich zbankrutuje. Zamiast żywności na polach będą rosły panele i oponki do elektryków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.