Pogotowie strajkowe. Górnicy krytykują rozmowy z rządem

Opublikowano: 15.09.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 714

Największe centrale związkowe na Śląsku i w Zagłębiu ogłosiły reaktywację Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego. Ich zdaniem trwające od paru tygodni rozmowy z rządem na temat transformacji energetycznej nie przynoszą spodziewanych rezultatów. Wystosowały one więc ultimatum do premiera Mateusza Morawieckiego.

Związki zawodowe zrzeszające górników przywróciły tym samym pogotowie strajkowe w całym regionie województwa śląskiego. Nie ukrywają oni, że ich decyzja związana jest z brakiem postępów w rozmowach ze stroną rządową. Negocjacje dotyczące kwestii transformacji energetycznej prowadzone są od końca lipca, gdy minister aktywów państwowych Jacek Sasin wycofał się z przedstawienia górnikom swoich wstępnych planów.

Najwyraźniej Sasin nie przygotował jednak od tamtego czasu żadnej satysfakcjonującej alternatywy. Przedstawiciele górników twierdzą, że Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) oraz Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku są nie do zaakceptowania. Przewidują one bowiem likwidację większości przemysłu na Śląsku, a w konsekwencji utratę pracy przez setki tysięcy pracowników.

Z tego powodu strona związkowa domaga się zdecydowanych działań, mających na celu zablokowanie kolejnej formy zaostrzenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Górnicy domagają się ponadto przejęcia przewodnictwa rozmów ze stroną społeczną przez samego szefa rządu. W tej sprawie Morawieckiemu przedstawiono ultimatum do 21 września. W przeciwnym razie na Śląsku ma rozpocząć się strajk.

Szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, Dominik Kolorz, już w ubiegłym tygodniu krytykował rezultaty negocjacji w ramach zespołu do spraw transformacji górnictwa. Jego zdaniem uczestnicy rozmów zaczęli się wręcz w nich cofać, natomiast minister klimatu Michał Kurtyka miał wręcz zakpić ze związkowców. Nie przedstawił on bowiem niczego nowego poza informacjami pojawiającymi się wcześniej w mediach.

Na podstawie: Money.pl, BiznesAlert.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. NORB 15.09.2020 11:34

    Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu … Tak, klimat będzie wspaniały. Zlikwidować znaczną część przemysłu, nie mając nic w zanadrzu. Wspaniale, tylko geniusz Szałasin mógł tego dokonać. Strateg i planista na miarę naszych możliwości. Nikt nawet nie wspomina o planach zgazowywania węgla pod ziemią, co by było i ekologiczne i ekonomiczne. Aż dziw bierze, że ludziska masowo oglądają te pseudo wiadomości w TV (wszystkie jak leci) i przyjmują tą papkę za prawdę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.