Podwyżki składek ZUS dobiją polskich przedsiębiorców?

Opublikowano: 13.07.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 677

Polskie firmy czeka rekordowa podwyżka składek ZUS. Od przyszłego roku pracodawcy zapłacą o 9,7 proc. więcej. To najwięcej w historii.

Według wyliczeń „Business Insider” w 2020 roku składki ZUS mają wynosić odpowiednio:

– składka emerytalna – 612,19 zł (wzrost o 54,11 zł);

– składka rentowa – 250,90 zł (wzrost o 22,18 zł);

– składka na Fundusz Pracy – 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł);

– składka chorobowa – 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł);

– składka wypadkowa – 52,37 zł (wzrost o 4,62 zł).

Pełna składka wyniesie zatem ok. 1069,14 zł. I do tej sumy trzeba jeszcze doliczyć składkę zdrowotną, która w 2020 r. ma wynieść min. 375 zł (jej dokładna wysokość będzie znana w styczniu 2020 r.).

Podwyżka składek ZUS jest wynikiem projektu budżetu na 2020 rok, w którym założono wzrost średniego wynagrodzenia brutto do poziomu 5227 zł, a właśnie od tej kwoty wyliczana jest wysokość składki ZUS. Według wyjaśnień rządu tak wysoka podwyżka składek jest podyktowana dużym wzrostem płac w Polsce.

Jak tłumaczył wicepremier Jacek Sasin, taki mechanizm funkcjonuje w Polsce od wielu lat i nie powinien nikogo dziwić, tym bardziej że wcześniej nikt go nie krytykował.

„Następuje ta waloryzacja związana ze wzrostem płac, wzrost płac jest bardzo wyraźny w Polsce (…); to pociąga też ze sobą waloryzację składki ZUS” – wyjaśniał Sasin na antenie Radia Plus. Podkreślał, że „nieprawdą jest, że PiS podnosi stawki ZUS”, a mechanizm waloryzacji obowiązujący w poprzednich latach „nikogo nie dziwił i nikt go nie krytykował”.

„Ja rozumiem, że opozycja dzisiaj mówi: niedobrze, że wzrastają pensje Polaków, niedobrze, że wzrastają dochody, że Polacy mają więcej pieniędzy w portfelach, bo w związku z tym waloryzowane są też inne rzeczy, w tym ZUS” – tłumaczył Sasin.

Dla przedsiębiorców każda podwyżka obciążeń to oczywiście powód do zmartwień. Drastyczna podwyżka ZUS-u wywołała lawinę krytycznych komentarzy. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz w liście do premiera Morawieckiego pisze, że na wielu mikroprzedsiębiorców „padł blady strach”, ponieważ już teraz „ledwo wiążą koniec z końcem”.

„Nie chcą zamykać firm, bo praca na własny rachunek daje im radość i satysfakcję. Pana Rząd dokonał wielu dobrych zmian w funkcjonowaniu sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. (…) Jednak bez zmian w ubezpieczeniach społecznych dla przedsiębiorców nie będziemy mogli osiągnąć podobnych warunków, jakie mają przedsiębiorcy w krajach tzw. Starej Unii. Dopóki w Polsce będzie istniał ryczałtowy ZUS, dopóty będzie on niszczył miejsca pracy i stanowił barierę dla małego biznesu, z którego mogłyby wyrastać firmy średnie i duże. Reforma systemu ubezpieczeń społecznych da gospodarce nowy impuls rozwojowy, a Polakom zapewni możliwość realizacji swoich marzeń w biznesie, bez obawy, że państwowa machina w przypadku spadku dochodów zrujnuje im życie” – pisze Adam Abramowicz.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.