Podwyżki cen nieuzasadnione?

Opublikowano: 27.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1046

W ciągu ostatnich tygodni można było zauważyć znaczący wzrost cen niektórych produktów z szeroko pojętej branży spożywczej. Sprawą zajmuje się obecnie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który nie widzi uzasadnienia dla podwyżek stawek za mięso drobiowe, pieczywo czy niektóre kategorie warzyw. Najprawdopodobniej część przedsiębiorców chce wykorzystać okazję do zwiększenia swoich zysków.

Prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny zauważył w rozmowie z portalem Money.pl, że w ciągu ostatnich dwóch-trzech tygodni można było zaobserwować wzrost cen niektórych produktów o blisko 40 proc., natomiast w skrajnych przypadkach nawet o 100 proc. Najczęściej problem ten dotyczy żywności pokroju mięsa drobiowego, pieczywa i niektórych warzyw, chociaż z punktu widzenia gospodarczego nie jest to uzasadnione.

Zdaniem Chróstnego na polskim rynku funkcjonuje obecnie „pewna niewielka, ale dokuczliwa grupa przedsiębiorców”, która w nieuczciwy sposób chce wykorzystać sytuację związaną z pandemią koronawirusa do szybkiego wzbogacenia się. Między innymi z tego powodu kierowany przez niego urząd ma pozostawać w stałym kontakcie z Polską Izbą Handlu, Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji oraz sieciami handlowymi, wysyłając im jasny sygnał na temat konieczności utrzymania cen produktów z lutego.

Warto przypomnieć, że przepisy rządowej „Tarczy antykryzysowej” przewidują możliwość ustalania przez pewien czas maksymalnych cen niektórych towarów. Chróstny podkreślił jednak tymczasowy charakter tego mechanizmu, co nie zmienia jednak faktu, iż ma on na celu zapobieganie sytuacjom drenażu portfeli konsumentów właśnie przez nieuczciwą część przedsiębiorców.

Na podstawie: Money.pl, Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
janpol
Użytkownik

WSZYSTKO co się dzieje przez ostatnie +/- 3 mieś. jest “nieuzasadnione”. Też się za to by warto wziąć!!!

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ