Podwyżka kar dla rodziców za nieobecność dzieci w szkole

Opublikowano: 01.03.2024 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2158

Rodziców w całej Anglii od września czeka podwyżka kar za nieobecność ich dzieci w szkole. Minimalna kara wzrośnie z 60 do 80 funtów na rodzica.

Brytyjski rząd walczy o to, aby przywrócić frekwencję szkolną do poziomu sprzed pandemii. Dlatego zamierza nałożyć na rodziców większe kary za nieobecność ich dzieci w szkole. Rozwiązanie to uznawane jest jednak przez wielu rodziców za kontrowersyjne…

BBC podało, że jedna z zapytanych szkół, poinformowała, że aż co trzeci uczeń, który był nieobecny w szkole bez pozwolenia w czasie semestru, pojechał z rodzicami na wakacje. Problem podobno jest poważny, gdyż rodzice przesuwają terminy wakacji na te po sezonie, aby zaoszczędzić. Nie liczą się jednak z tym, że ich dziecko opuści w tym czasie zajęcia szkolne. Związek dyrektorów szkół w Anglii twierdzi, że kary dla rodziców są konieczne, aby uniknąć „chaosu” w szkołach.

Obecnie władze lokalne mają własne zasady nakładania kar finansowych na rodziców. Dlatego prawdopodobieństwo nałożenia takiej kary za nieobecność, zależy od lokalizacji placówki. Niektóre samorządy poinformowały BBC (w 2022 roku), że na rodziców nie nałożono żadnych kar. Z kolei inne przyznały, że nałożono tysiące kar w ciągu jednego roku. W sprawie tej niestety nie ma spójnego podejścia, a jedni rodzice są bardziej poszkodowani od innych.

Aby ujednolicić traktowanie rodziców przez szkoły, nowe wytyczne nakazują szkołom, aby rozważyły nałożenie grzywny w przypadku, gdy dziecko opuści pięć dni pod rząd zajęć szkolnych bez zgody dyrektora. Natomiast jeśli rodzice nie zapłacą nałożonej na nich przez szkołę kary w ciągu 21 jeden dni, wtedy grzywna wzrasta dwukrotnie. Zgodnie z nowymi zasadami dyrektorzy placówek mają zachować pewną swobodę w tym, które sprawy będą kierować do samorządu w celu nałożenia kar finansowych i w jakich kwestiach potrzebna będzie pomoc.

Minister edukacji, Gillian Keegan powiedziała, że większość kar związana jest z tym, że rodzice zabierają swoje pociechy na wakacje w trakcie semestru. „Jeśli zabranie dziecka ze szkoły z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności jest świadomą decyzją, nie chcemy do tego zachęcać. Musimy zapewnić dzieciom powrót do szkoły, w przeciwnym razie nie będą miały dostępu do fantastycznej edukacji” – powiedziała minister.

Część rodziców inaczej jednak patrzy na sprawę. Mówią wprost, że podwyżka kar jest kontrowersyjna, gdyż dzieci zabierane są na wakacje w trakcie semestru, tak naprawdę z powodów finansowych. Okazuje się, że wiele rodzin nie stać na wspólne wakacje w sezonie, gdy ceny są wysokie. Dlatego twierdzą, że zwiększenie kar za nieobecność dzieci w szkołach, nie jest sprawiedliwa. Niektórzy dyrektorzy placówek również popierają to podejście i twierdzą, że kary nie mają wpływu na frekwencję i zachęcają do poszukania innego rozwiązania.

Autorstwo: Paulina Markowska
Zdjęcie: 14995841 (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. emigrant001 01.03.2024 17:23

  Zamordyzm w stylu Orwella.

 2. rozrabiaka 01.03.2024 17:25

  Byle jaki poziom w szkołach na zachodzie, niedobór nauczycieli. Wciskanie wszelkich teorii.
  Ale obecność ma być

 3. kufel10 02.03.2024 04:31

  Najważniejsze żeby pokazać zdjęcia z wakacji na instagramie. To takie ważne żeby się “pokazać” i żeby udawać. Podobno lemingi są w stanie nawet zaciągnąć dług w banku by to zrobić. To jak te lampucery z kaczymi warami wypożyczające do zdjęć na pół godziny duży bukiet róż. Żałosna jest ta pseudo klasa średnia żyjąca za pożyczone pieniądze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.