Liczba wyświetleń: 4385
Podobno trzeba będzie drzeć. Dziś rano mama zadzwoniła, żeby mi to powiedzieć. Że trzeba będzie drzeć, żeby im się nie liczyło do frekwencji. Pod żadnym pozorem nic nie zaznaczać i nie wrzucać, podrzeć swoją kartkę do referendum. Tak przeczytała i pośpieszyła, żeby mnie poinformować.
Jak drzeć? Pytam. W dzień wyborów tym bardziej w miejscu głosowania jest przecież zakaz agitacji, można być za to aresztowanym (a na domiar złego, potencjalnie utrudni to oddanie głosu). Więc co? No to trzeba będzie drzeć za zasłoną. Udać się do specjalnego boksu do głosowania z dwoma arkuszami, na jednym zagłosować, drugi podrzeć.
Marcin Wicha pisał, że najlepiej brokatowym długopisem. Że tak powtarzali mu przed wyborami cztery lata temu. Żeby mu nikt nie unieważnił. Żeby nas nikt nie unieważnił. A najlepiej samej być mężem zaufania. Samej być mężem.
Szczerze mówiąc, trochę już jesteśmy unieważnione. Jak mam głosować w kraju, w którym nie wierzę władzy organizującej wybory, ludziom zbierającym głosy, administracji przepisującej dane. Jak mam głosować w wyborach, jeżeli organizowane tego dnia referendum uważam, tak jak uważają wszystkie moje autorytety, za żałosną, szytą grubymi i tanimi nićmi próbę usankcjonowania pozycji partii rządzącej.
Nie przesadzajmy – jak miałabym z kolei nie głosować? Jak nie głosować w kraju, w którym bałabym się zadzwonić do lekarza. W którym byłabym aresztowana za pomoc człowiekowi umierającemu na granicy? W którym można zatrudniać ludzi przez całe ich życie na umowę zlecenie niepodlegającą pod prawo pracy, a mimo to funkcjonującą, pozwalającą na każdą pensję i zwolnienie z dnia na dzień?
A więc głosować w wyborach, kartki do referendum podrzeć po cichu w boksie. Nie wyobrażałam sobie nigdy takiej ewentualności, wszystkie moje marzenia o darciu papierów wyborczych zawierały w sobie element patosu, manifestacji i awantury.
Ale tu awantury nie będzie, będą tylko wybory w kwestii władz państwa, w które już nie wierzę, ale wciąż w nim i na nie głosuję, czyli w Polsce zasadniczo nic się nie zmienia. Zbigniew Herbert o głosowaniu w roku 1946 napisał tak;
„Pytania były niewinne: czy chcę sejmu dwuizbowego, czy pragnę Szczecina i Wrocławia, i coś tam jeszcze było… czy jestem za reformą rolną i nacjonalizacją przemysłu. Można było jeszcze dodać czwarte pytanie, czy jestem przeciwko kolonializmowi… Wtedy bym odpowiedział, że pragnę kolonializmu, bo to nie było głosowanie dla pięknoduchów, tylko to był sondaż w innej, nadrzędnej sprawie”.
Trzeba będzie drzeć.
Autorstwo: Nela Bocheńska
Źródło: Trybuna.info
Głosowanie nie ma absolutnie żadnego znaczenia i sensu – strata czasu w czystej postaci! Wychodząc z domu w dzień wyborów lepiej ominąć tamto miejsce i np. przejść się nad rzekę, do parku, lasu itp.
Patrząc z praktycznego i logicznego punktu widzenia należy zapisać się i wynosić swoje karty wyborcze, bo jak wrzucisz czystą albo jej nie odbierzesz to znając życie znajdą się chętni, którzy ją wypełnią i zagłosują za ciebie.
Jak mam głosować – dopytujesz. Jak chcesz – pomagam. Wynik i tak jest ustalony. Żadna polska partia nie ma szans. Jak już tu jestem, pomogę jeszcze w kwestii pytań referendalnych, o czym również wspominasz. Czy jesteś za sprawiedliwym wyrokiem dla sprawców (oprawców) Rzezi Wołyńskiej? – moja propozycja. Albo prostsze: jaka kara dla rzucających niemowlęciem o ścianę? – niezależnie od narodowości rzucającego.
Ogólnie ludzie którzy idą na wybory są ludźmi którzy nie chcą nic zmienić i głosują na tych samych od 2 dekad. Osoba która nie idzie myśli sobie, „po co pójdę i tak nic mój głos nie zmieni”, i nie idzie na wybory, a tych głosów było by kilka milionów.
Kiedyś, ze 20 lat temu gdzieć ktoś na murku napisał,, gdyby wybory coś zmieniały, dawno by były zakazane,, I jak widać dalej aktualne…
Dlaczego wszyscy idą na wybory ? Bo nie ma partii antywyborczej dzięki której w wyborach wzięłoby udział np . 10% ludności i tym sposobem byłyby nieważne , wtedy można zorganizować wybory demokratyczne a nie partyjne jak za komuny .
Jak podrzesz, to skwapliwa komisja pis’iorow wypełni za ciebie odpowiednio kartę – bo przecież lista musi się zgadzać z ilością kart w urnie. Nie drzeć !
Można oddać nieważny głos zaznaczając równocześnie na karcie referendalnej TAK i NIE.
Jeśli wśród Waszych znajomych są fanatycy PiS-u lub PO i chcą głosować — namówcie ich, by głosowali na ostatnich ludzi na liście PiS lub PO, bo to jedyna szansa by oderwać „stare wieprze” od „koryta”.