Podmieńmy Papuasów na Indonezyjczyków!

Opublikowano: 07.01.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2633

6 stycznia 2021 roku, generał Hendropriyono, emerytowany generał indonezyjskich służb specjalnych Kopassus i były szef indonezyjskich agencji wywiadu, zasugerował możliwość usunięcia 2 milionów Papuasów z Papui Zachodniej – z ich ojczyzny – i zastąpienia ich Indonezyjczykami.

Hendropriyono zaproponował, aby planowany od dawna podział regionu Papui Zachodniej został przeprowadzony natychmiast. Nazwał to „drogą do oddzielenia ich [Zachodnich Papuasów] od rasy i ludu z Papui Nowej Gwinei oraz reszty regionu Pacyfiku [w tym Melanezji z którą mają bliski związek]”. Dla byłego szefa indonezyjskiego BIN jest to metoda na „przezwyciężenie kwestii oddzielenia Papuasów od Republiki Indonezji. W tak zasadniczej kwestii zdaniem popularnego „Hendro” decydenci nie powinni myśleć „zbyt normalnie”.  Złowieszczy plan nawiązujący skalą do masowych przemieszczeń ludności w Związku Radzieckim czy Imperium Inkaskim, wysunięty przez Hendropriyono, zakłada przeniesienie wszystkich Zachodnich Papuasów do Manado w Północnym Sulawesi. W zamian chciałby, aby do Papui Zachodniej sprowadzono mieszkańców Manado.

Odkąd Indonezja nielegalnie najechała i przejęła kontrolę nad Papuą Zachodnią na początku lat sześćdziesiątych XX wieku, władze Indonezji rozpoczęły masowe czystki etniczne Zachodnich Papuasów.

Dowodem są liczne programy przeprowadzone przez indonezyjski rząd począwszy od lat 1960:

– Lata przymusowych programów transmigracyjnych sponsorowanych przez indonezyjskie władze, które wypierały Zachodnich Papuasów.

– Kulturowy imperializm poprzez indonezjanizację wszystkich instytucji rządowych, kulturalnych i edukacyjnych.

– Systematyczne morderstwa indywidualne i zbiorowe Zachodnich Papuasów  przez indonezyjskie siły zbrojne, które według różnych rachub doprowadziły do śmierci od 100 tys. do 500 tys rdzennych mieszkańców zachodniej części Nowej Gwinei.

W 2006 roku Juan Mendez, specjalny doradca ONZ ds. zapobieganiu ludobójstwu, opisał Papuę Zachodnią jako jeden z krajów, którego populacja jest „zagrożona wyginięciem”.W 1986 roku indonezyjski minister ds. transmigracji stwierdził: „Poprzez transmigrację realizujemy, to co obiecaliśmy, zebrać i zjednoczyć wszystkie grupy etniczne w jeden naród, lud Indonezji. Różne grupy etniczne znikną, a ostatecznie będzie tylko jeden naród”.

Oczywiste jest, że jednym z wariantów indonezyjskiej ideologii okupacji i kolonizacji Papui Zachodniej jest etnobójstwo lub eksterminacja rdzennych mieszkańców Papui Zachodniej; walka z ich melanezyjską kulturą i tożsamością. Indonezyjski rząd długo realizował swoje plany w tajemnicy z powodu międzynarodowych zakazów. Na wiele praktyk i zbrodni miał ciche przyzwolenie. Hendropriyono to wciąż wpływowy komentator i szara eminencja indonezyjskiego życia politycznego. Jest zausznikiem i człowiekiem koterii byłej indonezyjskiej prezydent Megawati Sukarnoputri, której środowisko wspiera obóz Joko Widodo. Hendropriyono znany jest ze strategii zabójstw i skrytobójstwa. Jego nazwisko wymieniane jest chociażby w kontekście śmierci obrońcy sprawiedliwości społecznej, Munira Saida Thalib, który został otruty arszenikiem podczas lotu z Dżakarty do Amsterdamu.

Benny Wenda, przewodniczący Zjednoczonego Ruchy Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP) przypomniał wcześniejsze deklarację indonezyjskich dowódców wojskowych: „W 1969 roku generał Ali Murtopo powiedział, że ludność papuaska powinna wynieść się na księżyc jeśli chce mieć własną ziemię. W 2016 roku generał Luhut Panjaitan powiedział, że Papuasi [nastawieni niepodległościowo] powinni zostać przeniesieni na Pacyfik. W 2019 roku papuaskich studentów nazwano małpami i powiedziano im aby „wracali do domu”. Nową sugestię przeniesienia Zachodnich Papuasów do Manado Benny Wenda skomentował następującymi słowami: „To jest dyskryminacja rasowa i projekt czystek etnicznych. W naszej ojczyźnie nie będziemy traktowani jak obywatele drugiej kategorii. W zeszłym roku, 1 grudnia ogłosiliśmy, Rząd Tymczasowy Papui Zachodniej, odrębny od rządu Indonezji. W ten sposób odzyskujemy suwerenność i godność ludu melanezyjskiego. Jesteśmy gotowi odebrać nasz kraj rasistowskiej i kolonialnej Indonezji. Wystarczy! Nie będziemy już kłaniać się indonezyjskiej władzy. Wzywam mój lud do zjednoczenia się pod nowym Rządem Tymczasowym”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Źródła: WolneMedia.net i Free West Papua Campaign Poland


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.