Podejrzany o gwałt został szefem MSW we Francji

Opublikowano: 12.07.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 43

Po wyborach samorządowych prezydent Emmanuel Macron zmienił rząd: jest nowy premier, ministrowie zostali przetasowani, niektórzy odpadli, pojawili się nowi. Premier Jean Castex dał się poznać jako nudziarz, ale – w kontraście – nowy minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin, który do tej pory zajmował się w rządzie księgowością publiczną, budzi skrajne emocje. Organizacje kobiece oświadczyły, że mu nie darują.

„Pałac prezydencki oświadczył, że nie widzi przeszkód w postawieniu na czele policji podejrzanego o gwałt. To my staniemy się tą przeszkodą. Na każdym kroku odczuje przeszkodę feminizmu, nie damy mu wytchnienia” – mówi twardo Alice Coffin, nowa, Zielona radna w Paryżu, jedna z koordynatorek akcji przeciw Darmaninowi. „Idziemy do walki, i nie ustąpimy, póki ci ludzie nie ustąpią ze swych stanowisk” – takie jest zgodne stanowisko wielu organizacji kobiecych. Zwracają uwagę, że ministrem sprawiedliwości został znany adwokat Eric Dupond-Moretti, otwarty przeciwnik akcji #metoo i mizogin.

Sprawa domniemanego gwałtu ciągnie się za Darmaninem od 2009 r., kiedy zajmował się kwestiami prawnymi swej tradycyjne prawicowej partii, dzisiejszych Republikanów, i pracował dla Sarkozy’ego. O gwałt oskarżyła go niejaka Sophie Patterson-Spatz, ale formalne oskarżenie wniosła dwa lata temu, gdy Darmanin był już ministrem. Jej wniosek przepadł, sprawę umorzono i zapomniano. Tymczasem kobieta odwoływała się do kolejnych instancji i sąd kasacyjny polecił w końcu zbadać powody umorzenia skargi dwa lata temu. Na początku czerwca wymiar sprawiedliwości nakazał wznowienie całego śledztwa.

37-letni Darmanin to jeden z faworytów prezydenta Macrona, który miał pozytywnie zastąpić znienawidzonego ministra policji Christophe’a Castanera. Prezydent nie ma szczęścia do swych wybrańców, bo jego kandydat do merostwa Paryża okazał się maniakiem seksualnym i musiał zrezygnować z kandydowania. Wtedy część prawicy głosiła, że to był anty-macronowski spisek Putina, ale teraz trudno odgrywać tę samą płytę. Feministki szykują się do kolejnych manifestacji, wszędzie, gdzie pojawi się nowy minister. Dwa dni temu Darmanin musiał zrezygnować z uczestnictwa w uroczystości publicznej, ze strachu przed krzykiem manifestantek. Jest bezdzietny, rozwiedziony, w partii był znany jako przeciwnik małżeństw homoseksualnych.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 4,50 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o