Podczas zderzenia asteroida wytwarza „cegiełki życia”

Opublikowano: 28.06.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 843

Japońscy naukowcy badający pochodzenie życia na Ziemi przeprowadzili symulację w układzie eksperymentalnym warunków, które powstają, gdy asteroida wpada do oceanu. Okazało się, że przy takim zdarzeniu w wodzie powstają złożone związki organiczne, takie jak aminokwasy.

Istnieje hipoteza, że pierwsze „cegiełki życia” zostały dostarczone na Ziemię z kosmosu. Potwierdza to obecność aminokwasów i innych biomolekuł w meteorytach. Jest to kwestionowane przez zwolenników endogennego pochodzenia złożonych substancji organicznych, którzy twierdzą, że poprzednicy RNA i DNA mogli powstać w warunkach ziemskich.

Naukowcy z Uniwersytetu Tohoku, Narodowego Instytutu Badań Materiałów (NIMS), Centrum Badań Perspektywicznych w Dziedzinie Nauki i Technologii Wysokiego Ciśnienia (HPSTAR) oraz Uniwersytetu Osaka zaproponowali trzecią opcję. Ich zdaniem złożone molekuły organiczne mogą powstać, gdy ciało kosmiczne – meteoryt lub asteroida – wpadnie do oceanu.

Autorzy stworzyli układ laboratoryjny symulujący warunki asteroidy wpadającej do wody i badali reakcje zachodzące w tym procesie pomiędzy prostymi substancjami – dwutlenkiem węgla, azotem, wodą i żelazem. Okazało się, że podczas ekspozycji na wstrząsy powstają aminokwasy, takie jak glicyna i alanina, które służą jako budulec białek biorących udział w wielu reakcjach biologicznych.

„Tworzenie cząsteczek organicznych ze zredukowanych związków, takich jak metan i amoniak, nie jest trudne, ale w tym czasie były one drobnymi składnikami w atmosferze” – napisał pierwszy autor badania, Yoshihiro Furukawa, cytowany w komunikacie prasowym Uniwersytetu Tohoku. „Wykrywanie aminokwasów, powstających z dwutlenku węgla i azotu molekularnego pokazuje możliwość tworzenia budulców życia bezpośrednio z tych wszechobecnych związków” – podano we wnioskach.

Według autorów ich wyniki dotyczą nie tylko wczesnej Ziemi, ale także Marsa. Uważa się, że kiedyś na Czerwonej Planecie istniał ocean, a dwutlenek węgla i azot były głównymi składnikami atmosfery. W przyszłości naukowcy planują zbadać bardziej złożone reakcje chemiczne zachodzące podczas zderzenia, w tym te z udziałem cząsteczek organicznych tworzących meteoryty.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.