Podatek od transakcji finansowych od 2014 r.

Opublikowano: 16.02.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 544

Komisja Europejska przyjęła projekt dyrektywy w sprawie wprowadzenia podatku od transakcji finansowych. Wolę jego wprowadzenia potwierdziło 11 krajów: Francja, Niemcy, Grecja, Austria, Słowenia, Belgia, Portugalia, Włochy, Hiszpania, Estonia i Słowacja. KE szacuje, że z nowego podatku będzie wpływać 30-35 mld euro rocznie. Zdaniem Komisji przyjęcie dyrektywy będzie ważnym krokiem w kierunku wspólnego opodatkowania transakcji finansowych w całej UE.

Podatek ma obowiązywać od 2014 roku. Według propozycji KE, stawka podatku od obrotu akcjami i obligacjami wyniesie co najmniej 0,1 proc., a od obrotu instrumentami pochodnymi – 0,01 proc. Zachowana zostanie zasada rezydencji podatkowej, co oznacza, że podatek będzie należny jeśli jedna ze stron transakcji ma siedzibę w kraju członkowskim, gdzie on obowiązuje – bez względu na to, gdzie doszło do transakcji. Podatek będzie pobierany również wówczas, gdy przedmiotem transakcji są papiery i instrumenty finansowe wyemitowane w jednym z krajów, gdzie podatek wejdzie w życie.

Nowy podatek nie będzie obejmował codziennej aktywności finansowej obywateli i firm (jak pożyczki, opłaty, ubezpieczenia, depozyty) oraz tradycyjnej działalności banków inwestycyjnych, jak gromadzenie kapitału. Z opodatkowania wyłączone będą też transakcje zawierane przez banki centralne, Europejski Bank Centralny, UE i europejskie fundusze ratunkowe.

Zwolennicy nowego podatku argumentują, że banki i inne instytucje finansowe powinny brać udział w ponoszeniu kosztów kryzysu finansowego, do którego się przyczyniły.

Państwa, które zapowiedziały wprowadzenie opodatkowania transakcji finansowych, wykorzystają mechanizm tzw. wzmocnionej współpracy, który umożliwia pogłębienie integracji w pewnej dziedzinie, jeżeli taką wolę wyrazi co najmniej 9 krajów.

Opracowanie: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. kudlaty72 16.02.2013 11:22

    To tak jakby nałożyć podatek energetyczny na ogień piekielny podsycany pod kotłami.Ludzie uwierzą,że dzięki temu temperatura smoły w kotłach będzie niższa.

    Błogosławiony niech będzie Izrael!

  2. Kikus 16.02.2013 12:52

    Najśmieszniejsze jest to, że wprowadza się podatek który teoretycznie nie dotyczy przeciętnego zjadacza chleba, a suma sumarum i tak zapłaci Kowalski Jan.

    Pozdrawiam

  3. oporowiec 16.02.2013 17:52

    Toż to historyczna chwila, 20 lat na to czekałem. Przecież ta decyzja to coś wspaniałego, bo zlikwiduje 95% możliwości spekulacji na giełdzie w Europie, a tym samym umocni strefę euro… Szkoda tylko że mainstreamowe media milczą na ten temat…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.