Podatek cukrowy negatywnie wpłynie na popyt i podaż

Opublikowano: 31.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1552

Zdaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza tzw. podatek od cukru negatywnie wpłynie na popyt oraz podaż, wszystko za sprawą nieuzasadnionych obciążeń fiskalnych.

W grudniu ubiegłego roku rząd zapowiedział, że w 2020 roku wprowadzi podatek cukrowy, czyli dodatkową opłatę za napoje słodzone, popularne „małpki” i reklamy suplementów.

Rząd przygotował już projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, który przewiduje m.in. nałożenie dodatkowej opłaty na napoje z dodatkiem substancji słodzących. Przepisy mają wejść w życie 1 kwietnia 2020 roku.

Rzecznik reprezentujący interesy przedsiębiorców w liście do Ministra Zdrowia napisał, że projekt ustawy wprowadzającej podatek od cukru zawiera nieuzasadnione nałożenie obciążeń fiskalnych, które negatywnie wpłyną na popyt oraz podaż. Rzecznik zaznaczył, że „doszły do niego sygnały o istotnych utrudnieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej dla przedsiębiorców, na których projekt będzie oddziaływał”.

„W ramach działającej przy Rzeczniku MŚP Rady Przedsiębiorców krytyczne stanowiska względem projektu zgłosiło pięć znaczących organizacji przedsiębiorców i pracodawców, zarzucając mu niecelowość, generowanie nadmiernych obciążeń administracyjnych, nieproporcjonalność przyjętych rozwiązań” – zaznaczył. Jak przekonuje, w ocenie przedsiębiorców, „projekt narusza zasady stanowienia prawa (w szczególności poprzez zmianę zasad opodatkowania w ciągu roku kalendarzowego oraz potencjalną konieczność jego notyfikacji) oraz proponuje nieuzasadnione nałożenie obciążeń fiskalnych, które negatywnie wpłyną na popyt oraz podaż”.

W komunikacie czytamy, że „w ocenie Rzecznika MŚP, analizy i założenia do projektu winny więc zostać uzupełnione o wskazanie możliwie najbardziej precyzyjnych wyliczeń związanych z wpływem proponowanych regulacji na sektor MŚP, a pożądanym byłoby także przedstawienie scenariuszy alternatywnych oraz uwzględnienie skutków pośrednich dotyczących np. wpływu Projektu na inne branże niż te bezpośrednio zainteresowane”.

Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego wprowadzenie nowego podatku wyjdzie Polakom na zdrowie. Rząd chce wykorzystać politykę fiskalną do walki z coraz większym problemem zdrowotnym Polaków – z nadwagą i otyłością.

Minister wyjaśnił, że w krajach, które zdecydowały się na wprowadzenie tzw. podatku cukrowego, widoczny jest spadek sprzedaży produktów z zawartością cukru. Dodał, że wprowadzenie podobnego rozwiązania w naszym kraju wyjdzie Polakom na zdrowie. „Problemem jest otyłość i cukier, którego spożywamy gigantyczne ilości. 100 litrów napojów słodzonych w Polsce rocznie na osobę. To pokazuje skalę. Czasami takie analizy pokazują, że u dzieci 40 do 60 proc. zapotrzebowania w ogóle kalorycznego na dobę – to są z napojów gazowanych słodzonych. Mamy dramatyczną sytuację” – powiedział minister Szumowski.

Minister zdrowia stwierdził, że cukier to nie tylko otyłość. „Są to choroby układu sercowo-naczyniowego w przyszłości, nowotwory, później to są problemy z cukrzycą typu II. Na samą cukrzycę państwo wydaje 2 mld zł” – wyjaśniał.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Foxi 31.01.2020 13:49

    Widziałem na własne oczy jak starszy brat w wierze napisał w internecie że “gojom dosypujemy DMT do ciasteczek.” No nie, on tylko tak żartował, nie bierzcie tego na poważnie.

  2. Radek 01.02.2020 08:04

    Kiedyś człowiek był na tyle rozwiniętą istotą, że sam mógł decydować co je. Obecnie już tak zgłupiał, że o tym co każdy je decyduje minister. Ciekawe kiedy zrobią normy czasu jaki można spędzić w kiblu. Oczywiście wszystko dla zdrowia “poddanych” czy też niewolników. Bo ich wydajność spada. Trzeba doić tyle ile się da.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.