Pod rządami Talibanu zamknięto połowę mediów

Opublikowano: 27.12.2021 | Kategorie: Gospodarka, Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1124

Badanie przeprowadzone przez afgańską organizację dziennikarzy i „Reporterów Bez Granic” wskazuje na powolny upadek mediów w Afganistanie. Od czasu ponownego przejęcia rządów w kraju przez Taliban z rynku zniknęła prawie połowa z nich, a pozostałe muszą mierzyć się z poważnym kryzysem ekonomicznym.

Wspomniane instytucje przeprowadziły badania i sondaż wśród przedstawicieli afgańskich mediów. Z przeprowadzonych analiz wynika, że od sierpnia, gdy talibowie zdobyli Kabul i ponownie wrócili do władzy w Afganistanie, z tamtejszego rynku zniknęło blisko 43 proc. wszystkich stacji telewizyjnych, gazet, rozgłośni radiowych czy portali internetowych.

Jeszcze w połowie sierpnia istniało tam 543 mediów, ale już pod koniec listopada działało tylko 312 z nich. Ogółem pracę w tym czasie miało stracić blisko 6,4 tysiąca afgańskich dziennikarzy. Spośród nich z zawodem musiało pożegnać się 84 proc. kobiet oraz 52 proc. mężczyzn.

Media w Afganistanie mają upadać z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze przez trapiący kraj kryzys ekonomiczny. Po drugie z powodu różnego rodzaju ograniczeń wprowadzonych po ponownym ustanowieniu Islamskiego Emiratu Afganistanu, w tym „jedenastu zasad dziennikarskich” ustanowionych przez talibów.

W chwili obecnej Afganistan mierzy się z poważnymi problemami finansowymi, wstrzymaniem wypłaty pieniędzy od międzynarodowych instytucji, rekordowym głodem i zamrożeniem miliardów dolarów zagranicznych aktywów.

Na podstawie: AlJazeera.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.