PO i PSL dogadały się w sprawie emerytur?

Opublikowano: 29.03.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 619

Koalicja rządząca porozumiała się podobno w sprawie reformy emerytalnej. Zgodnie z ustaleniami koalicjantów na wcześniejszą emeryturę kobiety będą mogły przejść w wieku 62 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat – podaje na swoich stronach rmf24.pl.

Wysokość takiej emerytury będzie zależała od wielkości zgromadzonego kapitału. Kto dłużej pracował i zarabiał więcej – dostanie więcej. Jeżeli osoby pracowały przez większość okresu składkowego na pełnym etacie to wysokość świadczeń wyniesie 70 proc pełnej emerytury – informuje portal.

Ci którzy uznają, że mogą dalej pracować na pół etatu, będą mogli liczyć dodatkowo na połowę wypracowanej emerytury. Natomiast osoby, które zdecydują się na 3/4 etatu, dostaną dodatkowo 30 proc. uposażenia.

Po osiągnięciu 67. roku życia kapitał zostanie przeliczony jeszcze raz, czyli zostanie pomniejszony o to, co zostało już przez te osoby wykorzystane – podaje rmf24.pl.

Opracowanie: Marek Nowicki
Na podstawie: rmf24.pl
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

18 komentarzy

 1. Smyku 29.03.2012 09:48

  JAKI KAPITAŁ??? Przecież wystarczy wejśc na strone ZUS-u i samemu zobaczyć stan finansowy ZUS-u. Przysyłają mi co roku jakiś świstek że mam tyle i tyle, ale niczego nie ma… Jedno wielkie kłamstwo. Komu to służy??? Przecież rozwiązanie problemu jest takie proste…

 2. Svobodny 29.03.2012 11:21

  Na stronie ZUSu jest pieknie pokazane że kasy nie bedzie! A to co wyprawia sie z ustawą to normalnie robienie z ludzi idiotów!

 3. sunner 29.03.2012 12:02

  Kto dłużej pracował – ten szybciej pie.rdolnie.

 4. Smyku 29.03.2012 12:21

  Dobre sunner. Ostatnio wyczytałem że 40 % mężczyzn nie dożywa 63 lat. Tylko że ktoś ładnie statystykami zamieszał i ludzie myslą że 71 to realny wiek jakiego mogą się spodziewać. 🙂

 5. Szeeyf 29.03.2012 13:33

  Smyku, ale w tym jest uwzględniona śmiertelność niemowląt itp. Zresztą część składki jest dziedziczona jeśli ktoś nie dożył emerytury.

  Przeciętna Polka spędzi na emeryturze 27 lat. To trzeci najlepszy wynik w Unii Europejskiej. Przeciętna Polka spędzi na emeryturze o 8,3 lata więcej niż przeciętny Polak. W żadnym innym państwie UE różnica nie jest tak wielka, w niektórych państwach (Grecja, Hiszpania, Irlandia) nie przekracza 2 lat.
  http://blogi.bossa.pl/2012/02/17/trzy-uwagi-do-dyskusji-o-wieku-emerytalnym/

 6. bloczyna 29.03.2012 13:37

  Powinni to wysadzić w cholerę. Ubezpieczenie zdrowotne jak i składki emerytalne to jedna wielka ściema. Zabierają ci kilka set złotych. Człowiek idzie do lekaża i się dowiaduje że owszem zostanie przyjęty za rok i trzeba iść się leczyć prywatnie. Człowiek zapierdziela przez większość swojego życia a później dostaje z wielką łaską 600 złotych i ma z tego żyć.

 7. bloczyna 29.03.2012 13:38

  *lekarza*

 8. lz 29.03.2012 13:51

  Nasi kochani rządzący sobie robią z nas przysłowiowe jaja.

  To już nawet nie jest czarny PR…

  Nie jestem całkowitym przeciwnikiem podwyższenia wieku emerytalnego. W wyjątkowych okolicznościach jestem w stanie zrozumieć tego typu posunięcie i się na nie zgodzić.

  O podwyższeniu wieku emerytalnego powinniśmy rozmawiać w charakterze rozwiązania ostatecznego, będąc w sytuacji bez wyjścia ponieważ jest to działanie mające charakter restrykcyjny, które samo w sobie nie rozwiązuje żadnych problemów.

  Temat podwyższenia wieku emerytalnego powinien się pojawić po wejściu w życie takich ustaw jak: ustawa o finansach publicznych (reforma finansów ), ustawa o zdrowiu publicznym itd… itd…

  Samo działanie dotyczące podjęcia próby złagodzenia negatywnych skutków niewydolności i ułomności obecnego systemu w postaci podwyższenia wieku emerytalnego nie można nazwać ustawą.

  Obecnie jesteśmy informowani o toczącej się grze o poparcie w postaci głupiego targowania się pomiędzy koalicyjnymi partiami o ilość lat przez jakie mamy dłużej pracować. Nie ma żadnej informacji na temat pracy nad prawdziwymi reformami…

 9. Smyku 29.03.2012 14:31

  Szeeyf kliknąłem Twój link i zobaczyłem te tabelki. żwróc uwagę że jak mężczyzną odejmą dwa lata, a kobietą siedem to bedziemy na końcu. tym bardziej jestem] preciwny. Według tych tabelek to na dwa lata kobietą bym się jeszcze zgodził, ale nie siedem. I znowu będziemy na szarym końcu. Po za tym ta statystyka uwzględnia sferę budżetową.

 10. Staszek 29.03.2012 15:11

  A w czym PO i PSL mieli się dogadywać? Sprawa emerytur dawno była dogadana,chyba nikt na poważnie nie brał tego cyrku medialnego dla maluczkich.

 11. buzdygan 29.03.2012 16:26

  Smyku, nie każ mi zgrzytać zębami. Jeśli mówisz w liczbie pojedynczej, wtedy możesz odmieniać tak, żeby na końcu wyrazów takich jak “mężczyzna” i “kobieta” było “ą”. Czyli np. “jestem mężczyzną”. Ale jeśli mówisz w liczbie mnogiej, wtedy musi być na końcu “om”. Czyli “gdy mężczyznom odejmą dwa lata” oraz “na dwa lata kobietom bym się jeszcze zgodził”.

  A wracając do tematu. Nie wiem jak rozwiązać problem z tymi politykami, którzy działają na naszą szkodę. Niedawno gdzieś słyszałem, że w polityce żeby ukraść 100 zł, trzeba zmarnować 1000 zł”, i oni to właśnie robią (nie chodzi tylko o emerytury). Nawet jeśli w Polsce znalazby się jeden czy dwóch polityków typu Rona Paula z USA, zapewne wiele by nie zdziałał. Cenzurowaliby go lub usunęli z polityki.

  Chyba jedynym wyjściem jest zastąpienie wszystkich starych polityków nowymi. Musiałoby to nastąpić w jednej chwili. Może wtedy grupy interesu i nacisku miałyby trudniejsze zadanie skorumpowania ich.

 12. Smyku 29.03.2012 16:52

  buzdygan zgruchotałeś mi przyłbicę. Skaleczyłem troszkę mowę ojczystą.
  Swoją drogą nie wiem czy pamiętasz, ale na stenogramie pewnej rozmowy szef pewnej partii wycenił głos jednego posła na 50 tysięcy złotych, czyli poprawka jednej ustawy to koszt niespełna 10 milionów złotych.

 13. kudlaty72 29.03.2012 17:31

  Jaki % mężczyzn dożywa w Polsce 67 lat? Co sie dzieje z ich mizernie oddawanym haraczem? Gdzie podziewaja sie te pieniądze? Do zeszłego roku przechodziły na wspólny fundusz rentowy ,a gdzie idą teraz?

 14. Prometeo 29.03.2012 20:18

  na zasadzie “obetniemy ci nogę no dobrze tylko stopę”

 15. Prometeo 29.03.2012 20:20

  jak to jest że liberałowie wprowadzają restrykcje a prawica się sprzeciwia ?

 16. Yogipower 29.03.2012 20:22

  To że się za nich podają, nie znaczy że nimi są.

 17. Wentyl 29.03.2012 21:12

  @Szeeyf 29.03.2012 13:33: “Przeciętna Polka spędzi na emeryturze o 8,3 lata więcej niż przeciętny Polak. W żadnym innym państwie UE różnica nie jest tak wielka”.

  Właśnie, trzeba obniżyć wiek emerytalny mężczyzn.
  Politycy garnęli się do stołków, zostali wybrani, więc niech nam robią dobrze. Przecież prawie wszystkie zarobki prawie wszystkich Polaków idą na obciążenia: podatki i ubezpieczenia (koszty pracy swoje + koszty pracy i podatki, akcyzy w kupowanych produktach). Zmuszanie do dłuższej pracy lub podwyższanie podatków jest chore w takiej sytuacji. Powinniśmy płacić państwu dziesięcinę, a my dostajemy dziesięcinę z tego co wypracujemy w naszym kapitalistycznym, cywilizowanym dobrobycie.

 18. fm 30.03.2012 07:39

  Polacy nie mają nic do powiedzenia, ponieważ banda partyjnych sprzedawczyków dogaduje się między sobą, ile nami będzie orać swoje ogródki… nie jestem już w stanie myśleć pozytywnie o nikim w rządach. Jak dla mnie wszyscy pod trybunał i ….

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.