PO – grabarz Uniwersytetu

Opublikowano: 11.06.2015 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 638

Platforma Obywatelska doprowadziła do pierwszego od 1981 roku protestu na Uniwersytecie Warszawskim. Prócz tego 16 uczelni w całym kraju prowadzi akcję strajkowe. Jeżeli ministerstwo nie zacznie z nimi rozmawiać po partnersku, będą zaostrzać akcję.

Wczoraj przez polskie miasta przeszły milczące marsze żałobne – studenci i wykładowcy oddali cześć umierającej nauce. Mają dość tłoczenia się w przepełnionych salach. Studenci i studentki nadal utwierdzani są w iluzji wielkiego sukcesu, który można osiągnąć tylko dzięki wyższemu wykształceniu. Uniwersytety zaś, zamiast skupić się na kształceniu, w nieskończoność drenują ich kieszenie, upatrując w tym kolejnego sposobu na załatanie dziur powstałych wskutek niedofinansowania. Uniwersytety przyjmują rzesze maturzystów, bo to najprostszy sposób aby wyciągnąć z ministerstwa pieniądze. Studenci i pracownicy uczelni mają dość tego, że rząd otwiera nowe stadiony, a zamyka szkoły i instytucje naukowe. Przecież państwo to nie sieć autostrad czy festiwal igrzysk, a obywatele, którzy mają prawo do dobrej edukacji.

Mają dość prekaryzacji zatrudnienia. Naukowcy zatrudnieni na umowach czasowych nie mają możliwości zaplanowania swojej kariery naukowej. Nie mają też na to środków finansowych, bo ministerstwo często nie widzi potrzeby płacenia doktorantom i doktorantkom za ich pracę. Neoliberalna polityka grantowa uzależnia dziś badania od wskaźników opłacalności. I nie, nie promuje najlepszych. Promuje najsilniejszych i najlepiej ustawionych. Studenci i wykładowcy mają dość tego, że dotuje się tylko duże ośrodki, będące w istocie fabrykami nastawionymi na masową produkcję dyplomów. Poza nimi nauka powoli i po cichu umiera.

Uniwersytety stoją dziś pod ścianą i mówią: dość. Zapewnienia Platformy, że wszystko jest w porządku, już nie działają. Wprowadzenie niekonstytucyjnej odpłatności za drugi kierunek, traktowanie pracowników naukowych jak obywateli drugiej kategorii, a studentów jak chodzące skarbonki to przemyślana strategia, mająca doprowadzić do prywatyzacji uniwersytetów.

Autorstwo: Marcelina Zawisza
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. balcer 11.06.2015 21:12

    “Studenci i studentki nadal utwierdzani są w iluzji wielkiego sukcesu, który można osiągnąć tylko dzięki wyższemu wykształceniu” – trzeba nagłasniać tę prawdę.

  2. vannamond 12.06.2015 03:03

    A w ogole to istnieje cos takiego jak ‘Polska nauka’? Pamietam, ze np. wszyscy kumaci adjukci na Fizyce UJ w latach 90tych albo wyjechali do Szwajcarii/USA albo zatrudnili sie w konsultingu. To bylo 20 lat temu. Zreszta, jaki jest cel utrzymywania uniwersytetow w kraju, w ktorym najbardziej zaawansowane technologicznie zaklady to montownie np. samochodow a i tak i czesci, i automatyka jest z Niemiec/USA/Korei/Japonii a ostatnio i z Chin. Jak napisal Balcer powyzej, polskie uczelnie sa po to, zeby przygotowywac mlodych Polakow do pracy w call centers albo w sprzedarzy. I taki dokladnie poziom te uczelnie reprezentuja. Vivant academia!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.